Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изнутрице нијесу од затрпаног говеда

Директорица Управе за безбједност хране Весна Даковић демантовала медијске наводе да се обољела говеда непрописно затрпавају

Изнутрице нијесу од затрпаног говеда

Директорица Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Весна Даковић оштро је демантовала информације које је данас објавио портал Антена М “да се угинула говеда обољела од квргаве коже неадекватно затрпавају”.

Овај медиј је објавио фотографије које су им, како су навели, послали мјештани једног бјелопољског села, на којима се виде животињске изнутрице на површини земљишта на мјесту које се налази близу дјечијег игралишта.

Изнутрице са фотографија које су објављене нијесу, нити могу бити од затрпане животиње. Очигледно је да су изнутрице стручно издвојене, као што се то ради у процесу клања, и могу бити само накнадно остављене, јер не постоји могућност да потичу од усмрћене и прописно затрпане животиње. Свако хумано усмрћивање обољелог говеда, и његово нешкодљиво уклањање, прати Комисија од најмање пет чланова, представника Управе за безбједност хране, Ветринарске амбуланте, Ветеринарске инспекције, Општинске службе за пољопривреду и Службе за селекцију стоке са тог подручја. Након што се животиња усмрти, њен леш се у цјелости баца у јаму дубоку око 3м, посипа содом и кречом, врши дезинфекција, а затим затрпава земљом до врха јаме“ појаснила је Даковић на пресс-конференцији.

Она је упозорила да је овакво непровјерено и сензационалистичко извјештавање медија, не само непрофесионално, већ и штетно у ситуацији када су сви државни и локални ресурси ангажовани у борби против ове заразне болести у Црној Гори. „Забрињава што у оваквом тренутку, када су сви напори ветеринарских служби и локалних управа усмјерени на сузбијање болести, појединци износе неистине. Молимо медије да не насједају на злураде информације и да се за провјеру сличних информација обрате надлежним кризним штабовима на општинском нивоу или Управи. Умјесто сензационализма апелујемо на медије да помогну у адекватном информисању јавности, посебно држаоца животиња како би остварили потребну сарадњу у циљу сузбијања болести“, казала је Даковић.

Одговарајући на питања новинара, Даковић је казала да локације за затрпавање говеда одређују локалне самоуправе на основу тачно прописаних услова које таква мјеста треба да испуњавају. „У конкретном случају, не може бити проблематична близина игралишта нити водотока, већ су важне карактеристике земљишта на локацији. Цијели процес надгледа ветеринарски инспектор који наређује и контролише спровођење мјера. Такође, позивамо све надлежне инспекције да се укључе и дају свој допринос у рјешавању оваквих и сличних случајева“, казала је Даковић.

Вакцинација говеда против болести квргаве коже траје већ осми дан. На територији општина које су проглашене зараженим и угроженим подручјем, током претходних дана, завршена је вакцинација вакцинама које су донација ЕК у количини од 25.000 доза. Те општине су: Гусиње, Беране, Бијело Поље, Мојковац, Колашин, Плав, Рожаје и Жабљак. Према ријечима Даковић, вакцинација преостале популације говеда у подручјима која су слободна од болести почела је прије три дана. „За сада је од укупно евидентираних 93.000 говеда које имамо у Електронкој бази вакцинисао око 45%, односно око 42.000 говеда“, саопштила је Даковић.

Тренутно стање

Даковић је саопштила да је у Црној Гори у овом тренутку потврђено 182 случаја болести говеда квргаве коже на 139 газдинстава у следећим општинама: Гусиње, Беране, Бијело Поље, Колашин, Мојковац, Плав, Рожаје и Жабљак, као и Плужине.

Општина

Број обољелих говеда

Гусиње

5

Беране

49

Бијело Поље

38

Колашин

23

Мојковац

50

Плав

6

Рожаје

5

Жабљак

3

Плужине

3

 

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?