Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Туризам и нафта се заједно развијају у Јадрану већ 40 година

Објављено: 16.09.2016. 23:07 Аутор: Министарство економије
Поводом саопштења кандидата за одборника групе бирача "Уздигнимо Будву“ Милорада Лопичића, а у циљу бољег разумијевања пројекта истраживања нафте и гаса у подморју Црне Горе и прецизнијег информисања јавности, Министарства економије саопштава сљедеће:

Истраживање нафте и гаса у Црној Гори не представља нову активност у подручју Јадранског мора, с обзиром на чињеницу да се овај ресурс у Јадрану истражује пуних 40 година. Током читавог тог периода, Јадранска обала није престала да буде препознатљива туристичка дестинација, а многе земље које истражују и производе нафту и гас, попут Хрватске и Италије, препознате по квалитетној индустрији производње и прераде рибе.

Подсјећамо да су у Стратешкој процјени утицаја на животну средину за истраживање и производњу угљоводоника у црногорском подморју идентификована осјетљива подручја и кључне мјере за ублажавање утицаја. Све мјере које Студија прописује су обавезујуће за компаније које ће спроводити активности на територији Црне Горе. Поштовање принципа и мјера Стратешке процене утицаја на животну средину је уговорна обавеза свих Оператора.

Ни једна активност везана за истраживање и производњу угљоводоника неће бити започета прије него што се добије сагласност на Студију процјене утицаја на животну средину. Све мјере које Студија пропише обевезујуће су за компаније.

Држава је прописала принцип “Нултог испуштања” (“Зеро дисцхарге”) продуката бушења у море. Сви продукти бушења морају бити прописано упаковани и ускладиштени у складу са прописима. Држава је прописала и обавезу одлагања опасног и штетног отпада, насталог као посљедица активности везаних за истраживање и производњу, ван граница Црне Горе.

Прописано је строго поштовање периода миграције и сезонских ефеката како би се заштитила морска фауна и биодиверзитет, забрана вршења истраживања током периода миграције и парења морских сисара, обавеза спровођење процјене утицаја на животну средину (ЕИА) прије сваке активности, укључујући детаљно снимање морског дна због утврђивања осјетљивости биодиверзитета, ограничење спровођења активности у заштићеним подручјима, археолошким налазиштима, рибарским зонама, миниским подручјима, поморским путевима, Натура 2000 зонама, као и обавезна примјена ЕУ Директиве о безбједности нафтних и гасних операција у подморју, као да је та Директива у цјелости пренесана у црногорски правни систем.

Оператори који изводе активности на истраживању и производњи угљоводоника поштоваће строге процедуре како би се избјегле акцидентне ситуације и испуштање хемикалија/угљоводоника у Јадранско море. У то спада и израда студија безбиједности и плана за поступање у случају акцидентних ситуација (изливање нафте) прије започињања било каквих активности. Њихове матичне компаније су издале гаранције којима се покрива било каква евентуална штета или губитак директно узрокован њиховим активностима у Црној Гори.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?