- Влада Црне Горе
Министарство здравља РЕАГОВАЊЕ на изјаву директора Фонда за здравствено...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
РЕАГОВАЊЕ на изјаву директора Фонда за здравствено осигурање доц.др Адиса Балоте у емисији ,,Црвени телефон’' на ТВЦГ дана 07.септембра 2016.године
Објављено: 08.09.2016. • 23:13 Аутор: ПР слузба
Поводом изјаве директора Фонда за здравствено осигурање др Адиса Балоте у емисији ,,Црвени телефон’’ на Телевизији Црне Горе од 07.септембра 2016.године, Министарство здравља информише јавност да изнесени наводи о запошљавању у здравственим установама нијесу тачни, јер Министарство здравља, спроводећи политику Владе Црне Горе, између осталог у континуитету ради на јачању кадровских капацитета у здравственим установама поштујући План унутрашње реорганизације јавног сектора, као и План људских ресурса у здравству за период 2013-2022. године којим је, између осталог, предвиђено и повећање броја доктора на 100 000 становника у Црној Гори, како би здравствена заштита била доступна свим грађанима.
Здравствени систем је комплексан, па самим тим и захтијева и велики број запослених у остваривању права грађана на здравствену заштиту, који здравствену дјелатност морају обављати континуирано.
На основу потреба здравствених установа исказаних за попуњавање упражњених систематизованих радних мјеста, Министарство здравља даје сагласност на пријем здравственог радника и здравственог сарадника на упражњена радна мјеста, у складу са актом о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста здравствене установе, као и на основу детаљних анализа и потреба које изискује хитност у рјешавњу кадровских проблема.
У здравственим установама поступак запошљења се односи на упражњена радна мјеста (усљед одласка радника у пензију, упућивања на специјализацију, због преласка у другу здравствену установу, смрти запосленог, привремене српијечености за рад, трудничког и породиљског одсуства, остваривања права на надокнаду мајки са троје и више дјеце...), а која су утврђена актом о систематизацији (на које је Министарство финансија дало сагласност) и за иста су обезбијеђена средства у буџету Фонда за 2016.годину.
Поштујући законске процедуре, здравствене установе се након сагласности Министарства здравља обраћају Фонду за здравствено осигурање, да Фонд у комуникацији са Министарством финансија да доказ о обезбјеђивању финансијских средстава. Такође, током својих редовних активности Фонд је био у прилици да обустави исплату зарада запосленим у здравственим установама уколико је било неправилности у њиховом запошљавању и обезбјеђивању финансијских средстава за плате, али он до сада то није учинио.
За број извршилаца, које помиње директор Фонда, а у циљу обезбјеђивања непрекидног пружања здравствене заштите,Министарство здравља је дало сагласност, те изнесени подаци о повећању броја запослених нијесу тачни, јер је запошљавање извршено искључиво за упражњена систематизована радна мјеста. Подаци које је изнио др Адис Балота за првих пет мјесеци ове године, као и за јул и август, а несаопштавајући податке за јун од када је преузео да руководи овом установом на основу Споразума о спровођењу слободних и фер избора, отвара дилему сврхе овакве анализе (5 мјесеци, 2 мјесеца).
Анализа запослења у јавним здравственим установама, урађена од стране Фонда за здравствено осигурање достављена је Министарству здравља 06.септембра 2016.године, а иста је већ 07.септембра презентована јавности у емисији ,,Црвени телефон’’. На овај начин, Фонд је користећи се непрецизним подацима без усаглашавања са Министарством здравља непрофесионално информисао јавност.
Изнесени подаци о запошљавању у јавним здравственим установама не одговарају стварном стању, јер се поистовјећују појмови новог запошљавања и запошљавања ради замјене привремено одсутног запосленог. Наиме, уговор о раду на одређено вријеме закључује се због замјене привремно одсутног запосленог.
Сходно потребама здравствених установа, једно лице током године може закључити више уговора, као што и једног привремено одсутног запосленог може током године у континуитету да мијења више лице на основу уговора о раду на одређено вријеме. Саопштавајући ове податке др Адис Балота ствара статистички привид о запошљавању већег броја лица од стварног броја запослених поистовјећујући број закључених уговора са бројем запослених.
У емисији ,,Црвени телефон’’, др Адис Балота је показао и контрадикторност у односу на претходно изнесене тврдње, јер је и сам упућивао здравствене установе, да уколико за то постоји потреба, спроведу пријем кадра, а да је Фонд сагласан,и да за то постоје обезбијеђена средства (сагласност Фонда за здравствено осигурање број 03-4985 од 06.07.2016.године Заводу за хитну медицинску помоћ, сагласност Фонда за здравствено осигурање број 03-4583 од 20.06.2016.године Дому здравља Рожаје ). У наведеном допису према Заводу за хитну медицинску помоћ стоји: ,,Имајући у виду дјелатност Завода за хитну медицинску помоћ и да је Министарство здравља сагласно са пријемом, указујемо да се Фонд изјашњава само о обезбјеђивању финансијских средстава за финасирање зарада запослених, а у надлежности директора установе је да процијени да ли је пријем наведеног кадра у цјелости неопходан и да донесе одговарајућу одлуку’’.
Министарство здравља спроводи пословну политику поштујући искључиво законске процедуре, а све у циљу обезбјеђивања континуиране, доступне и ефикасне здравствене заштите грађанима. Изјаве др Адиса Балоте које нијесу прецизне и тачне, а и вријеме и начин њиховог саопштавања, јасно указују да није циљ да се проблем, ако га има, ријеши, већ да се о њему говори.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?