Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

О толеранцији и уважавању различитости разговарано на панелу у Бијелом Пољу

Објављено: 21.06.2016. 20:26 Аутор: ПР служба

Трећа панел дискусија на тему доприноса унапређењу квалитета живота ЛГБТ особа у Црној Гори, одржана је данас у Бијелом Пољу. На панелу је дискутовано о унапређењу права и слобода особа другачије сексуалне оријентације, те неопходности информисања опште и стручне јавности о значају толеранције и уважавања различитости. Истакнуто је да је Црна Гора показала видне и запажене резултате када је ријеч о вођењу лгбт политике, те да с правом нису изостале и похвале са релевантних европских и међународних адреса. Црна Гора биљежи сталну посвећеност и континуитет у унапређењу области заштите права и слобода ЛГБТИ особа, и у предстојећем периоду све већи број активности биће усмјерен ка локалном нивоу, у циљу све веће информисаности наших грађана/ки о проблемима и изазовима са којима се припадници/е ове заједнице свакодневно сусрећу.

 

У том правцу, Министарство за људска и мањинска права, као ресор Владе Црне Горе задужен за спровођење ове политике, подржало је реализацију панел дискусија које су дио истоименог пројекта, имплементираног од стране НВО “Јувентас”, у партнерству са ЛГБТИQ Асоцијацијом Квир Монтенегро и НВО “Институтом за правне студије”, уз подршку Делегације Европске Уније у Црној Гори и партнерску подршку Министарства за људска и мањинска права.

​Учесници/е панела, разговарали су о улози Министарства за људска и мањинска права, Институције Омбудсмана и локалне самоуправе у процесу смањења нивоа хомофобије и трансфобије у друштву.

 

Директорица програма за промоцију и заштиту људских права НВО “Јувентас”, Јелена Чолаковић, упознала је присутне са могућношћу укључивања у спровођење мјера Стратегије за побољшање квалитета живота ЛГБТ особа,​ унапређења њихових капацитета у односу на промоцију и адекватну заштиту људских права ЛГБТ особа​, те финансирање пројеката који се односе на људска права ЛГБТ особа кроз  конкурс за мини грантове ​који је представљен је и конкурс за расподјелу мини грантова за подршку пројектима локалних невладиних организација који ће НВО Јувентас расписати у јулу мјесецу.

 

Секретарка секретаријата за локалну самоуправу Бијело Поље, Саида Чикић изјавила је да Бијело Поље град у којем традиционално влада међусобно разумијевање за различитости и нагласила да је општина Бијело Поље одлучна да се бори против хомофобије и трансфобије и усмјерена ка стварању услова за прихватање ЛГБТ особа у локалној заједници.

 

Генерална директорица Директората за унапређење и заштиту људских права госпођа Бланка Радошевић Маровић поручила је да је поштовање људских права и слобода одраз нашег поимања демократије,  слика нас самих и наших увјерења. Она је додала да друштво које показује једну демократску зрелост, не смије дозволити да се крше права и слободе оних који га чине. Да бисмо могли да адекватно реагујемо на појаву дискриминације, морамо, осим добрих механизама, имати и квалитетан обим знања, првенствено да препознамо дискриминацију. Она је додала да су важност толеранције и уважавање различитости  предуслов за јачање владавине права и успостављања вриједности на којима треба да почива свака демократска држава.

 

Савјетник предсједника Владе за заштиту од дискриминације и људска права Јован Којичић истакао је да Влада Црне Горе континуирано биљежи напредак и активно ради и сарађује са свим актерима на промоцији забране дискриминације грађана/ки, као и маргинализованих и рањивих друштвених група. Ријеч је о друштвеном процесу који захтијева и одговарајућу развојну и економску подршку, рекао је Којичић. Он је навео да су политика Владе Црне Горе и законодавство стварани у намјери креирања амбијента у којем се ефикасно штите људска права свих грађана/ки, укључујући и угрожене и рањиве групе, с намјером активног супротстављања дискриминацији на свим нивоима. Владина политика заштите рањивих група и ЛГБТ заједнице представља примјер најбољих пракси у земљама Региона и шире, истакао је савјетник.

 

Самостална савјетница Заштитника људских права и слобода, Милена Крсмановић, нагласила е да институција Заштитника својим проактивним дјеловањем, али и кроз поступак по притужбама у којем се испитује основаност указане повреде и кроз мишљења односно препоруке којима указује противној страни на неопходност предузимања адекватних мјера и радњи у циљу сузбијања даљег вршења дискриминације учињене по основу сексуалне оријентације или родног идентитета односно укљањања/сузбијања посљедица овог скривљеног дјеловања. Заштитник је у више наврата утврдио повреду права ЛГБТ популације, у првом реду повреду права на неповредивост приватног и породичног живота, право на мирно окупљање и право на недискриминаторан третман, досљедно слиједећи стандарде створене праксом европских судова, Европског суда за људска права и Европског суда правде, додала је Крсмановић.

 

Предсједник Управног одбора организације “Квир Монтенегро” Данијел Калезић изразио је задовољство подршком људским правима ЛГБТИQ особа показаном од стране представника/ца локалних самоуправа Бијелог Поља, Берана и Мојковца.

Организација панел дискусија, у сарадњи са локалном самоуправом, значајан је корак на имплементацији конкретних активности у циљу стварању услова за већу видљивост ЛГБТ особа у локалној заједници. Он подсјетио да ЛГБТ особе живе у страху од неприхватања и друштвене искључености, те да је препозната неопходност оваквих активности.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?