Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Транспарентност је неопходан вид контроле

Објављено: 27.06.2016. 18:01 Аутор: мрсс
У циљу потпуне информисаности јавности о налогу који сам дао за објављивање докумената, а у складу са чланом 12. Закона о слободном приступу информацијама, истичем следеће:

На састанку који сам иницирао и који је одржан 3. јуна, предсједник и чланови Савјета Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама су изнијели став и сагласили се да ”нема никаквих сметњи за објављивање платне листе државних службеника и намјештеника која ће садржати име и презиме бруто износ зараде, висину дневнице, разлоге за службено путовање и мјесто одласка, уз заштиту нето износа, адресе, броја жиро рачуна код пословне банке, или ЈМБГ”. Исто тако, представници Агенције су се на састанку сложили да рјешења о додјели једнократних и других врста социјалне помоћи могу бити објављена, уз заштиту личних података. Лично сматрам да су корисници социјалне помоћи стигматизовани због тога што се њихов идентитет крије, а не обрнуто, јер се на тај начин њима манипулише и оставља простор за сумњу да оно што је њихово законско право добијају условљањем. Додатно, став Агенције је у потпуној колизији са духом Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања. Међутим, мој став неће бити сметња за поштовање тумачења Агенције, јер држим да црногорско друштво не може да се демократски развија без јаких институција, те ће и моје активности ићи у правцу јачања истих.

У складу са тим, информације ће и бити објављене на сајту министарства у обиму за који је сагласност дала Агенција за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, уз додатну заштиту медицинских налаза и дијагнозе због које лице и користи помоћ и такав налог је прослијеђен службеницима. Министарство рада и социјалног старања није орган који може и треба да додјељује једнократне помоћи и ја сам ту праксу прекинуо и упутио новопристигле захтјеве центрима за социјални рад који ће о томе информисати и доставити рјешења Министарству за сваки појединачни случај. Истовремено, новим корисницима социјалне помоћи ће бити омогућено да се сами изјасне да ли желе да се њихова имена објаве.

Додјељивање варијабилног износа зараде службеницима је податак који би требало да је јаван на нивоу цјелокупне јавне управе, а у складу са принципима отворене владе која служи грађанима и ради у њиховом интересу. Пракса награђивања службеника би требало да је заснована на резултатима запослених и повећаном обиму посла. Међутим, у рјешењима за додјељивање варијабила мора постојати и јасно образложење зашто је неко остварио запажене резултате у одређеном периоду и које су то повећане активности са којима се суочио, што сада није случај. Штавише, изузетно је проблематично што Министарство рада и социјалног старања не спроводи поступак годишњег оцјењивања запослених, будући да је то обавеза по Закону о државним службеницима и намјештеницима и мора се испунити до краја јануара текуће за претходну годину. Овдје се управо и види нелогичност награђивања у министарству, будући да би годишње оцјењивање требало да буде основ за даље праћење рада службеника, напредовање па, у крајњем, и награђивања у виду варијабила.

Напомена: комплетно саопштење Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама са састанка одржаног 3. јуна 2016. године можете наћи на следећем линку: хттп://www.азлп.ме/индеx.пхп/ме/ 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?