- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Одржана ТАИЕX радионица о спровођењу Ок...
Саопштење: Одржана ТАИЕX радионица о спровођењу Оквирне директиве о морској стратегији-МСФД
Министарство одрживог развоја и туризма Црне Горе, Одјељење за одрживи развој и интегрално управљање морем и обалним подручјем, у сарадњи са ТАИЕX програмом Европске комисије организовало стручну радионицу за подршку у развоју и спровођењу Оквирне директиве о морској стратегији (МСФД).
Радионицу је водила Проф.др.сци Нада Крстуловић, експерт са Института за океанографију и рибарство у Сплиту, заједно са Руководиоцем Одјељења за одрживи развој и управљање морем и обалним подручјем, Јеленом Кнежевић.
Поред представника МОРиТ-а, из Одјељења за одрживи развој и интегрално управљање морем и обалним подручјем, те Директората за ЕУ интеграције и међународну сарадњу, Директората планирања простора и Дирекције за заштиту природе, у радионици су учествовали и представници Института за биологију мора, Центра за екотоксиколишка испитивања, Агенције за заштиту животне средине, Завода за хидрометеорологију и сеизмологију и ЈП Морско добро, као и Директората за водопривреду Министарства пољопривреде и руралног развоја.
Током презентација и дискусија објашњен је процес израде докумената за транспозицију МСФД у законодавтсво, са посебним освртом на све потешкоће и препреке са којима се експерткиња сусрела током руковођења истим процесом кроз који је прошла Република Хрватска у периоду од 2009. до 2015. године.
Закључено је да је у циљу израде почетне процјене стања и притисака на морску средину потребно одмах формирати стручну радну групу за инвентаризацију постојећих података релевантних за израду овог документа, као први корак у оквиру транспозиције МСФД.
Учесници су оцијенили да је радионица била одлично организована и да им је омогућила увид у специфична стручна знања и искуства стечена у РХ, те организационе потребе релевантне за предстојећи петогодишњи процес транспозиције МСФД. Нарочито је оцијењено значајним што је експерт представник РХ, обзиром на сличну институтуционалну организацију с ЦГ, а прије свега обзиром на екосистемске сличности средњег и јужног Јадрана. С тим у вези, закључено је и да ће бити упућен захтјев да се организују још 1-2 радионице у периоду октобар-новембар 2016. године, са циљем да се уђе у процес писања почетне процјене стања и притисака, који ће послужити за израду ГЕС-а (доброг стања животне средине).