- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Милан Марковић обмањује јавност и плаши запослене
Милан Марковић обмањује јавност и плаши запослене
У изјави за ДН "Дан" господин Милан Марковић, члан УРА-е, не само да обмањује јавност износећи неистине, већ мотивисан прикривеним политичким амбицијама, улива страх запосленима да ће остати без посла. Што то тачно смета члану УРА-е? Колико је заиста члан УРА-е забринут за друге, а колико за себе лично?
Годинама, под будним оком Милана Марковића, на Биотехничком факултету раде двије службе којима он директно руководи. То су Служба за селекцију стоке и Савјетодавна служба у биљној производњи. Обје службе финансира Влада Црне Горе, односно Министарство пољопривреде. Овог пута нећемо о рачунима које су уредно годинама наплаћивали Милан Марковић и тадашња деканица Биотехничког факултета госпођа Наталија Перовић, супруга сувласника ДН "Вијести" господина Миодрага Перовића.
Овог пута ћемо, само мало, о томе колико је ефикасна садашња организација коју је поставио господин Марковић. А колико је ефикасна најбоље знају сами пољопривредни произвођачи. Умјесто да пружају савјете пољопривредницима, запослени у наведеним службама највећи дио времена проводе на пословима контроле. У земљи у којој се контролори множе попут корова, након што контролори исконтролишу контролоре, који ће својим контролорима по дубини и ширини доставити извјештаје, ипак ћемо морати да радимо, јер у супротном неће бити шта да се контролише. Е да би радили и стварали више у пољопривреди, потребни су савјетодавци који ће бити присутни на терену, подучавати пољопривредне произвођаче, дијелити са њима своје знање.
Позивамо господина Марковића, који је годинама био на челу Службе за селекцију стоке, да информише јавност о резултатима рада ове Службе? Колико је од њеног оснивања до данас направљена матична евиденција грла која се налазе у А и З контроли? Министарство пољопривреде уложило је значајне напоре да се побољша расни састав. Увезено је преко 11.000 грла у чистој раси. Због невођења матичне евиднеције грла она су изгубљена. Да ли господин Марковић зна гдје је потомство тих расних грла? Да ли је то био његов посао? Или можда сматра да ће Црна Гора расни састав поправљати тиме што ће сваке године увозити нова расна грла? Или ће расни састав поправити контролом по дубини и ширини коју спроводи господин Марковић?
Имајући у виду захтјеве које стоје пред Црном Гором у процесу прилагођавања ЕУ и обавезу додатног ангажовања људи у Агенцији за плаћање, Министартсво пољопривреде предложило је Влади Црне Горе да запослени који су стекли искуство у контроли употребе средстава из ЕУ фондова буду систематизовани у Агенцији за плаћање на пословима контроле на терену. Тиме би се испунила обавеза раздвајања контролне од савјетодавне улоге што представља обавезан услов за управљање ЕУ фондовима.
На предлог Министарства пољопривреде, Влада Црне Горе усвојила је докумнет „Реорганизација савјетодавних служби“ са циљем да се направи ред у дугогодишњем хаосу коју је креирао господин Марковић, члан УРА-е, у намјери да по више основа оствари приходе.
Е ми нећемо хаос! Ми хоћемо да они који су способни да изврше контролу употребе средстава раде посао контроле, а они који су способни да пружају савјете буду на терену и од помоћи пољопривредним произвођачима. То је све! Савјетодаваци представљају најважнију карику између Министарства пољопривреде и пољопривредних произвођача.
Такође, није нам јасно зашто господину Марковићу смета то што смо испунили обавеза за акредитацију ИПАРД агенције? Да ли му смета то што је Црна Гора повукла значајна средства из ЕУ фондова којима смо подржали преко 1.000 пројеката у вриједности инвестиција од 14 милиона еура? Или му смета то што смо испунили све обавезе за отварање Поглавља 11? Позивамо господина Марковића да објави свој допис упућен Европској комисији како би црногорска јавност била боље упозната са његовим намјерама.
Зато господине Марковићу, члану УРА-е, УРА-зумите се. Маните се приче, доказе на сто!Саопштење потписују помоћници у Министарству пољопривреде и руралног развоја:
Генерални директор Директората за пољопривреду и рибарство, Данијела Столица
Генерални директор ИПАРД Агенције за плаћање, Благота Радуловић
Генерални директор Директората за рурални развој, Дарко Коњевић
Генерални директор Директората за водопривреду, Велизар Војиновић