- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Чановић представио Закон о регуларизацији неформал...
Чановић представио Закон о регуларизацији неформалних објеката на сједници УНЕЦЕ Комитета за становање и управљање земљиштем у Женеви
*Сједница УНЕЦЕ (Економска Комисија УН за Европу) која се одржава 13. и 14. септембра у Женеви окупља високе представнике Влада који разматрају политике управљања стамбеним објектима и земљиштем.
Директор директората за развој становања у Министарству одрживог развоја и туризма Марко Чановић одржао је презентацију о Закону о регуларизацији неформалних објеката и Акционом плану на сједници УНЕЦЕ Комитета за становање и управљање земљиштем у Женеви.
На данашњем панелу под називом „Земљишна администрација и управљање“, Чановић је посебно истакао разлику између легализације - рјешавања правног статуса објекта, са аспекта имовинско правних односа, анализе статике и сезмике, односно провјере грађевинских стандарда, плаћања законом предвиђених накнада, доношење рјешења и упис истог у катастар непокретности и регуларизације. Као крајњи циљ овог комплексног пројекта, регуларизација представља усклађивање изгледа објекта са смјерницама планског документа, која се завршава издавањем рјешења о регуларизацији и брисањем забиљежбе из катастра непокретности да је објеката изграђен без грађевинске дозволе.
Чановић је представио концепт који је уведен у законски оквир и који се заснива на примјени принципа једнакости. Како је појаснио, сваки грађанин, без обзира на мјесто становања има право да буде једнак члан заједнице.
„Легализација, односно регуларизација објеката у којим живе учиниће их појединцима са једнаким правима. Сви грађани једне заједнице- града треба да уживају исте могућности да остваре своја права на адекватнан животни стандард и приступ услугама“, казао је он.
Чановић је појаснио да је сваки грађанин дужан да поштује закон, плати комуналне накнаде и порез. „Из тог разлога највећи дио држава које имају изражен проблем нелегалне градње су се обавезале да ће приступити рјешавању овог проблема на одржин начин, поштујући наведени принцип. Урбана, социјална и економска интеграција неформалних насеља у оквиру укупне градске структуре представља један од основних циљева спровођења Закона, те су наведени принципи уважени и уграђени у одредбе Закона о регуларизацији неформалних објеката увођењем фазе регуларизације“.
Он је објаснио да усклађивање изгледа објекта са смјерницама планског документа представља „ин 'ситу“ регуларизацију и побољшања до максималне мјере простора на којима су изграђени неформални објекти, али само у случајевима који не нарушавају одговарајући урбани развој, нпр. кршење других права, заштиту животне средине, заштиту културног насљеђа.
„Са друге стране, поштовање принципа једнакости у однос на оне које су градили у складу са законом огледа се у чињеници да ће се средства прикупљена у процесу користиити за изградњи недостајуће инфраструктуре на простору те мјесне заједнице, те ће бенефите имати читава заједница“, казао је Чановић.
Законом је прописана процедура и начин легализације неформалних објеката, дефинисани неформални објекти који могу ући у процес легализације, рјешавање имовинско – правних односа, надлежности, категоризација објеката, као и начин отплате обавеза нелегалних градитеља, казнене одредбе и друга питања од значаја за легализацију, као и провјера статичке и сеизмичке стабилности неформалних објеката.
Чановић је говорио и о узроцима нелегалне градње, припремној и имплементационој фази, као и о значају израде орто фото снимка као почетног корака за израду евиденције нелегалних објеката. Циљ цјелокупног процеса јесте да се регуларизује и валоризује простор увођењем бесправно саграђених објеката у правни систем, да се подигне стандард грађана унапређењем комуналне инфраструктуре, да се омогући локалним самоуправама наплата комуналних накнада и пореза на непокретност, да се повећа вриједност некретнине и околног земљишта и да евиденцију катастра непокретности учини апсолутно поузданом.
Упознао је присутне са чињеницом да према званичним подацима Управе за некретнине на територији Црне Горе има око 42 000 објеката изграђених супротно Закону, док је према незваничним процјенама та цифра око 100 000. Такође, на скупу је представљено рјешење које третира неформалне објекте у заштићеним зонама, којим је предвиђено да објекти у тим зонама добијају статус привремених неформалних објеката, који ће егзистирати у простору, плаћати годишње накнаде за коришћење простора, до привођења простора намјени, односно доношења планског документа.
Чановић је закључио да овај пројекат има више аспеката – економски, друштвено-социјални и еколошки, и да ће у сваком од тих аспеката Министарство одрживог развоја и туризма и остале надлежне институције подједнако развијати његове основне одреднице као: праведне, ефикасне и транспарентне.
На 77. сједници УНЕЦЕ Црна Гора је добила похвале са међународних адреса за озбиљно и студиозно урађен посао који је резултирао усвајањем и ступањем на снагу Закона о регуларизацији неформалних објеката.