- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопстење МПРР поводом активности на сузбијању ам...
Саопстење МПРР поводом активности на сузбијању амброзије
Мјере сузбијања амброзије, коровске биљке која има негативан утицај на биодиверзитет и људско здравље јер изазива алергије, дају резултате на локацијама на којима су се спроводиле током претходне вегетацијске сезоне. Кроз овогодишњи мониторинг утврђене су и локације на којима је амброзија и даље знатно распрострањена, што захтјева да се хитно примјене фитосанитарне мјере за сузбијање.
Амброзија (Амбросиа артемисиифолиа Л.) је једногодишња и инвазивна биљна врста која, како се процјењује, изазива више од половине свих поленских алергија. Ова врло прилагодљива и отпорна биљка, на подручју Црне Горе углавном се јавља дуж саобраћајница (путева и пруга), на деградираним мјестима у оквиру урбанизованих подручја на којима је биљни покривач готово у потпуности уништен. Рјеђе се јавља као коров у усјевима, иако у неким земљама ближег окружења представља велику опасност за пољопривреду.
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Министарства пољопривреде и руралног развоја - Сектор за фитосанитарне послове у оквиру годишњих програма фитосанитарних мјера ради мониторинг амброзије од 2013. године. Мониторинг обухвата обилазак терена, картирање популација, припремање извјештаја и алармирање надлежних служби или власника приватних посједа на којима је врста забиљежена, као и едукацију о амброзији и организовање акција сузбијања. Циљ је да се утврди распрострањеност и прати животни циклус ове врсрте, ради правовременог спровођења мјера сузбијања.
Током спроведеног трогодишњег мониторинга, током 2013. и 2014. године, закључено је да се ареал ове врсте јако брзо шири и да је неопходна примјена фитосанитарних мјера. Донијет је Правилник о фитосанитарним мјерама за сузбијање и уништавање коровске биљке амброзија којим су прописане мјере за сузбијање и уништавање амброзије у току вегетационе сезоне. Утврђени су и субјекти који спроводе ове мјере, а то су: власници непокретности пољопривредног обрадивог и необрадивог земљишта, шума, ловишта; власници и корисници грађевинског земљишта; правна лица која управљају водотоцима, јавним путевима, жељезничким пругама, националним парковима и зеленим површинама. У складу са Законом о здравственој заштити биља сви држаоци биља дужни су да предузму прописане фитосанитарне мјере у циљу уништавања и спречавања ширења ове врсте. На сајту Министарства и Управе могу се наћи све потребне информације о начину уклањања и сузбијања амброзије.
С обзиром да је мониторинг током претходних година показао да је амброзија у Црној Гори највише присутна уз саобраћајнице (пруге и путеве), прва обука одржана је за представнике Жељезничке инфраструктуре. Обука је имала форму теренског рада. Обиласком дијела пруге на подручју Подгорице, учесници су се упознали са морфолошким особинама амброзије и важним маркерима по којима се ова врста поуздано разликује од њој сличних. У овој акцији уклоњене су готово све јединке амброзије на поменутој локацији. Представници Жељезничке инфраструктуре наставиће да спроводе редовне акције уништавања ове биљке дуж пруге. Обуке овог типа биће настављене и у наредном периоду.
Мониторинг током 2016-те године започет је обиласком локалитета на којима је вршено сузбијање амброзије током протекле вегетацијске сезоне. На подручју Зете и Вирпазара, број јединики је знатно редукован, док је популација у Рисанском заливу у потпуности сузбијена.
Уз магистрални пут Подгорица-Цетиње, у непосредној близини скретања за Ријеку Црнојевића, забиљежен је пораст броја и бујности јединки амброзије. Неке од њих су већ оформиле цвјетоносне главице, тако да се сузбијање мора што прије урадити.
Ове године амброзија је почела раније да цвјета, па се алармирају Путеви Црне Горе да у што краћем периоду организују мјере сузбијања ове врсте не само уз пут Подгорица -Цетиње, већ и Подгорица-Никшић-Требиње и Подгорица-Колашин-Мојковац-Бијело Поље.
На територији Општине Даниловград амброзија је осим уз путеве, пругу и обалу Зете забиљежена и на обрадивим површинама.Како сузбијати амброзију
„Основне мјере уништавања и контроле ширења амброзије су механичке и хемијске мјере. Механичко уклањање чупањем биљке из коријена је најефикаснија и еколошки најбезбједнија мјера. Она се мора обавити прије цвјетања (како би се спријечило стварарање и ослобађање полена), а код заосталих јединки и прије формирања сјемена (како би се спријечило расијавање и ширење). Овај начин сузбијања је временски захтјеван и изискује много радне снаге. Особе које сузбијају амброзију на овај начин морају заштитити дисајне огране и кожу.
Кошење је други начин механичког уклањања. Обавља се на висини до 5цм, јер уколико се покоси на већој висини амброзија се лако регенерише, па може за 20-ак дана да поново цвјета.
Хемијска борба подразумјева примјену хербицида (средстава за заштиту биља која се користе за сузбијање корова). Ово је веома ефикасна мјера борбе, али која негативно утиче на околни живи свијет и земљиште. Код избора хербицида мора се водити рачуна о мјесту гдје се сузбијање врши. Уколико се сузбијање врши на пољопривредној површини треба користити селективне хербициде, а на непољопровредним површинама могу се користити тотални хербициди. Код примјене хербицида неопходно је придржавати се прописаних упутстава како не би дошло до тровања људи и животиња и прекомјерног загађења животне средине“.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја