- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Креће се од туристичке валоризације Ста...
Саопштење: Креће се од туристичке валоризације Старог Бара, од септембра и радови на Дому револуције у НК
Креће се од активности на туристичкој валоризацији Старог Бара, а очекује се и да се од септембра почне са радовима на Дому револуције у Никшићу, саопштено је на данас одржаној презентацији Студије развоја хотела у објектима који су заштићена културна добра. Студија је урађена од стране шпанске компаније “Парадорес де Турисмо”, са којом је Министарство одрживог развоја и туризма потписало уговор о сарадњи, и која управља са близу 100 хотела од којих се велики дио налази управо заштићеним културним добрима. На данашњој презентацији су говорили: Бранимир Гвозденовић, министар одрживог развоја и туризма; Павле Горановић, министар културе; Јуан Царлос Санцхез Галвез, „Парадорес де Турисмо“.
Тим поводом министар Гвозденовић је изјавио: Прије дије године посјетили смо УНWТО, обавили разговоре са шпанским министарством туризма и дефинисали активности за које смо сигурни да ће допринијети убрзаном и квалитетном развоју висококвалитетног туризма у Црној Гори. Препознали компанију Парадорес као једну од најпрестижнијих у свијету, која се бави валоризацијом културне баштине и која у свом портфолију има управљање са око 95 хотела, те која прави вишемилионски промет на простору Шпаније. Тај промет није само везан за развој висококвалитетног туризма, већ је у питању нешто што додатно ојачава индетитет нових простора и отвара локалне средине које у претходном периоду нијесу биле туристички валоризоване. Напоменућу и да упоредо са овим пројектом који радимо са шпанском компанијом Парадорес, реализујемо и пројекат Економска и репутациона валоризација културног насљеђа Црне Горе, уз подршку и сарадњу са ЕУ и Европском инвестиционим банком.
Када је ријеч о сарадњи са Парадорес-ом, након анализе 15 локација дошли до 8, а сада предлажемо за финансирање по посебним моделима - из средсатава буџета или кроз приватно-јавна партнерства 4 пројекта. То је пројекат који је везан за стари Бар, тврђаву Шпањола, Жабљак Црнојевића и тврђаву Горажде. Приоритет на коме желимо да брзо почнемо да радимо јесте пројекат Старог Бара. Такође сматрамо да је јако важно да отворимо транспарентан процес идејних рјешења за хотеле и садржаје на овим локацијама, а први програмски задатак на коме ћемо радити је дакле везан за Стари Бар. Истовремено, припремамо једногодишњи и четворогодишњи план финансирања кроз капитални буџет.
Упоредо са свим пројектима везаним за културну баштину, реализујемо посебан програм који је везан за ревитализацију напуштених објеката. Један од тих кључних пројеката јесте пројекат Дом револуције, те очекујемо већ у семптембру мјесецу, након недавно спроведеног архитектонског конкурса за његову адаптацију и реконструкцију, почну иницијални радови.
Министар Горановић нагласио је: У настојањима одрживе употребе културних добара као могућег стратешког инструмента за генерисање прихода, али на начин на који њихова врједност и значај нипошто не би били угрожени, сматрамо да пројекти који се спроводе са компанијом Парадорес представљају добар примјер стварања јединственог производа у чијој је основи богато Црногорско културно насљеђе. Свакако да у наредном преиоду предстоје даље активности наша два ресора у циљу одрживог кориштења културних добара, превасходно дакле у туристичке сврхе. Јер култура туризму може бити вриједан потенцијал, а туризам култури један од важних извора афирмације.
У циљу подстицања приватно-јавног партнерства на културним добрима, Министарство културе ће почети са стварањем услова за сарадњу са могућим инвеститорима. Упоредо са тим, радићемо и на отварању простора за напредак филмског туризма. Право је вријеме да се посветимо не само очувању и заштити већ и валоризацији разноврсног културног насљеђа Црне Горе.
Г. Галвез је кроз презентацију директно представио моделе минималних интервенција за рестаурацију. За примјер је узет Стари Бар. Његов предлог је се модел фокусира на смјестај од природних материјала, поновну изградњу односну обнову улица, као и озелењавање и др. Како је нагласио, у питању су елементи који су јако важни за привлачење новог сегмента посјетилаца - Европљана које привлачи кулутрно насљеђе.
***
Министарство одрживог развоја и туризма потписало је уговор о савјетодавним услугама са компанијом „Парадорес де Турисмо, С.А.“ чији је основни циљ размјена знања и искустава, као и проналажење модела за валоризацију и ревитализацију културних добара кроз туристичку понуду у Црној Гори.
У складу са наведеним и у сарадњи са Управом за заштиту културних добара, одабрана су четри објекта у нашој земљи, препозната као културна добра са великим потенцијалом и то: Утврђење Жабљак Црнојевића, Стари град Бар, Тврђава Горажда и Тврђава Шпањола, за које је урађена анализа могућности валоризације и ревитализације по методологији ове компаније.
Компанија “Парадорес де Турисмо” је основана 1928. године и управља са 94 хотела (6.000 соба), који се у највећем броју налазе у објектима који су заштићена културна добра. Хотели се налазе у оквиру 9 националних паркова, 9 националних резервата и 12 Wорлд Херитаге градова (15 двораца, 14 манастрира, 12 палата и 6 јединствених историјских објеката). Основни цили њеног дјеловања је територијална интеграција и подизање нивоа доступности и развијености унутрашњих зона, које нијесу карактеристичне туристичке дестинације.