- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Званично отворен систем за третман кана...
Саопштење: Званично отворен систем за третман канализационог муља на тршчаним пољима у Мојковцу
Министар одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић и предсједник Општине Мојковац Дејан Медојевић су данас у Мојковцу званично отворили систем за третман канализационог муља на тршчаним пољима, на локацији постројења за третман отпадних вода.
Постројење за биолошко пречишћавање отпадних вода капацитета 5.000 еквивалент становника пуштено је у рад крајем 2008. године чиме је Мојковац међу првим општинама у Црној Гори на квалитетан начин ријешио третман отпадних вода. Пројектом прераде отпадних вода није била предвиђена прерада муља већ се он до сада складиштио у таложнику муља. Због тога је Министарство одрживог развоја и туризма иницирало пројекат за третман канализационог муља чиме је заокружен циклус прераде отпадних вода.
Министарство одрживог развоја и туризма аплицирало је за овај пројекат према Организацији Уједињених нација за индустријски развој (УНИДО), а Влада Словеније подржала је пројекат чиме је обезбијеђена донација у износу од 243.221 еура, док је црногорско учешће обезбијеђено кроз „ин-кинд“ форму (рад људи, канцеларије, надзор и сл.) процијењено на 48.700 еура. Извођачи радова били су „Лимнос“ из Љубљане и „Техностар“ из Берана.
Министар одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић истакао је да је систем за третман канализационог муља на тршчаним пољима у Мојковцу први те врсте на Балкану те да је урађен у складу са Стратегијом еко-ремедијације у Црној Гори. Он се захвалио свим учесницима у пројекту и изразио задовољство јер је Црна Гора реализацијом овог пројекта показала да посједује кадровски капацитет у примјени посљедњих свјетских достигнућа у области животне средине.
„Реализацијом овог пројекта општина Мојковац је дугорочно ријешила питање третмана канализационог муља са постројења за третман отпадних вода. Ради квалитетних решења, а ниских трошкова реализације у односу на друге технологије, за очекивати је примјену овог начина третмана канализационог муља и у другим општинама, које буду жељеле да ријеше питање канализационог муља на сличан начин“, казао је Гвозденовић.
Он је појаснио да се, поред оваквог третмана муља, на овај начин могу ријешити различити проблеми у животној средини као што су: третман отпадних вода за мања насеља, санација и рекултивација одлагалишта отпада, третман оцједних вода са депонија, заштита извора воде за пиће, заштита и ревитализација водотока и деградираних површина (утицај пожара, ерозије, каменолома, копова рудника) и сл.
Медојевић је навео да овај пројекат показује како се на природан и одржив начин отпад може претворити у корисну материју.
„На овом сигурно нећемо стати већ настављамо са активностима на унапређењу и очувању животне средине. Наиме, ове године почели смо са пројектовањем трансфер станице, у сарадњи са ресорним министарством чијом изградњом би се створили услови за затварање привремене депоније у Подбишћу и њену трајну санацију, што ће бити приоритет локалне управе у наредном периоду“, изјавио је Медојевић.
Ева Штравс Подлогар, генерална директорица у Министарству за економски развој и технологију у Републици Словенији, изјавила је да је веома поносна на чињеницу да је ово први систем за еко-ремедијацију на подручју Западног Балкана. Како је навела, пројектовање система за сушење и третман канализационог муља на тршчаним пољима словеначке компаније „Лимнос“ представљаће значајан допринос имплементацији таквих система на Медитерану, а сами пројекат омогућиће изградњу првих система ове врсте у Црној Гори, као и цијелом Балкану.
Шеф Одјељења за Европу и Централну Азију у УНИДО-у Јацек Цукровски казао је да овај пројекат представља веома јасан примјер посвећености УНИДО-а пружању подршке инклузивној и еколошкој индустријализацији. Такође, навео је и да промовисањем ове иновативне технологије у Црној Гори УНИДО показује како „зелене“ индустрије и Трансфер еколошки прихватљивих технологија (ТЕСТ) могу трансформисати отпад, који може нашкодити животној средини и чије безбједно управљање је скупо, у користан фактор који је могуће поново искористити и рециклирати у пољопривредно индустријским процесима. Он је изразио увјерење да ће систем допринијети не само укупном економском развоју Мојковца већ и шире, али и директно утицати на животну средину и живот људи.
Видео материјал можете наћи на www.инфобиро.тв.