Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање на дописе Хуман Ригхтс Wатцха, Комитета за заштиту новинара и Репортера без граница: Не обазиремо се на притиске

Објављено: 20.09.2016. 03:12 Аутор: Служба за односе с јавношћу
Служба за односе с јавношћу Владе Црне Горе упутила је у понедјељак, 19. септембра 2016. године организацијама Хуман Ригхтс Wатцх, Комитет за заштиту новинара и Репортери без граница одговор на допис који је раније истог дана упућен из тих организација предсједнику Владе путем Службе за односе с јавношћу.


СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Влада Црне Горе
Генерални секретаријат
Служба за односе с јавношћу

Хуман Ригхтс Wатцх
Хју Вилијамсон, директор за Европу и Централну Азију

Комитет за заштиту новинара
Жоел Симон, извршни директор

Репортери без граница
Кристоф Делор, генерални секретар

У Подгорици, 19. септембра 2016.

Поштована господо,

Влади Црне Горе достављен је данас електронском поштом предсједнику Владе путем Службе за односе с јавношћу ваш допис којим изражавате протест због, како наводите, „продуженог притвора“ против једног од оптуженика пред црногорским правосуђем који је ухапшен у међународној акцији спроведеној против кријумчара наркотика.

Сигуран сам да је вашим цијењеним организацијама познато да је власт у Црној Гори, као и у свакој демократској држави, подијељена на законодавну, извршну и правосудну те да предсједник Владе као прва личност извршне власти нема, не може и не треба да има никакве ингеренције нити утицај на другу грану власти. Утолико чуди адресат вашег дописа.

Ипак, имајући у виду ваше интересовање дозволите да укажем на сљедеће чињенице:
Господин Јово Мартиновић лишен је слободе 22. октобра 2015. у међународној полицијској акцији под радним називом „Мак”, на основу основане сумње да је починио кривична дјела стварање криминалне организације и неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога. Инкриминисана дјела немају везе са новинарском професијом.

Судија за истрагу је одредио притвор као мјеру обезбјеђења присуства окривљеног и несметаног вођења кривичног поступка који је касније у складу са законским разлозима продужаван. Специјално тужилаштво је спровело истрагу у периоду од 24. октобра 2015. године до 08. априла 2016. године и подигло оптужницу против окривљеног Мартиновић Јова и још 13 лица. Овај документ је јавно доступан и може се наћи на сајту Специјалног тужилаштва.

Намеће се закључак да је Специјално тужилаштво поступало у разумном року и у складу са законом предвиђеним роковима за спровођење истраге, а из чињенице да је оптужница подигнута и потврђена произилази да је заснована на доказима који су прибављени у законитој процедури спроведене међународне акције те да се очекује и спровођење поступка пред судом у којем ће се утврђивати основаност оптужнице и у којем ће оптужени имати право на одбрану по стандардима правичног суђења.

Користим прилику да вас упутим на посљедњи Извјештај Европске комисије о Црној Гори (Линк на документ на црногорском језику: хттп://www.еу.ме/мн/пресс/саопстења/преговори-о-приступању/итем/1723-превод-извјестаја-европске-комисије-о-напретку-црне-горе-у-2015-години; линк на документ на енглеском језику: хттп://ец.еуропа.еу/енларгемент/пдф/кеy_доцументс/2015/20151110_репорт_монтенегро.пдф) у којем се, када је ријеч о правосуђу Црне Горе, наводе, међу осталим, и сљедеће оцјене: „Направљени су важни кораци у усклађивању законског оквира с европским стандардима, повећању професионализма и независности. Сада је потребно ставити нагласак на имплементацију.“ и „Даљи напредак у укупним приступним преговорима такође ће зависити од владавине права: она ће морати бити демонстрирана и оцијењена на основу поузданих биланса резултата остварених у борби против корупције и организованог криминала.“ (Страна 5 Извјештаја на црногорском језику; стране 4 и 5 Извјештаја на енглеском језику).

Такође указујем на чињеницу да је протеклих година једна од важних оцјена како нас у Црној Гори тако тако и наших међународних партнера била да су организовани криминал и корупција један од изазова са којима се суочавају и Црна Гора и остале државе нашег региона. Ми смо те налазе и оцјене изазова схватили озбиљно и као одговорна власт и држава одлучни смо да и те изазове превладамо. Вјерујем да сте имали прилике да се информишете у медијима о конкретним активностима које се с тим у вези спроводе у Црној Гори. Намјеравамо да наставимо још већом одлучношћу и ефикасношћу не обазирући се на притиске било са које стране да они долазе.

С обзиром на чињеницу да је садржај вашег дописа објављен и овај одговор стављам на увид јавности.

С поштовањем
Срђан Кусовац
Савјетник предсједника Владе
Руководилац Службе за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?