Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

СВЈЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ БЈЕСНИЛА

28. септембар се обиљежава као Свјетски дан борбе против бјеснила у цијелом свијету у цилју јачања свијести о опасности коју ова болест представлја за здравлје лјуди и животиња и мјерама за што ефикаснију превенцију и контролу.

Као и ранијих година, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Министарства полјопривреде и руралног развоја, обиљлежава 28. септембар својим активним учешћем у борби против бјеснила и то промовисањем континуиране вакцинације паса и мачака, спровођењем оралне вакцинације лисица и других дивлјих животиња и едукацијом становништва и стручне јавности.

Вакцинација паса и мачака је је законска обавеза власника и држалаца животиња и представља један од најефикаснијих начина за спријечавање појаве бјеснила, односно заштите паса, мачака и људи. Из буџета Управе обезбјеђују се средства за набавку довољног броја вакцина за заштиту паса у азилима за напуштене животиње. Вакцинација се врши једном годишње, а вакцинацији подлијежу сви пси и мачке старији од три мјесеца.

Уз подршку Европске уније, од 2011. године, у континуитету се спроводи орална вакцинација лисица и других дивљих животиња, ваздушном дистрибуцијом вакцина –мамаца на цијелој територији Црне Горе. Циљ је створити довољно висок ниво заштите популације дивљих животиња против ове болести, а посљедично прекинути ланац преношења вируса са дивљих на домаће животиње и људе. Ветеринарска служба спроводи мониторинг - надзор и врши анализу података о спроведеним оралним вакцинацијама дивлјих животиња на основу којих је утврђена висока ефикасност вакцинације на терену.

Да смо на добром путу ка искоријењивању ове опаке болести, говори чињеница  да бјеснило није забиљежено ни код домаћих ни код дивлјих животиња од марта 2012.године. Ово је епидемиолошки значајно за Црну Гору нарочито имајући у виду да се бјеснило појављивало прије 2012.године углавном код дивлјих животиња уз повремено појавлјивање код домаћих живитиња које су биле у контакту са дивлјим лисицама.

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове упућује апел власницима паса и мачака, као и ловцима да, у интересу заштите здравља људи и животиња, своје животиње редовно вакцинишу против бјеснила.

Имајући у виду да пси и мачке луталице могу представљати највећу пријетњу у преношењу бјеснила на људе, врло је важна улога органе локлане самоуправе који су дужни да предузму мјере из своје надлежности на збрињавању паса и мачака луталица у складу са Законом о заштити добробити животиња.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?