Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Закон има већу правну снагу од социјалног програма

Објављено: 11.07.2016. 20:53 Аутор: Министарство економије
Ради објективног информисања јавности, а поводом данашњег саопштења Демократске Црне Горе, још једном подсјећамо на сљедеће чињенице:

Наводи у саопштењу ове политичке партије да „изговор о неусклађености Закона о исплати отпремнина са Социјалним програмом за раднике КАП-а представља својеврсну бесмислицу, јер Социјални програм не може имати већу правну снагу од закона, стога му то не може бити оправдање за непоштовање Закона о исплати отпремнина радницима КАП-а” у потпуној су супротности са тумачењем Закона о коме говоре. 

У прилог томе говоре чињенице, а оне су сљедеће: Закон има већу правну снагу од било ког подзаконског акта. Министарство економије тумачи Закон врло јасно и прецизно, онако како је написан. Закон о измирењу обавеза према радницима Комбината алуминијума који су, усљед стечаја предузећа, остварили право на пензију експлицитно наводи “висина припадајуће отпремнине дефинисаће се сходно важећем социјалном програму који је сачињен за раднике КАП-а.“ Да би испоштовали Закон, дакле, у обавези смо да примијенимо важећи социјални програм који каже “социјални програм рјешавања проблема вишка запослених у Комбинату алуминијума Подгорица, Преради и Ковачници се не односи на раднике: који су по било ком основу стекли услов за пензију и који заснују радни однос код нових власника КАП-а, Прераде и Ковачнице".

Дакле, Закон нас обавезује да примијенимо социјални програм у коме се наводи да нема отпремнина за ове раднике. Примјеном Закона који се позива експлицитно на социјални програм у коме се опет експлицитно наводи да нема отпремнина за оне на које се Закон односи, долазимо до немогућности спровођења Закона, на шта је Влада Црне Горе више пута указивала.

Подсјећамо, такође, да је Влада Црне Горе испоштовала своју законску обавезу и обезбиједила средства у буџету за ову сврху.

Тачно је да је Закон дискриминаторски, али према радницима осталих предузећа који су отишли у пензију по истом социјалном програму, а који нису обухваћени овим Законом.
 
Влада Црне Горе је, да подсјетимо, позвала Скупштину Црне Горе да или исправи ове неправилности, или повуче закон. Дакле, и до сада је било довољно времена да се реагује у правцу уподобљавања закона на начин да буде једанак за све и спроводив. Такође, подсјећамо да је Влада Црне Горе издвојила средства у висини од 2,2 милиона еура, како би овим радницима био повезан радни стаж и омогућен одлазак у пензију.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?