Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједница Владе Азра Јасавић боравила у радној посјети Херцег Новом

Објављено: 25.08.2016. 03:03 Аутор: КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЈЕДНИЦЕ ВЛАДЕ

Потпредсједница Владе Азра Јасавић боравила је данас у радној посјети Општини Херцег Нови и разговарала са предсједницом Општине Наташом Аћимовић. Током разговора оцјењено је да је сарадња између Општине Херцег Нови и Владе на квалитетном нивоу и да ће се наставити. Влада ће посебно показати своју посвећеност у процесу кандидатуре и финализације одлуке о избору града „Евроспке пријестонице куктуре 2021“ за коју је Херцег Нови поднио кандидатуру. „Интерес од овог пројекта је државни и регионални и превазилази оквире града, зато је Влада подржала ову идеју“, казала је Јасавић.

Током разговора дефинисани су главни проблеми даљег развоја града посебно на пољу привлачења страних инвестиција. Први крупан проблем, који се мора рјешавати је доношење Просторно урбанистичког плана као предуслова за све даље развојне пројекте. Но и поред такве ситуације Општина Херцег Нови се упустила у изазов да сосптвеним снагама а по модлеу Државне студије локације усвоји пројекат валоризације простора на територији полуострва Луштица који припада Општини Херцег Нови под називом „ПортоБоно“. Потпредсједница Валде је похвалила ову иницијативу Општине и истакла да уколико постоје добре идеје онда за њих нема препрека и оправдања за не чињење.

Потпредсједница Јасавић је поручила да је Херцег Нови жртва лоших приватизација. Због чега данас као последицу имамо 1700 незапослених, који су највећим дијелом бивши радници лоше приватизованих компанија. Одговорност мора да постоји, не само за гомилање незапослених радника већ и за лоше уговоре који су поред незапослености нанијели штету и држави и локалној самоуправи, јер нема прихода који су постојали прије приватизације. Саговорници су посебно истакли проблем ХТП Вектра Бока који 9 година, не улаже у развој и изградњу уговором обећаних хотела, већ је највећи број хотела срушено, затворено и девастирано. „Радници су остали на улицу, не остварује се број ноћења који је био примјер деведесетих и због тога сви трпимо. Због чега морамо знати да ли је инвеститор способан и заинтересован да испуни преузете обавезе, а све околности указују да није, што је проблем који је евидентан и треба га рјесавати. Грешке лоше приватизационе политике политичара нажалост плаћају градјани, и то мора стати .“, поручила је Јасавић током обиласка локације на којој је некада био Хотел Тамарис на којој је сада паркинг који се наплаћује 70 центи по сату.

Потпредсједница Јасавић обишла је Институт Симо Милошевић у Игалу и разговарала са менаџментом компаније. И поред четири покушаја приватизације ова компанија није пронашла стратешког и квалитеног партнера. Усмјеравање тендера на циљане инвеститоре није дало резутате, јер су партнери били са лошим бонитетом и без искуства у овој области. Мора се очувати годинама стварани бредн, особље и искутво медицинског особља који је компаративна предност ове институције. Држава мора бити агилнија у проналажењем нових тржишта и квалитетног стратешког партнера Институту, јер ово установа не добија субвенције а запошљава преко 700 радника. С друге стране ова установа годишње оствари 80.000 ноћења за потребе црногорског фонда здравства и то се мора очувати. „Институту је потребна квалитетна приватизација која мора бити транспарентна. Бонитет купца мора бити неупитан, дјелатност Института очувана и унаприједјена а запослени као високо квалитетан кадар у том процесу испоштовани“ навела је Јасавић.

Нови тим који предводи Наташа Аћимовић, представио је развојне пројекте града, и будуће планове за које су отворено тражили тијешњу сарадњу са Владом, попут оне коју су остварили на пројекту „Портонови“.

Током обиласка градилишта комплекса „Портонови“ Потпредсједница Владе је у пратњи Шефа Мисије Азербејџана Анара Аџамова и менџмента компаније обишла градилиште и разговорала са менаџметном. Поред обостраног задовољства реализацијом највеће „греенфиелд“ инвестиције у Црној Гори, саговорници су дефинисали и одређене изазове које треба ријешити у будућности. Три највећа изазова су путна инфратруктура која треба да обезбједи квалитетну доступност дестинације, едукација кадрова и и трајање туристичке сезоне. Инвеститор има за циљ да поред профита који није приоритени услов оствари квалитет и стандарде који ће на дугорочном плану обезбједити сигуран профит и квалитет промоцији дестинације. Разлози да вјерују у то су чињенице да ће Хотел „Оне анд Онлy“ бити једини хотел тог бренда у Европи и да ће посебно бити вођено рачуна о амбијенталном очувању локације. Потпредсједница Ваде је истакла да је за државу најважније да ће овај пројекат отворити 1500 нових радних мјеста, и да ће кроз образовне пројекте које је Азмонт компанија покренула наша радна снага бити квалификована, тржишно конкурентна и спремна да одговори изазовима при запошљавању на овој престижној туристичкој дестинацији.

Током посјете Херцег Новом потпредсједница Јасавић обишла је и „ЈУ Дом за незбринуту дјецу Малдост у Бијелој“. Са менаџментом је разговарла о новој стратегији развоја социјалне и дјечије заштите која треба да доведе до трансформације ове установе поштујући директиве ЕУ и савјете УНИЦЕФ-а. Јасавић је истака да ова установа има 70 годишњу традицију и да има брилијантне резултате. Саговорници су сагласни да не смијемо бити скломи примјени методе „цопy пасте“ у процесу приступања ЕУ, а да претходно не сагледамо наше културолошке оквире посебно у дијелу осјетљивих категорија. „Свакако да треба примјењивати оно што даје боља ријешења али и задржати постојећа која су нашој култури блиска и дају добре резултате.“, поручила је Јасавић.

На крају посјете потпредсједница Јасавић разговарала је са Удружењем рибара из Херцег Новог о проблемима са којима се сусрећу. Постоје одређена системски неријешена питања која ће морати врло брзо да се отворе и ријешавају, самим процесом отварања поглаваља Рибарство у процесу приступања ЕУ. Приликом ријешавања ових проблема морамо водити рачуна да заштитимо сосптвене произвођаче рибе, уведемо ред у овој области и сузбијемо могућност дискриминације појединих рибара. Правила морају важити за све, а држава треба да помогне у мјери у којој су стварне потребе рибара, а које могу да допринесу повећању производње рибе уз одрживии излов. Указано је на могућност издавања лиценци, сходно искустима из региона, које би могле да ријеше егзистенцијална питања рибара и њихових породица.

КАБИНЕТ ПОТПРЕДСЈЕДНИЦЕ ВЛАДЕ

Видео: Изјава потпредсједнице Јасавић након састанка са предсједницом општине ХН

Видео: Изјава предсједнице општине ХН Наташе Аћимовић након састанка са потпредсједницом Јасавић

Видео: Потпредсједница Јасавић посјетила Институт „Др Симо Милошевић“ - кадрови

Видео: Изјава потпредсједнице Јасавић након посјете Институту „Др Симо Милошевић“

Видео: Изјава потпредсједнице Јасавић након посјете локацији некадашњег хотела Тамарис

Видео: Потпредсједница Јасавић разговарала са менаџментом Портоновог - кадрови

Видео: Изјава потпредсједнице Јасавић након састанка са менаџментом Портоновог

Видео: Потпредсједница Јасавић посјетила Дјецји дом „Младост“ у Бијелој - кадрови

Видео: Изјава потпредсједнице Јасавић након посјете Дјечијем дому „Младост“ у Бијелој

Видео: Састанак и ручак потпредсједнице Јасавић са рибарима Херцег Новог - кадрови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?