- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Потврђен први случај болести квргаве коже говеда у...
Потврђен први случај болести квргаве коже говеда у Црној Гори
Одржана конференција за новинаре Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Потврђен први случај болести квргаве коже говеда у Црној Гори
Први случај болести квргаве коже говеда потврђен је и у Црној Гори. Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове данас је добила званичну потврду лараториске анализе коју је спровела Специјалистичка ветеринарска лабараторија. Из Управе поручују да нема мјеста паници, да се болест не преноси на људе, ни на друге животиње, те да није угрожена безбједност хране.
Директорица Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Весна Даковић саопштила је на ванредној конференцији за медије да је болест дијагностификована у Гусињу. Она је истакла да је теренски ветеринар приликом сумње на болест предузео све неопходне мјере према препорукама Управе и стручног тима за праћење и контролу болести.
Даковић је појаснила да је говедо са сумњом одвојено од остатка стада и затворено у шталски објекат. Додала је да су постављене заштите на отворима објекта како би се спријечила миграција инсеката са заражене животиње и да је дезинфикован околни простор.
Управа за безбједност хране је у претходном периоду спровела све неопходне превентивне мјере за спречавање појаве болести квргаве коже. С обзиром да је постојао висок ризик од појаве и у Црној Гори, након што се болест појавила у околним земљама, истоврмено су припремане и мјере за контролу и сузбијање болести у случају појаве. „Подсјетићу да је након појаве болести квргаве коже у Македонији тадашњи министар пољопривреде Петар Ивановић дао Наредбу о забрани увоза и транзита живих говеда и производа од говеда. Одмах је обавјештена јавност. Након тога, на жалост, министар финансија, Рашко Коњевић дао је негативно мишљење на припремљену Информацију за Владу, након чега су запослени у Министарству пољопривреде, у том периоду без Министра, на све начине покушавали да кроз процедуре које им стоје на располагању, ипак Информацију о опасности од појаве болести представе Влади“, казала је Даковић истичући да је то доста успорило процедуру набавке неопходних вакцина, за превенцију болести.
Она је саопштила да је, ипак, Информација усвојена на последњој сједници Владе Црне Горе и урађен прорачун трошкова за могуће сценарије развоја болести. „Из обавезне буџетске резерве Влада је обезбиједила дио средстава потребних за сузбијање болести. “Морам да констатујем да је постојао бирократски однос Министарства финансија према овом проблему, због којег је Влада добила Информацију о опасности од појаве болести тек на претходној сједници. Тиме смо били спријечени да спроведемо превентивну вакцинацију прије појаве болести, каква је била сугестија стручног тима“, казала је Даковић.
Захваљујући сталној комуникацији коју Управа за безбједност хране има са Европском комисијом и релевантним институцијама ЕУ обезбијеђена су и недостајућа средства за вакцине. „Са задовољством потврђујем да смо од ЕК добили 25.000 доза, те да смо одмах започели потребне процедуре реализације ове веома важен активности“, истакла је Даковић.
Она је подсјетила на активности Управе по питању мјера и активности за спречавање уношења и сузбијање болести, од тренутка појаве ове болести у Македонији. Конкретно:
- Дана 06. јуна дате су Инструкције за поступање у циљу спречавања појаве и ширења опасне заразне болести које су допуњаване како се болест ширила на територији Србије, а након појаве болести квргаве коже у Србији, о чему је одмах обавјештена јавност;
- Забрањен је увоз и транзит живих говеда и производа од говеда и из земаља у којима је дошло до појаве појаве (Косова и Албанија);
- Појачан је надзор теренских ветеринара и ветеринарских инспектора, односно, појачан је надзор на унутрашњем тржишту и у прекограничном промету;
- Оспособљена је Специјалистичка ветеринарска лабараторија за дијагностику болести квргаве коже из донације Европске Агенције за Атомску Енергију;
- Управа за безбједност хране интензивно је преговарала са Европском Комисијом о донацији неопходне количине вакцина, потребних за вакцинисање говеда у угроженом, пограничном подручју са Србијом, Косовом и Албанијом;
- Формиран је стручни тим за праћење и контролу болести, састављен од ветеринара из УБХВФП, СВЛ, ветеринарских инспектора и представника ветеринарских амбуланти;
- Припремљен је Кризни план, који је у процедури усвајања, као и сва неопходна документа и мјере који ће обезбиједити контролу болести.
На конференцији су представници Управе поновили да је болест квргаве коже ендемска болест Јужне Африке. Последњих година проширила се на Блиски Исток, Турску и Грчку. У 2016. години болест се појавила у Бугарској, Македонији, затим Србији, Косову и Албанији. Свака од ових земаља интензивно ради на сузбијању болести. Међутим, све до сада предуздете мјере нису зауставиле ширење болести.
Европска Комисија и Свјетска организација за здравље животиња формирале су сталну експертску групу, која интензивно ради на проналажењу мјера за сузбијање болести. У ову групу укључене су, осим землаља под непосредним ризиком, и земље Европе све до Аустрије. То значи: Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија и Аустрија. Обзиром да болест преносе инсекти, првенствено муве и комарци, које је немогуће контролисати, процјењени ризик од уношења болести је изузетно велики.
Даковић је поручила да нема мјеста паници, јер се болест квргаве коже не преноси на људе, ни на друге животиње. „Међутим, изазива значајне социо-економске ефекте. Они се огледају у усмрћивању и нешкодљивом уклањању животиња, забрани кретања говеда, забрани промета производа од говеда. Самим тим и потрошачи могу бити сигурни да не постоји могућност да се на тржишту нађе млијеко или месо заражене животиње. Управа свакодневно прати ситуацију на терену. Наставићемо да о даљим активностима извјештавамо јавност. Битно је да грађани знају да је безбједност хране обезбјеђена. Међународни промет из заражених подручја живих животиња и производа од говеда је забрањен. Унутрашњи промет је под строжијом контролом“, поручила је Даковић.
Представници Управе су саопштили да је неопходна сарадња свих релевантних субјеката, са посебним акцентом на држаоце говеда, како би се болест контролисала и сузбила. Неопходно је да се сви придржавају упутстава Управе, ветеринарских инспектора и ветеринара на терену. Саопштења за јавност се дају редовно. На сајту Министарства пољопривреде и Управе налазе се све потребне информације за држаоце животиња, а информативни летак биће дистрибуиран и преко ветеринарских амбуланти.