Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан туристички симпозијум: Јачање повезаности Кореје и Црне Горе

Објављено: 29.09.2016. 22:49 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Поводом обиљежавања десет година од успостављања дипломатских односа Црне Горе и Кореје, данас је у хотелу „Бест Wестерн Премиер“, одржан туристички симпозијум на тему ,,Јачање повезаности Кореје и Црне Горе“.

Састанку су присуствовали почасни конзул Републике Кореје у Црној Гори, Предраг Павличић, у улози модератора, менаџер у Националној туристичкој организацији Емил Кукаљ, генерални директор Директората за управљање туристичком дестинацијом Марко Петричевић, генерална директорица Директората за туристички развој и стандарде Оливера Брајовић, као и професор са кореанског универзитета Кyлингхее Др. Дае-Кван-Ким и директор Истанбулске канцеларије Корејске Националне туристичке организације Куенсоо Ким.

Директорица Директората за туристички развој и стандарде Оливера Брајовић поздравила је присутне и истакла да се број туриста у Црној Гори континуирано повећава сваке године, а то свједочи о растућем значају туризма у нашој земљи, као и његовом значају када је ријеч о привлачењу нових инвестиција, креирању нових послова и радних мјеста, стимулисању развоја приватног сектора, као и повећаном приливу новца у Црну Гору као резултату потрошње коју остваре туристи.

„У 2015. години Црну Гору посјетило је 1,7 милиона туриста, (три пута више туриста од броја становника) који су остварили преко 11 милиона ноћења. У посљедње четири године број туриста је већи за 19 одсто у односу на 2012. годину. У 2015. години број остварених ноћења већи је за 20,8 одсто у односу на 2012. У периоду од 1. јануара 2012. до 1. јануара 2016. године, приход од туризма увећан је за 14,4 одсто, односно са 700 у 2012. на 801 милион еура у 2015. години“, казала је Брајовић.

Брајовић је додала да је само током 2016. године Црна Гора добила 17 нових хотела са четири звјездице и три нова хотела са пет звјездица, а то је 2000 соба.

„Оно што је доскорашњи тренд јесте да су се инвестиције доминантно дешавале на приморју, па је Влада Црне Горе додатну пажњу усмјерила на не мање, а посебно када је ријеч о природним љепотама, атрактиван сјевер. Укупна вриједност предвиђених инвестиција износи између 800 милиона еура и једне милијарде еура и држава је већ отпочела низ активности како би се обезбиједила неопходна туристичка инфраструктура. Само за развој скијалишта је до 2021. године планирано улагање од 58 милиона еура“ додала је Брајовић

Генерални директор Директората за управљање туристичком дестинацијом, Марко Петричевић, представио је присутнима тренутну ситуацију и стратегију у црногорској туристичкој индустрији.

„Црна Гора, као медитеранска земља, налази се у центру туристичких дешавања и то је велика шанса за нашу дестинацију. Медитеран је забиљежио 360 милиона туристичких долазака у 2015. години, што износи скоро 1/3 свјетских долазака. Према анализама УНWТО-а, очекује се да ће туристички доласци на Медитерану остварити раст са 300 милиона у 2010. години на 500 милиона у 2030. години (+67 одсто). Учешће туризма у БДП-у износило је преко 20 одсто од укупног БДП-а у 2015.години. Предвиђања WТТЦ-а за 2026-ту по пројектованом расту су 1.521,900 милиона еура (29,9 одсто укупног БДП-а). Приходи од туризма у 2005. години износили су 222 милиона еура, а десет година касније чак 801,3 (+260,94%)“, истакао је Петричевић.

Менаџер у Националној туристичкој организацији Емил Кукаљ присутнима је представио оно што је Црна Гора до сада урадила на промоцији у Републици Кореји.

„Са промоцијом на Далеком истоку почели смо 2008. године. Када је Кореја у питању, вршимо промоцију од априла ове године. Налазимо се на почетку процеса, а за све је потребно времена, тако да у наредним годинама очекујем повећање броја кореанских туриста. У 2015. забиљежили смо број од 3 000 туриста из ове државе, са 4 300 ноћења. Наравно, оно што је циљ јесте да ваши држављани буду додатно више упознати са туристичком понудом Црне Горе“, обратио се Кукаљ присутнима.

Професор са кореанског универзитета ,,Кyлингхее“, др Дае-Кван-Ким представио је неколико метода како би Црна Гора привукла туристе из Републике Кореје. Поред тога представио је и профил модерног туристе, туристичке трендове засноване на туризму ,,1 на 1“.

„Према истраживањима које смо спровели, Кореанци најмање познају Црну Гору од свих држава на Медитерану. Турска и Грчка су нама најпознатије. Само 1,8 одсто Кореанаца путовало је у Црну Гору, а велика већина је вашу државу посјетила као дио пакет аранжмана и то само на један дан. Из тога произилази да морате порадити на томе да наши држављани преноће у Црној Гори. Морате порадити на промоцији Црне Горе у Кореји, а томе вам могу помоћи паметни телефони, интернет, филмови, серије.“ објаснио је Дае-Кван-Ким.

Директор Истанбулске канцеларије Корејске НТО, Куенсоо Ким представио је Глобалну туристичку индустрију и улогу корејске туристичке организације, те предложио моделе којима би Црна Гора привукла туристе из ове државе.

„Кореја сваке године у просјеку биљежи раст од осам одсто долазака страних туриста, а то је повећало државни профит за 18 милиона еура на годишњем нивоу. Сваке године готово 20 милиона Кореанаца путује ван. Највише волимо Кину, Јапан, Америку и Тајланд. Корејска НТО има 31 канцеларију ван земље, а шест унутар државе, са преко 600 запослених. Тренутно радимо на осам пројеката, а један од њих је и зимска олимпијада за коју смо домаћин 2018. године“, објаснио је Куенсоо Ким.

 


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?