- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: У Црној Гори нема ПОПс пестицида
Саопштење: У Црној Гори нема ПОПс пестицида
У оквиру пројекта ,,Ревизија Националног плана имплементације Стокхолмске конвенције о дуготрајним органским загађивачима (ПОПс)”, који Министарство одрживог развоја и туризма (МОРиТ) спроводи у сарадњи са Програмом Уједињених нација за животну средину (УНЕП) и Центром за екотоксиколошка испитивања Црне Горе (ЦЕТИ), данас је у МОРиТ-у одржан уводни састанак.
Основни циљ овог пројекта јесте преглед и ажурирање Националног имплементационог плана за Стокхолмску конвенцију о дугорочним загађивачима – ПОПс-има у Црној Гори.
Ивана Војиновић, генерална директорица Директората за животну средину навела је да Црна Гора потписница Стокхолмске конвенције од 2010. године, те да смо сходно томе, као држава чланица ове конвенције у обавези да имплементирамо све оно што су прилично високи захтјеви овог Споразума. Она се захвалила партнерима из УНЕП-а што су препознали значај да помогну Црној Гори у реализацији овог пројекта, под вођством МОРиТ-а као крајњег корисника пројекта, те свестраним институцијама које ће бити укључене у ову реализацију, а без којих она не би била могућа, и нарочито ЦЕТИ-ју, као реномираној и акредитованој институцији која има изузетно стручне компетенције везано за ову проблематику и ову тематику.
,,У Црној Гори нема ПОПс пестицида имајући у виду чињеницу да смо забранили увоз, производњу и транзит преко наше државе. Међутим, са друге стране идентификоване су све оне локације које су загађене ПЦБ отпадом и то је такође предмет једног другог пројекта који се реализује у Црној Гори „Одрживо еколошко управљање ПЦБ-ем у Црној Гори” будући да је ПЦБ отпад један од најопасних отпада који данас карактерише савремену цивилизацију на глобалном нивоу“, навела је Војиновић.
„Оно што је најбитније јесте да током ове радионице својим напорима и својим залагањем учинимо да резултати пројекта буду квалитетни, и користе нам у свом нашем будућем раду, са једним крајњем циљем а то је успостављање једног сигурног и безбједног система управљања овом врстом хемикалија, и уопште цјелокупном хемијском безбједношћу у Црној Гори“, поручила је Војиновић.
„Да би се остварио циљ пројекта, прикупићемо све расположиве информације о постојећој пракси управљања ПОПс-има и информације о њиховом утицају на животну средину и здравље људи. Ово је комплексан пројекат и квалитетна сарадња је од кључне важности за реализацију и квалитет резултата пројекта. Резултат радионице треба да буде врло конкретан – утврдићемо методологију будућег рада, формирати радне групе, те план рада за ажурирање инвентара појединих ПОПс-ова“, саопштила је Нада Меденица, директорка ЦЕТИ-ја.
Пјер Карло Сандеи, програмски менаџер пројекта УНЕП канцеларије у Бечу, захвалио се Министарству одрживог развоја и туризма на могућности да асистира на овом пројекту, те ЦЕТИ-ју на брзој и позитивној реакцији када је у питању партнерство на истом, те колегама из Србије који су пристигли како би подијелили своја искуства у вези са овим пројектом.
„Наша улога је да овдје помогнемо колико је могуће и да покушамо да одговоримо на захтјеве радних група, организација, односно Министартва, и ЦЕТИ-ја како бисмо направили што квалитетнији документ“, поручио је Сандеи.