- Влада Црне Горе
Реаговање потпредсједника Ивановића на наводе Неве...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање потпредсједника Ивановића на наводе Невена Гошовића о старачким накнадама
Објављено: 12.08.2016. • 16:39 Аутор: Потпредсједник Владе Црне Горе
Реаговање поводом текста у ДН Дан са наднасловом ”Одлука о исплати старачких накнада у сукобу са Законом о пољопривреди” и насловом “Ивановић закинуо 1.000 фармера”, објављеном 08.08.2016. на 5. страни Рубрике Економија
Нисам закинуо фармере, већ спријечио злоупотребе
По обичају ДН Дан једностраним извјештавањем активно учествује у предизборној кампањи
Није тачно да сам као министар пољопривреде и руралног развоја током свог мандата закинуо било ког пољопривредног произвођача у Црној Гори.
Није тачно да сам закинуо, нити сам могао закинути, примаоце старачких накнада.
Није тачна тврдња господина Гошовића да је Одлука о ближим условима и поступку за исплату старачке накнаде у колизији са Законом о пољопривреди и руралном развоју.
Не марећи за новинарску етику, ДН Дан у континуитету свјесно преноси ставове само једне стране - у овом случају посланика Демократа господина Невена Гошовића, који тему старачких накнада политикантски експлоатише у предизборне сврхе. Пољопривредни произвођачи који зарађују од продаје својих производе нијесу категорија становништа која има право на старачку накнаду. Посебно то нијесу пољопривредни произвођачи који имају четири и више грла крупне стоке, од које не само да остварују зараду, већ и додатне премије од Министартсва пољопривреде. Старачке накнаде су дио социјалне подршке намијењене искључиво онима који су се цијелог живота бавили пољопривредом, али због година сада нијесу у могућности да зарађују продајом својих производа. Право на старачку накнаду имају жене од 60 и мушкарци од 65 година који имају пољопривредно земљиште у сопственом власништву и који не остварују другу врсту социјалних или других примања.
Услови за остваривање права на старачку накнаду дефинисани су Одлуком о ближим условима и поступку за исплату старачке накнаде коју је Влада усвојила у јулу прошле године. Ова Одлука није спорна и није у колизији са Законом о пољопривреди и руралном развоју, како то тврди господин Гошовић. Спорно је што је старачку накнаду примао један број лица који нијесу испуњавали услове за ову врсту подршке. Сви докази због којих је до даљњег укинута исплата старачких накнада појединим лицима налазе се у Министартсву пољопривреде. Позивам господина Гошовића и ДН Дан да доставе доказе који потврђују да сам било кога закинуо. Али, конкретно, без политикантске приче. А да ли се међу таквим лицима налазе чланови и симпатизери Демократа препуштам господину Гошовићу да провјери и извијести црногорску јавност. Што се мене тиче, правила сам примјењивао подједнако на све кориснике.
Када је у питању разлика у броју корисника на крају 2014. и 2015. године, она није резултат примјене наведене Одлуке, већ је последица чињенице да корисници старачких накнада нијесу доставили тражену документацију у предвиђеном року. Да је то тако потврђује податак да су накнаде исплаћиване свим корисницима у периоду од септембра до децембра 2015. године. Упоредо, сви корисници упознати су путем медија, директно и преко општина са потребом да обнове документацију, а што је њихова законска обавеза. Корисници су имали на располагању три мјесеца да обнове документацију. Такође, дата им је могућност и да накнадно допуне документацију.
Према томе, рјешења о обустави права на старачку накнаду донешена су искључиво за:
- кориснике који су упутили лични захтјев да им се укине право на старачку накнаду;
- кориснике који су остварили право на пензију или материјално обезбјеђење;
- кориснике који остварују право на неко друго новчано примање;
- кориснике који су продали или превели имовину и не посједују доказ да живе на селу и баве се пољопривредом;
- кориснике који живе у иностранству;
Старачка накнада за 968 корисника које сте навели у тексту није укинута, већ обустављена све док корисници не обнове документацију и доставе доказе у складу са законом. То значи да су права корисника старачких накнада у Црној Гори заштићена. Али, то не даје за право ником да злоупотребљава ову социјалну подршку. Злоупотреба права није у складу ни са једним европским стандардом.
Што се тиче коментара да “европска Влада условљава носиоце старачких домаћинстава да сваке године достављају доказе о којима службену евиденцију воде надлежна министартсва”, подсјећам господина Гошовића да надлежна министарства не одлучују о продаји имовине, оставинским поступцима и другим правним радњама које су у искључивој надлежности власника. Вјероватно је пажњи уваженог господина Гошовића промакла чињеница да Влада Црне Горе редовно исплаћује старачке накнаде, да је последња исплаћена накнада за јун, док је исплата за јул припремљена и биће реализована наредних пар дана.
Петар Ивановић
Потпредсједник Владе Црне Горе
Везани чланци:
САОПШТЕЊЕ 05.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?