Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Министарство здравља организовало дводневни интернационални wорксхоп на тему: „ИЦТ у здравству-подршка имплементацији законске регулативе, мониторинг и евалуација квалитета здравствене заштите“

Интернационални wорксхоп, на тему: „ИЦТ у здравсту-подршка имплементациј законске регулативе, мониторинг и евалуација квалитета здравствене заштите“, у организацији Министарства здравља Црне Горе, одржан је 29. и 30. августа 2016.године у Будви.
Скуп, који је организован у склопу пројекта “Адриатиц модел одрживе мобилности у области здравствене заштите”, који финансира Европска комисија, окупио је учеснике из седам земља: Италије, Грчке, Хрватске, Словеније, Албаније, Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Генерална директорка Директората за биоетку и међународну сарадњу др Мира Јовановски Дашић, отварајући скуп, истакла је да је Министарство здравља, спроводећи политику Владе Црне Горе, опредијељено да, примјеном законске регулативе, која је усклађена са регулативом ЕУ и структурним реформама здравственог система, обезбиједи доступну, ефикасну и квалитетну здравствену заштиту својим грађанима. У спровођењу реформских процеса од непроцјењиве важности је експертска и финансијска подршка Европске уније, управо кроз ИПА пројекте, који се реализују у Црној Гори.
- Циљ пројекта “Адриатиц модел одрживе мобилности у области здравствене заштите” је да се, коришћењем модерних информатичких технологија, осигура мобилност пацијената, као и љекарског кадра и услуга, кроз развој прекограничног модела одрживе и ефикасне комуникације и размјене података и искуства међу пружаоцима здравствених услуга, а све у сврху смањења непотребног кретања пацијената у Јадранско-јонској регији. Министарство здравља Црне Горе до сада је реализовало бројне активности у склопу овог пројекта, као што су, набавка медицинске опреме за здравствене установе и мапирање постојећих здравствених установа и сета здравствених услуга које пружају, неопходних за брзо и ефикасно пружање прве помоћи грађанима који бораве у нашој земљи. Такође, завршено је анкетирање 27 здравствених и институција здравствене његе на територији Црне Горе, у циљу добијања општих информација о услугама које пружају, а значајно је и учешће црногорских представника на међународним скуповима, који су организовани у циљу размјене података и искустава и презентације постигнутих резултата у овој области, навела је др Јовановски Дашић.
Бенефити који ће се добити реализацијом пројекта “Адриатиц модел одрживе мобилности у области здравствене заштите”, како је казала генерална директорка Јовановски Дашић, су боља информисаност о врсти и броју услуга, као и пружаоцима здравствене заштите у свакој од земаља учесница, затим боља информисаност о кадровима, специјализацијама, стандардима пружања услуга на нивоу здравствених институција. Уз то, према њеним ријечима, пројекат ће допринијети повећаној ефикасности и доступности појединих сервиса, ажурирању медицинских података, као и едукацији запосленог особља, стандардизацији процеса и могућности имплементације примјера добре праксе.
Директор Дома здравља Подгорица, који је предсједавао скупом, нагласио је да је у спровођењу реформских процеса, од непроцјењиве важности да здравствени радници својим искуством допринесу сагледавању свих аспеката у могућности примјене критеријума и показатеља квалитета здравствене заштите и буду конструктивни и рационални предлагачи њихових евентуалних измјена и у крајњем битна карика у обезбјеђивању квалитетне здравствене заштите.
Учесници из црногорских здравствени институција и земаља чланица пројекта, током двоневног wорксхопа презентовали су постигнуте резултате у протеклом периоду из различитих области здравства и других сектора који су повезани са здравством, као и планиране активности, које се односе на мапирање институција, које ће се налазити на заједничкој мапи, са основним подацима о капацитетима и услугама које пацијенти могу да добију, затим на акредитацију здравствених установа и стандардизацију услуга, које морају да буду усклађене са ЕУ стандардима.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?