Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Нетачни и некоректни наводи Брајовића око варијабила у ДРЈ

Објављено: 31.08.2016. 17:02 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Реаговање поводом текста “Варијабиле незаконито исплаћиване повлашћеним службеницима”, објављеном у дневном листу „Дан“, у уторак, 30. августа 2016.године, број 6319.

Констатације изнијете у наведеном тексту дневног листа “Дан” су произвољне и нетачне. Поистовјећивање исплате варијабилног дијела зараде запосленима на кварталном нивоу са исплатом за поједини мјесец, доводи нас до питања да ли су наводи господина Јована Брајовића, помоћника директора Дирекције јавних радова по Лекс специјалису крајње злонамјерни или се ради о потпуном непознавању прописа, на шта је ипак обавезан сходно функцији коју покрива у Дирекцији.

Наиме, Одлуком о варијабилном дијелу зараде (Службени лист Црне Горе 32/16) у члану 5, прописано је: “Варијабилни дио зараде запосленом за поједини мјесец износи до 80% просјечне зараде у Црној Гори у претходној години, по подацима органа управе надлежног за послове статистике. Варијабилни дио зараде може се исплаћивати квартално или полугодишње.”

Исплата варијабилног дијела зараде службеницима Дирекције јавних радова које сте поменули у тексту, односи се на први квартал 2016. године и у свему је сагласна цитираној Одлуци. Дакле, ради се о варијабили за три мјесеца (квартал), како и сами доказујете скенираним документом из Министасртва одрживог развоја и туризма. Простим дијељењем квартала, јасно је да су поменути службеници добили по 30 одсто варијабиле у мјесецу јануару, фебруару и марту, односно по 144 еура у сваком наведеном мјесецу.

Конкретну одлуку о висини износа доноси старијешина органа, а иста се за појединог запосленог може кретати до 240%, ако се исплаћује за један квартал, односно до 480% ако се исплаћује полугодишње.
Молимо господина Брајовића да убудуће консултује закон и прописе прије него јавно иступи са нетачним наводима којима заправо штету наноси само свом кредибилитету.

Такође, подсјећамо новинарку која је ауторка текста на неопходну новинарску пажњу приликом преношења оваквих ставова, за које сте сами могли да утврдите да су нетачне. Спорним текстом се покушава довести у питање не само пословање Министарства, односно Дирекције за јавне радове, већ и углед службеника који се помињу у тексту као “повлашени”, а заправо се ради о онима који су својим радом и одрицањем заслужили новчану накнаду на коју по закону имају право.

Оригинални текст можете прочитати овдје.

 

ОДЈЕЉЕЊЕ ЗА КОМУНИКАЦИЈУ И ПР

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?