- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Одржана завршна радионица пројекта ЦАПС2
Одржана завршна радионица пројекта ЦАПС2
Завршна радионица пројекта "Јачање центара за производњу аквакултуре и надзор безбједности у прекограничним земљама Јадрана - ЦАПС2"који је кофинансиран од стране Европске уније одржана је у Будви. Радионица је имала за циљ да производјачима и осталим заинтересованим странама представи спровођење националних стандарда у сектору производјње шкољки са ЕУ стандардима.
Пројекат се спроводи кроз Програм ИПА Адриатик прекограничне сарадње 2007-2013 (ИПА Адриатиц Цросс Бордер Цооператион Программе 2007-2013.Учесници радионице су били представници институција из Црне Горе који су били партнери у Пројекту: Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове и Центар за екотоксиколошка испитивања (ЦЕТИ), као и представници институција укључених у реализацију активности пројекта: Специјалистичка ветеринарска лабораторија (СВЛ), Институт за биологију мора (ИЗБМ), Управе за инспекцијске послове (УИП) и представници произвођача живих шкољки. Лидер пројекта др. Еддy Листеш из хрватског ветеринарског института је био укључен преко Скyпе конекције.
Истакнуто је да треба наставити подстицање диалога међу надлежним службама и производјачима у цију заједничког дефинисања потреба и могућности за унапредјење безбједности сектора аквакултуре.Пројекат је почео у октобру 2012. године и завршиће се 30. јуна 2016. године, а као главни циљ дефинисано је побољшање надзора и безбједности производа аквакултуре на Јадрану захваљујући спровођењу различитих компоненти пројекта: обуке лабораторија за различите дијагностиче методе (откривање хемијских контаминената, микробиолошке методе, откривање присуства биотоксина и вируса у складу са прописима Европске уније), набавке специфичне дијагностичке опреме и алата, примјене ГИС система, планова надзора и анализа ризика.
Циљ пројекта је био да се изврше прелиминарна лабараторијска испитивања шкољки, у трајању од најмање дванаест мјесеци, на основу којих ће се извршити начелно разврставање производног подручја у категорије према резултатима испитивања. Одређено је производно подручје за узгој живих шкољки у Бококоторском заливу и одрђене су тачке узорковања за Есцхерицхиа цоли, биотоксине, полицикличне ароматичне угљоводонике и тешке метале узимајући у обзир и изворе загађења. Резултати пројекта ће представљати и основ за припрему будућег Плана мониторинга шкољки које ће надлежни орган успоставити у производним областима у складу са националним прописима о контроли производа животињског поријекла.
Партнери на пројекту из Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Италије и Црне Горе, наставиће сарадњу са циљем постизања усклађених дијагностичких стратегија, планова надзора и анализе ризика у сектору аквакултуре.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја