- Влада Црне Горе
Министарство одбране У Боки Которској припадници МВЦГ и фирме из Вирџин...
У Боки Которској припадници МВЦГ и фирме из Вирџиније одржали вјежбу „Долпхин 2016“
Припадници Морнарице Војске Црне Горе и представници фирме ДОД ХДТЦ из Вирџиније су од 12. до 23 септембра у рејону Боке Которске извршили евалуацију практичне примјене техничких средстава са употребом ронилаца ради претраживања, проналажења и снимања заосталих минско-експлозивних средстава из претходних ратова, под називом "Долпхин 2016".
Фирма ДОД ХДТЦ је произвођач средстава и опреме за претрагу подморја која су Оружане снаге Сједињених Америчких Држава донирале Морнарици ВЦГ.
Тим за провјеру постигнутих способности Морнарице ВЦГ чине Вилијам Грау, извршни менаџер ХДТЦ (Wиллиам Грау), главни евалуатор Винс Капоне (Винце Цапоне), један од водећих свјетских стручњака за рад са техничким средствима потребним за детектовање мина у подморју, ријекама и језерима, док евалуацију у коришћењу софтвера за припрему и обраду података добијених снимањем техничким средствима (СееТрацк Милтаy) врши Дура Мацеј.
У евалуацији су учествовали припадници Поморског одреда Морнарице ВЦГ, као и капетан корвете Бранислав Глогиња, хидрограф, који предводи комплетан тим.
У току вјежбе је извршено оцјењивање учесника на тестном полигону у рејону Бококоторског залива - Пристана, гдје су на дну постављене школске противбродске мине различитих димензија. Након успјешног детектовања контаката техничким средствима који су вршени са чамца и обраде података у софтверу, роници су извршили снимање сваког контакта и снимке предали тиму за обраду података. По завршеној обради података направљен је коначни извјештај који је од стране евалуатора успјешно оцијењен.
Након тога, извршено је снимање техничким средствима у дијелу Бококоторског залива, гдје постоји оправдана сумња о постојању заосталих противбродских мина.
То је пети пут да представници ДОД ХДТЦ долазе у Морнарицу ВЦГ, почевши од 2012. године, када је извршена вјежба са делфинима у Тивту. Од тада се сваке године врши наставак вјежбе уз донирање опреме за МВЦГ, чија вриједност премашује 700 хиљада еура.
Континуитет сарадње је искључиво омогућен константним увјежбавањем припадника МВЦГ у раду са техничким средствима, роњењем, те редовним извјештавањима ХДТЦ-а.