- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Реаговање: Нисте морали писати, могли сте се укључ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање: Нисте морали писати, могли сте се укључити
Објављено: 17.08.2016. • 19:17 Аутор: Министарство економије
Поводом отвореног писма које је предсједник Демократске Црне Горе Алекса Бечић упутио министру економије Владимиру Каварићу, ради објективног информисања јавности саопштавамо сљедеће:
Министарство економије је, реализујући пројекте малих хидроцентрала у Црној Гори, организовало низ јавних распарава и округлих столова на ову тему. Подсјећамо да су, у складу са законом предвиђеном процедуром, расписивању јавног огласа за додјелу концесија претходиле јавне расправе на нацрте концесионих аката. Министарство економије је такође, у циљу упознавања јавности са овим пројектима, организивало и округле столове о нацртима концесионих аката. Ради јавности смо у обавези да нагласимо да ни једној јавној расправи, нити округлом столу, никада није присуствовао нико у име Демократске Црне Горе, као ни њен предсједник. Никада нису, као партија, ни појединачно, доставили ниједну примједбу, нити сугестију, нити било какав други акт, па чак ни мејл, на ову тему. Зато је и изненадило отворено писмо, посебно ако се има у виду да никаквог претходног интересовања на ову тему није било. Такође, никада до сада није стигла ниједна примједба на било који тендерски поступак, нити је тражено поништење било ког од тендера у овој области од стране ове партије.
Дакле, ради јавности, наглашавамо да није тачно да су изостали позитивни ефекти изградње малих хидроелектрана и њихово вишенамјенско кориштење, као што то тврде у Демократској Црној Гори. Напротив. Црна Гора као земља кандидат за приступање Европској унији, као и чланица Енергетске заједнице, имплементира ацqуис цоммунитаире ЕУ из подручја енергетике. Између осталог, Црна Гора је кроз Закон о енергетици имплементирала Директиву 2009/28/ЕК о промоцији коришћења енергије из обновљивих извора гдје спадају и мале хидроелектране. У овој области Црна Гора је у потпуности усагласила своју легислативу са правом ЕУ.
Јавности је познато да је тренутно у току реализација 21 уговора за изградњу 41 мале хидроелектране. Очекивани прилив инвестиција на основу потписаних уговора је око 110 милиона еура. До сада је пуштено у рад осам малих хидроелектрана, а током ове године планира се пуштање још три мХЕ. Оквирна вриједност уложених инвестиција на основу изградње осам малих хидроелектрана износи 18,5 милиона еура. Даље, ови пројекти предвиђају изградњу путне инфраструктуре, изградњу електроенергетске инфраструктуре, реализацију многих пројеката кроз вишенамјенска рјешања, као и прилив новчаних средстава у буџет локалне самоуправе и буџет државе кроз концесиону накнаду. Што се тиче вишенамјенског кориштења, да су присуствовали јавним расправама или округлим столовима о овом питању, или се информисали макар на основном нивоу, било коме из Демократске Црне Горе било би познато да је један од критеријума за вредновање понуда управо и пројекат вишенамјенског рјешења. Пројекат вишенамјенског рјешења подразумјева пројекте као што су пројекти окружења водотока који могу бити изградња рибњака, терена за рекреацију и слично, или пројекти који подразумјевају енергетску ефикасност као што је замјена уличне расвјете лед сијалицама, монтажа соларних катуна и др. Пројекти вишенамјенског рјешења који су вредновани обавезни су да се реализују поред пројекта изградње мХе и ова обавеза је такође утврђена уговором о концесији. Неки од ових пројеката већ су реализовани, чиме се додатно побољшава квалитет живљења у подручјима гдје се граде мХЕ.
Опстина Беране, Бијело Поље и Андријевица су почеле да добијају приходе од концесионе накнаде на рачун изграђених мХЕ. Концесионари редовно измирују обавезе по питању концесионе накнаде. Неки од инвеститора су још у току прошле године реализовали пројекте соларних катуна, као и замјену уличне расвјете лед сијалицама. Поједини инвеститори су реализовали и пројекте за које нису били обавезни по уговору, као што је измјештање водовода, асфалтирање путева, донације општини на чијој територији раде мале хидроцентрале итд. Само један инвеститор запошљава индиректно преко 35 људи на својим објектима... Посебно треба нагласити да сви објекти, након истека концесионог периода, прелазе у трајно власништво државе.
Такође, свима који се баве пројектима малих хидроцентрала је познато да Министарство економије није надлежно за одређивање биолошки прихватљивог протока који остаје у водотоку.
Још једна у низу тврдњи које показују недовољно познавање материје је и теза да се у тендерском поступку тражи достава идејних рјешења од понуђача који су кандидати за добијање концесије, док у нацрту концесионог акта није наведен начин на који се третира та техничка документација. Наиме, као што је наведено у Уговору о концесији који се закључује након што Влада Цне Горе донесе Одлуку о давању концесије, концесионар је дужан да се при припреми техничке документације користи идејним рјешењем, које је одобрено и прихваћено од стране концедента. Уколико концесионар не изради Техничку документацију према прихваћеном идејном рјешењу, односно измијени исто, концедент има право да, по прописаном поступку, додијели концесију другом.
Што се тиче захтјева Бечића о томе ко у Министарству или ко у име Министарства оцјењује тражену техничку документацију, подсјећамо да се свако може, по основу Закона о слободном приступу информацијама, обратити Министарству економије са овим и свим другим захтјевима из ресора економије. Свакако да ће на такав захтјев Демократске Црне Горе бити одговорено када буде достављен у законски прописаној процедури. Ради јавности, Демократска Црна Гора никада није такав захтјев доставила Министарству економије, као што се, уосталом, свих ових година ниједном није укључила у овај процес. Опет ради јавности - водећи рачуна о томе да је посао тендерске комисије одговоран и захтјеван, Министарство економије је као чланове тендерских комисија именовала лица која су из редова уважених професора, академика, представника општина, као и представника Министарства економије и других државних органа управе неопходних како би се тендерски поступак спровео на најквалитетни начин.
Што се тиче питања да ли је за изграђене објекте издата употребна дозвола, за очекивати би било да неко ко је наводно заинтересован за ове пројекте зна да се подобност за употребу објекта утврђује техничким прегледом. Сваки објекат мале хидроелектране који је завршен и који је прошао период пробног рада, након којег је сачињен извјештај којим је констатовано да је објекат мале хидроелектране подобан за употребу, добио је употребну дозволу. Још једном наглашавамо да сви ови објекти, након истека периода трајања уговора о концесији, прелазе у власништво државе.
ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Везани чланци:
"Дан отворених врата" 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?