Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан округли сто о економским бенефитима чланства у НАТО

Објављено: 20.07.2016. 22:00 Аутор: Америчка привредна комора у Црној Гори
Америчка привредна комора у Црној Гори (АмЦхам), у сарадњи са Комуникационим тимом Савјета за чланство у НАТО, организовала је округли сто под називом „НАТО чланство – шанса за економију и бизнис“ на коме су учествовали министар економије др Владимир Каварић, амбасадорка Сједињених Америчких Држава Њ.Е. Маргарет Уехара, амбасадор Мађарске Њ.Е. Кристијан Поша и извршни директор компаније Стратеx Девелопмент Монтенегро Дарен Еванс, уз присуство бројних представника Владе, државне и локалне самоуправе и приватног сектора.

Током излагања говорника, представљени су кључни аспекти релевантни за анализу економских бенефита које црногорска економија може остварити чланством у НАТО. У уводној ријечи, извршни директор АмЦхам Монтенегро др Марко Мирочевић саопштио је да упућену позивницу за придружење НАТО-у, као и учешће Црне Горе као посматрача, у својству будуће чланице на недавно одржаном НАТО Самиту у Варшави, доживљава као значајан подстицај ка повећању страних директних инвестиција, будући да је послат позитиван сигнал свим инвеститорима да је Црна Гора сигурна и стабилна дестинација за пословање.

„Управо сигуран, стабилан и предвидљив пословни амбијент представља основ економског напретка Црне Горе, будући да једино такав амбијент гарантује задржавање постојећих и привлачење нових страних инвеститора.“ истакао је Мирочевић.

Он је указао на могућности које се отварају приватном сектору путем чланства у НАТО.

„Наиме, у питању су могућности учешћа у процедурама јавних набавки у оквиру НАТО-а и могућности извоза кроз НАТО програм за кодификацију наших потенцијалних извозних производа. Наглашавам да је ријеч о могућностима, а не сигурним очекивањима, јер је неопходно да бизнис сектор у Црној Гори разумије и снажно се активира у правцу коришћења бенефита који произилазе из чланства.” казао је Мирочевић.

Амбасадорка Сједињених Америчких Држава Њ.Е. Маргарет Уехара оцијенила је да НАТО чланство значи отворене могућности које траже проактиван приступ бизнис сектора и да је НАТО заједница вриједности које укључују владавину права, транспарентност и добро управљање.

„Демократско управљање, антикорупцијске мјере и посвећеност владавини права су саставни дијелови друштва чији су властита врата отворена - укључујући и за улагања. На дуги рок, нова улагања представљају основу за отварање нових радних мјеста, развој инфраструктуре, додатне приходе и бољи животни стандард грађана Црне Горе. Чланство у НАТО је важан корак за интеграцију Црне Горе у еуроатлантску заједницу и подиже профил Црне Горе на међународној сцени.“ казала је Уехара. 

Амбасадорка је такође истакла рад АмЦхам-а који, према њеним ријечима, наглашава нужне везе између бизниса, државних званичника и медија. АмЦхам настоји подстицати заједничке вриједности НАТО-а кроз цијелу црногорску пословну заједницу. Она је саопштила да је предсједник Обама прослиједио захтјев Сенату како би Сједињене Америчке Државе ускоро ратификовале Протокол о приступању Црне Горе НАТО-у.

Амбасадор Мађарске, контакт земље за чланство Црне Горе у НАТО, Њ.Е. Кристијан Поша, осврнуо се на историјски, политички и економски аспект приступања у НАТО, на примјеру Мађарске. Амбасадор Поша казао је да је Црна Гора, међу државама у регији, направила највећи скок.

Он је рекао да Црна Гора 2017. године има све шансе да буде пуноправна чланица НАТО али, како је додао, до тада треба још доста да се ради.

„Имате независну државу, институције које су припремљене и очекују инвеститоре, али треба да будете атрактивна држава и да стране инвеститоре привучете“, навео је Поша. 

Министар економије др Владимир Каварић је оцијенио да је чланство у НАТО дугорочна гаранција суверенитета и представио кључне економске бенефите придружења Црне Горе Алијанси.

„Учлањењем Црне Горе у НАТО савез, црногорске компаније стичу право учешћа на тендерима НАТО-а који има годишњи буџет од преко 700 милијарди долара. Кроз посебну процедуру домаћа предузећа би требало да региструју интерес за учествовањем у јавним набавкама, прате НАТО тендере и поднесу понуде на вријеме. Учествовањем у тендерима и добијањем истих, цногорске компаније би снажније улагале у раст и развој, што би у дужем року довело до већих плата, нових радних мјеста, нарочито за високообразовани кадар. Када је у питању кодификација производа, Црна Гора је кодификовала више од 70 производа.“ казао је министар Каварић.

Директор Стратеx Девелопмент Монтенегро Дарен Еванс сматра да чланство Црне Горе у НАТО ствара климу очекивања код страних инвеститора у погледу стабилности, развоја и раста. Ова клима очекивања подстиче ниво повјерења у владавину права - уговорно право, права приватне својине и антикорупцијске системе.

„Инвестиције су заштићене“, казао је Еванс и додао да НАТО чланство представља маркетиншку кампању којом се поручује да је Црна Гора отворена за пословање и нове тржишне прилике. „Рани улазак у ново тржиште значи веће поврате инвеститорима у будућности“, наглашава Еванс. 

Округли сто „НАТО чланство – шанса за економију и бизнис“ закључен је дискусијом међу бројним окупљеним представницима државне и локалне управе, дипломатског кора и бизнис сектора и позивом да приватни сектор у што већој мјери искористи могућности које НАТО чланство чини доступним за домаћа предузећа.

Америчка привредна комора у Црној Гори
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?