Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Церемонијом на Цетињу отворени Дани науке 2016

Објављено: 27.09.2016. 15:16 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke Фестивал науке Отворени Дани науке, који у сарадњи са својим партнерима организује Министарство науке Црне Горе отворен је синоћ у Владином дому на Цетињу, свечаном Академијом посвећеној деценији независности и хиљадугодишњици државности Црне Горе.

На церемонији су говорили: министарка науке у Влади Црне Горе, проф. др Сања Влаховић; министар културе у Влади Црне Горе, Павле Горановић, док је фестивал отворио Франческо Рутели (Францесцо Рутелли), предсједник Центра за одрживу будућност и предсједник организације ”Приорита Цултура” из Италије.

У свом говору на церемонији отварања министарка Влаховић је истакла: “У протеклих десет година Црна Гора је изградила још један идентитет – идентитет у глобалној научној заједници. А изградила га је својим континураним напором да црногорске научнике и истраживаче укључи у глобалне научне токове. То је резултат осмишљене научне стратегије државе Црне Горе, која је препознала важност науке за њен друштвени развој и модернизацију. Данас за задовољством можемо рећи да је црногорска научна заједница препознатљив дио глобалне научне мреже. Наши овогодишњи јубилеји показатељи су једног трајања, које ћемо вечерас обиљежити кроз призму науке и културе.”

Министар Павле Горановић у свом обраћању истакао је да Црна Гора данас тежи да буде истинско друштво знања, да прати научне и мисаоне токове доминантне у свијету. Та тежња ка знању сједињена је и са нашим стратешким државним циљевима, баш као што култура и наука не могу једна без друге, и управо онако како данашња Црна Гора не може бити постојана без оних историјских прегнућа која су уткана у темеље ове државе.

Франческо Рутели подсјетио је на пријатељство између Црне Горе и Италије и поручио да технологија може да помогне да се боље сагледа прошлост и сачува културно насљеђе. “Национални истраживачки савјет Италије заједно са вашим научницима показаће младим људима колико је важно сачувати сјећање на прошлост. Такође, наш заједнички пројекат показаће значај разумијевања разноликости културе, религије, традиције, који морају бити сачувани, како би се ојачала економија, а то је и циљ ваше Владе”, поручио је Рутели.

На церемонији је приказан кратак филм ”Италиа е Монтенегро - соло ун пиццоло маре”, пројекат Института за технологије културног насљеђа Италије - ИТАБЦ, Националног истраживачког савјета Италије и Историјског института Црне Горе. Захваљујући овом пројекту јавност је по први била у прилици да види рад на пројекту који ће нам омогућити да ускоро захваљујући најсавременијим технологијама сазнамо како је Дукља некада стварно изгледала. Овај пројекат плод је научне сарадње и базиран је искључиво на истраженим и доказаним подацима о нашој првој држави.

Програм свечане академије на Цетињу завршен је мултимедијалним пројектом “Миленијумом до вјечности” др Анастазије Мирановић, који представља музичко-сценски перформанс уз учешће хора, музичара, солиста, глумаца, манекена, и који је уз визиелну анимацију дочарао континуалну причу миленијумског трајања црногорске државе, кроз сублимацију истраживачких резултата богатог црногорског културног насљеђа, са акцентованим музичким и костимографским сегментима.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?