Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај са јавне расправе о нацрту националног плана за одрживу употребу средстава за заштиту биља

Објављено: 16.06.2016. 21:58 Аутор: МПРР
Министарство пољопривреде и руралног развоја је 28. априла 2016. године у складу са Уредбом о поступку и начину спровођења јавне расправе у припреми закона („Службени лист ЦГ“, број 12/12) дало на јавну расправу Национални план за одрживу употребу средстава за заштиту биља са планом активности (2016- 2021), чији текст је објављен на интернет страници Министарства пољопривреде и руралног развоја и порталу е- управе.

Предлози, сугестије и коментари на Нацрт Националног плана могли су се достављати до 6.06.2016.године.

Такође, сходно прописаним обавезама, Нацрт Националног плана са позивом за учешће у јавној расправи објављен је у дневном листу Побједа, 4. маја 2016. године и позвани су сви заинтересовани субјекти да дају своје коментаре, примједбе и предлоге.

Министарство пољопривреде и руралног развоја је дана 25.05.2016. године одржало јавну презентацију Националног плана свим заинтересованим органима и инстутуцијама, организацијама, удружењима и појединцима (заинтересованој јавности) са позивом да се укључе и дају свој допринос у разматрању Нацрта националног плана за одрживу употребу средстава за заштиту биља са планом активности 2016-2021.

Експертску помоћ на изради овог Нацрта националног плана пружена је у оквиру ИПА Пројекта „Развој безбједности хране и фитосанитарних служби у Црној Гори“, експерти из Словеније Милена Копривникар и Јернеј Дрофеник.

Преставници Министарства који су учествовали у јавној презентацији:

1. Весна Даковић, МПРР, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, директорка;
2. Зорка Прљевић, МПРР, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, помоћница директорке;
3. Милка Петрушић, МПРР, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, самостални савјетник И;
4. Ана Радоичић, МПРР, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, самостални савјетник ИИИ;
5. Весна Новаковић, МПРР, правница

Расправи су поред овлашћених представника Министарства присуствовали и представници Центра за екотоксиколошка испитивања, Привредне коморе, Биотехничког факултета, Савјетодавне службе за биљну производњу, Управе за инспекцијске послове, Завода за метрологију и Министарства одрживог развоја и туризма.

У уводној ријечи, Весна Даковић, директорица Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове нагласила је вишеструки значај доношења националног плана за одрживу употребу средстава за заштиту биља. План укључује и праћење процеса усаглашавања и примјене законодавства ЕУ у овој области. Имплементацијом плана унаприједиће се здравље биља, људи и животиња и допринијеће се и очувању животне средине. Смањење ризика и негативног утицаја пестицида повезано је и са промовисањем интегралних и других нехемијских мјера сузбијања штетних организама.Једна од најзначајнијих активности је едукација субјеката који користе, врше промет или контролишу употребу пестицида. Нацрт националног плана за одрживу употребу средстава за заштиту биља са планом активности 2016-2021, представила је Милка Петрушић самостални савјетник у Управи за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.

Учесници на јавној презентацији расправама су дали подршку доношењу овог националног плана без примједби, схватајући неопходност усклађивања са ЕУ стандардима када је у питању област средстава за заштиту биља, као и значај унапређења здравља људи, биља, животиња и очувања животне средине.

На Нацрт Националног плана за одрживу употребу средстава за заштиту биља са планом активности 2016-2021 коментари, предлози и сугестије Министарства одрживог развоја и туризма и Завода за статистику уграђени су у текст овог плана у непосредној сарадњи.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?