Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

“Креативно рачуноводство” Делоитте-а, Фицхтнер-а и Поyрy-а?

Објављено: 25.07.2016. 22:25 Аутор: м
Студије за будућих 40 година се раде на нивоу пројекција и то је једини могући начин. Електропривреда Црне Горе и Рудник угља Пљевља су за израду студије изводљивости Блока ИИ ТЕ Пљевља ангажовали реномиране компаније Делоитте и Фицхтнер, док су пројекције цијена струје подаци такође реномиране компаније Поyрy. Свакако, уколико МАНС, ЦЕЕ Банкwатцх Нетwорк и Греен Хоме имају боље пројекције, или било какве, јавност Црне Горе их још није видјела. 
Дакле, када полемишу о пројекцијама цијена електричне енергије, тврдећи да оне нису тачне, ове три НВО не полемишу са заговорницима пројекта, већ са стручњацима реномиране компаније Поyрy!

Што се тиче саме студије, она је јавна,дакле, сва јавност, стручна и лаичка, може да се увјери да је Делоитте, у оквиру студије изводљивости узео у обзир и презентовао могуће сценарије изградње блока ИИ укључујући и конзервативнији приступ и најнеповољније варијанте. Све три варијанте показују да је пројекат исплатив. МАНС, ЦЕЕ Банкwатцх Нетwорк, И Греен Хоме међутим, оптужују Делоитте за “манипулација са бројевима”!

У коментарима на студију три НВО се наводи: “Делоитте такође претпоставља да ће Црна Гора успјети да одложи плаћање емисије ЦО2 до барем 2026. године. С обзиром да до сада није била пракса да се одложи таква накнада након уласка у ЕУ, нема никаквог основа за такве претпоставке. Цијена ЦО2 мора бити укључена од почетка пројекта”. Ово је нетачно по свим основама, а томе говори најближе окружење. Примјера ради, Хрватска јос нема трошак за ЦО2 иако је чланица ЕУ већ три године! 

Око трошкова производње Рудника угља Пљевља, опет су чињенице те које демантују тврдње три НВО. Подсјећамо: Фицхтнер је, поредећи Рудник Пљевља са рудницима сличне величине и профилације предложио оптималан број запослених. А колико ће Рудник имати запослених и да ли ће они бити технолошки вишак или не, то нити пише у Студији нити ће био ко други одређивати до Рудник сам. Друга фаза ће током изградње значајно повећати запосленост. Други блок ће омогућити да се много мање тражи смањење броја запосених него ако остане само Блок И. Изградња ИИ блока обезбјеђује дугорочну перспективу Руднику и омогућава му функционалност односно радна мјеста запосленима до 2060. године. Без термоелектране, Рудник нема перспективу. Три НВО не дају одговор на питање, шта са 1200 запослених у РУП-у И ТЕ, све и кад не би рачунали на број људи који ће бити ангажован у самој фази изградње. 

Дакле, по тврдњама ове три НВО, Делоитте “манипулише” бројевима, Поyрy приказује погрешне пројекције цијена електричне енергије а Фицхтнер лоше резерве угља, а све то не би ли држави Црној Гори, преко компаније која је у већинском државном власништву, омогућили да изради нови енергетски објекат?
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?