Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање Министарства економије: Кардиналне неистине дневног листа Дан

Објављено: 10.09.2016. 19:04 Аутор: Министарство економије
Реаговање на текст објављен 9. септембра 2016. године у Дневном листу ДАН, под називом „Држава могла да врати КАП без арбитраже“, на страни 5.

Није тачно да је дневни лист Дан имао ексклузивни увид у документ на који се у тексту позива, јер је тај документ објављен на сајту Министарства економије прије чак ШЕСТ година! Уговор о залози акција КАП-а објављен је 30.11.2010. године и налази се на линку хттп://www.мек.гов.ме/претрага/101341/УГОВОР-О-ЗАЛОЗИ-АКЦИЈА-ДРУсТВА-КОМБИНАТ-АЛУМИНИЈУМА-А-Д-ПОДГОРИЦА.хтмл

Само овај податак говори или о површном познавању питања о коме тако „стручно“ пише, или о намјери да смишљено превари јавност како се ради о документацији коју Дан „ексклузивно“ објављује. Дакле, сва лаичка и стручна јавност, укључујући и новинара дневног листа Дан, је већ пуних шест година могла прочитати поменути уговор једноставним интернет претраживањем. Толико о истиности прве тезе изнијете у тексту.

Није тачно да је Уговор са ЦЕАЦ-ом могао бити раскинут на основу Уговора о залози. Дата залога на акцијама ЦЕАЦ-а је могла бити активирана само уколико је постајало новчано потраживање Државе, што није случај са неплаћеним рачунима за струју јер у конкретном случају кашњење са плаћањем рачуна ЕПЦГ се није могло квалификовати као новчано потраживање Црне Горе према ЦЕАЦ-у. У датој ситуацији, залога је мога бити активирана само уколико би претходно арбитража својом одлуком утврдила постојање повреде усљед неплаћања / кашњења у плаћању рачуна ЕПЦГ односно штету која је произашла из дате повреде. 

Сваки потез који је држава предузела у случају КАП-а био је у складу са Уговором и домаћом и међународном праксом у овој области. Тај став је потврђен недавном одлуком Одлука ИЦСИД арбитражног трибунала у Паризу којом је ЦЕАЦ изгубио спор против Црне Горе. У конкретном случају, Уговор о поравнању је предвиђао арбитражно рјешавање спорова, стога сваки спор око тога да ли је ЦЕАЦ кршио Уговор о поравнању је морао бити рјешаван у арбитражи, а не пред црногорским судовима. Црногорски судови би били надлежни тек по окончању арбитражног поступка, у поступку активације залоге. Оно што смо увијек понављали заговорницима арбитраже је да је то скуп процес који траје, ево као што је пракса показала, у овом случају и годинама. Подсјећамо да је ЦЕАЦ један арбитражни поступак покренуо 2014. године и да је исти окончан скоро двије и по године касније; други арбитражни поступак је ЦЕАЦ покренуо крајем 2013. године који још није окончан.

Није тачно ни да би покретањем поступка за преузимање акција ЦЕАЦ-а било избјегнуто увођење стечаја - чињенице јасно говоре. Наиме, евентуално преузимање акција ЦЕАЦ-а би морало да сачека арбитражну одлуку за чије доношење би требало више година, при чему није било рјешења за финансијску ситуацију у КАП-у усљед кршења Уговора од стране ЦЕАЦ-а, што је и довело до отварања стечаја. У том тренутку, било је потпуно јасно да ЦЕАЦ нема намјеру да наставља производњу, да плаћа струју, упошљава раднике, измирује обавезе према повјериоцима. До завршетка арбитражног поступка, ЦЕАЦ би угасио Комбинат. Познато је да је процес производње у КАП-у специфичан и да, кад се једном угаси, тешко га је поново покренути, и то све у случају да је ЦЕАЦ уопште био заинтересован за планско гашење. Дакле, до окончања поступка, сигурно би добили акције ЦЕАЦ-а у Комбинату, али би оне биле безвриједне, јер би компанија била у стечају, уз нагомилане дугове од најмање 120 милиона еура. Да не говоримо шта би било у том случају са 1.200 запослених? И са око 500 који и данас раде у Комбинату?

Нетачно је да је био приједлог да се за акције ЦЕАЦ-а у КАП-у уплати 40 милиона еура. Приједлог је био да ЦЕАЦ уступи своје акције Влади Црне Горе одмах и бесплатно, односно за један еуро. Цифра од 40 милиона која се помиње односила се на дугове Комбината алуминијума према ЦЕАЦ-у и ВТБ банци, који су били 120 милиона. ЦЕАЦ је тада понудио да тај дуг дисконтује за 80 милиона, а да Комбинат измири преостале обавезе према банкама, дакле 40 милиона еура. Све је ово доступно јавности једноставном претрагом архиве. Чак је и Дневни лист Дан више пута објавио ту информацију. О свему овоме је безброј пута разговарано како на скупштинским одборима, тако и на пленуму, у медијима, синдикалним организацијама, НВО сектору… Готово да не постоји питање о коме се више расправљало од овога. Уз све ово, треба нагласити да је Уговор о поравњању јаван документ, објављен одмах након његовог потписивања, са свим пратећим анексима, тако да је сва заинтересована јавност била у посједу свих информација у вези са овом проблематиком. 

Такође, Министарство економије је одговоре о овој проблематици са свом аргументацијом доставило новинару Дана, који је, међутим, у складу са професионалном праксом, одлучио да објави само дјелић тога, и то нестручно препричавајући. Понављамо, Влада Црне Горе је сваки потез у КАП-у урадила у сагласности са својим правним савјетником, авдокатском канцеларијом из Аустрије. Наравно, вјерујући да новинар Дана боље познаје ову проблематику, оствављамо могућност да то докаже и пред надлежним органима. 

Подгорица, 10. септембар 2016. 

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?