Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подршка процесу ородњавања у Црној Гори на локалном нивоу

Објављено: 29.09.2016. 23:22 Аутор: ПР служба

У Подгорици је данас започео дводневни тренинг за новоименоване координаторе/ке у области родне равноправности на локалном нивоу, у организацији Министарства за људска и мањинска права и Мисије ОЕБС-а у Црној Гори. Активност је дио пројекта “Подршка процесу ородњавања у Црној Гори”, који у партнерству реализују. Тема тренинга су разлози због којих се говори о родној равноправности.

Министарство за људска и мањинска права и Мисија ОЕБС-а у Црној Гори имају веома квалитетну и успјешну сарадњу. Протеклих година бројне активности у оквиру те сарадње биле су усмјерене управо ка области постизања једнаких могућности за жене и мушкарце у црногорском друштву, подсјетила је Лиа Мањагуањо шефица за демократизацију у Мисији ОЕБС-а у Црној Гори. Она је додала да су потписани меморандуми о сарадњи са свим локалним самоуправама у Црној Гори, које су се обавезале да раде, промовишу и развијају родну равноправност.

Биљана Пејовић начелница Одјељења за послове родне равноправности у Министарству за људска и мањинска права објаснила је да инклузија жена у политичко одлучивање и безбједност може донијети трајне промјене на боље у друштву. Она је овакве догађаје издвојила као позитивне примјере добре праксе за уједињавањем конструктивних идеја.

Начелница Пејовић је рекла како Црна Гора треба да предузме све неопходне мјере на локалном нивоу како би се постигла пуна равноправност у друштву и на тај начин остварио политички, економски, социјални и културни развој.

Јачање принципа родне равноправности на локалном нивоу подразумијева проактивно учешће представника/ца локалних самоуправа у том процесу. У овом моменту, двадесет црногорских општина именовало је контакт особу за ова питања, једанаест општина је формирало савјете, тринаест Одлука је усвојено, једанаест општина имплементира локалне акционе планове, док ће их још три општине усвојити до краја ове године.

Експерткиње за родну равноправност Славица Стриковић и Бранка Влаховић, представиле су полазницима/ама међународне стандарде родне равноправности, забрану дискриминације по основу пола/рода, рањиве групе и степен дискриминације у црногорском друштву.

Другог дана тренинга, биће разговарано о домаћем законодавном оквиру у области постизања родне равноправности, негативном феномену насиља над женама и насиља у породици, родној равноправности у медијима, те анализи потреба и проблема општина које су делегирале своје координаторе/ке за ову обуку и моделу израде стратешког плана за даље активности.

Министарство за људска и мањинска права 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?