Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Неуспио покушај замјене теза у недостатку аргумената

Објављено: 16.09.2016. 21:32 Аутор: Министарство економије
Пошто је изостала подршка грађана Црне Горе противницима свих енерегетских пројеката у нашој држави, лобисти сада покушавају на све начине, па и нетачном интерпетацијом, да добију подршку међународних институција. То неће успјети из више разлога - први је да чињенице најбоље демантују НВО Греен Хоме, који је покушао да неистинито представи да се Црна Гора у реализацији пројекта Блока ИИ ТЕ „Пљевља“ позива на Енергетску заједницу. Ту их најбоље демантује саопштење Министарства економије објављено 09. септембра 2016. године (хттп://www.мек.гов.ме/вијести/164567/Реаговање-Други-блок-за-рјесавање-енергетских-и-еколоских-питања.хтмл) гдје се наводи:

„Пројекат изградње Другог блока ТЕ ’Пљевља’ је приоритетни пројекат Владе Црне Горе, који је као такав препознат у свим њеним стратешким документима, међу којима је и Стратегија развоја енергетике Црне Горе до 2030. године. Ријеч је о документу који је у потпуности усклађен са директивама ЕУ и међународним конвенцијама о заштити животне средине и који је, прије усвајања, добио позитивне оцјене од стране Секретаријата енергетске заједнице у Бечу, званичне институција ЕУ у области енергетике за југоисточну Европу“. Дакле, потпуно је јасно се ради о Стратегији развоја енергетике као документу који је добио подршку Енергетске заједнице, а не појединачно било који пројекат. 

Демантује их чињеница да је валоризација енергетског потенцијала УНУТРАШЊА ствар сваке државе, и Црне Горе, као и земаља ЕУ гдје има преко 300 термоелектрана. 

Демантује их и сама Енергетска заједница која им каже да „коментари на енергетске стратегије не припадају под директну надлежност секретаријата, јер немају директног утицаја на испуњавање обавеза које проистичу из чланства у Енергетској заједници. Секретаријат није коментарисао планове о изградњи другог блока ТЕ ’Пљевља’, јер је одлука о енергетском миксу одговорност Црне Горе као чланице споразума о Енергетској заједници“. Дакле, Секретаријат енергетске заједнице управо је потврдио тезе изнијете у саопштењу Министарства, а то је да Стратегија развоја енергетике до 2030. године, која је јаван документ, третира ово питање, као и да је тај документ добио позитивно мишљење. Енергетска заједница није коментарисала, како сами наводе, појединачне пројекте који су у домену суверености сваке државе. 

Финално, како би Црна Гора отворила Поглавље 15 – Енергетика да нису усклађана сва стратешка докуметна, а посебно Стратегија развоја енергетике до 2030. године са легислативом ЕУ у овој области?

Пошто није тачна ни тврдња ове НВО да је директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач писао министру економије, како се тврди у саопштењу ове НВО, обавјештавајући га да „не подржавају Други блок“, Министарство економије ће тражити од Енергетске заједнице да званично достави став да ли су тачни ови наводи, што ће бити и најбољи допринос истинитом информисању јавности. 

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?