Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Информација о активностима на спрјечавању појаве болести квргава кожа говеда

Поводом непосредне опасности од појаве опасне заразне болести квргаве коже говеда на територији Црне Горе, Управа за безбиједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Министарства пољопривреде и руралног развоја, издаје сљедеће


САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ


Посљедњих мјесеци на територији Грчке, Бугарске, Македоније, Србије, Косова и Албаније, регистрована је појава опасне заразне болести говеда – болест квргаве коже (нодуларни дерматитис). Имајући у виду начин и путеве преношења ове болести, постоји реална непосредна опасност појаве болести и на територији Црне Горе у наредним недјељама. Климатски услови током љетњих мјесеци погодују знатном повећању бројности преносилаца ове болести (инсеката), због чега је ризик од појаве болести у наредном периоду у Црној Гори врло висок.

Управа за безбиједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Министарства пољопривреде и руралног развоја Црне Горе већ интензивно предузима све неопходне превентивне мјере у циљу максималног смањивања ризика појаве болести у Црној Гори, као и умањења негативних посљедица које болест може изазвати у случају њене појаве.

Већ су донешене наредбе о забрани увоза говеда и производа поријеклом од говеда са подручја заражених држава или региона заражених држава, појачана је гранична контрола промета од стране ветеринарске инспекције, појачан је надзор над говедима од стране ветеринарских амбуланти и извршена стручна обука ветеринара за поступање у случају појаве болести, оспособљени су испитни капацитети Специјалистичке ветеринарске лабораторије у Подгорици за брзу и поуздану лабораторијску дијагностику и формиран је стручни тим за праћење болести квргаве коже.

У наредним данима се очекује доношење и објављивање Плана за управљање у кризним ситуацијама у случају појаве болести квргаве коже као и Наредбе о обавезној превентивној вакцинацији говеда.

Управа за безбиједност хране, ветерину и фитосанитарне послове је у сарадњи са Европском комисијом ради на обезбјеђивању потребног броја вакцина за превентивно вакцинисање говеда у пограничним подручјима Црне Горе. Одмах након тога, планирана је набавка преостале количине вакцина за вакцинацију комплетене популације говеда на територији Црне Горе. Планирано је да, одмах по пристизању вакцине, овлашћене ветеринарске амбуланте крену у масовну превентивну вакцинацију говеда како би се у што већој мјери унапријед заштитио сточни фонд и смањиле штете од евентуалне појаве болести.

Превентивна вакцинација говеда ће бити обавезна за сва говеда у Црној Гори и бесплатна за власнике говеда и спроводиће се у складу са посебним Програмом вакцинације који доноси МПРР. О прецизном датуму почетка вакцинације, власници говеда ће бити благовремено информисани путем средстава јавног информисања.

Од власника говеда се у наредном периоду очекује пуна кооперативност у сарадњи са ветеринарском службом, као и да:
- појачано прате здравствено стање својих животиња у стаду;
- без одлагања обавијесте најближу ветеринарску амбуланту или службеног ветеринара у
случају појаве клиничких знакова који упућују на болест квргаве коже;
- омогуће вршење ветеринарских прегледа и контрола, узимање материјала потребног за
испитивање, као и спровођење других прописаних мјера и да у том поступку пруже одговарајућу помоћ;
- региструју сва говеда код овлашћених ветеринарских амбуланти која до сада из било којег разлога нијесу регистрована;
- не набављају нова говеда;
- не мијешају своја говеда са другим;
- без пријеке потребе не премјештају своја говеда;
- заштите своја говеда од инсеката коришћењем разних врста репелената (средстава за одбијање инсеката);
- изврше дезинсекцију околине својих објеката у сарадњи са ветеринарском службом и предузму мјере исушивања свих евентуално присутних бара и локви у близини објеката у којима се говеда држе;
- да држе говеда затворена колико је то највише могуће, поставе заштитне мреже против инсеката на отворима објеката за смјештај говеда, уколико је то могуће;
- стриктно слиједе упутства и инструкције које има даје ветеринарска служба.

Ову вирусну болест говеда преносе најчешће инсекти – комарци, муве и крпељи, због чега се болест и појављује у топлијим мјесецима, али постоји могућност преношења вируса и путем заражених предмета, прибора и опреме, воде за напајање, хране за животиње. Болест се не преноси на људе ни на друге домаће животиње.
Болест карактерише повећана тјелесна температура, губитак апетита, мршављење, смањење продукције млијека, абортуси, упала слузокожа очију и уста, слињење и појава врло карактеристичних и лако видљивих кврга, односно чворова по кожи величине 2 до 5 цм којих може бити и више десетина. Болест се не лијечи, већ се обољела грла нешкодљиво уклањају.

Када се појави, болест доводи до великих економских губитака по газдинство и саму државу који су условљени угинућима и нешкодљивим уклањањима обољелих говеда, драстичним смањењем продукције млијека, привременим или трајним стерилитетом, абортусима, трајним оштећењем коже говеда, забраном кретања говеда и забраном промета производа поријеклом од говеда.

У току је штампање Информативног летка за држаоце говеда, који ће бити дистрибуиран фармерима преко ветеринарских амбуланти, и биће доступан на сајтовима Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове и Министарства пољопривреде и руралног развоја.

 

Информативни летак за дрзаоце говеда




Да ли вам је садржај ове странице био од користи?