- Влада Црне Горе
Примјер како заједнички рад доприноси бржем развој...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Примјер како заједнички рад доприноси бржем развоју руралног подручја
Објављено: 03.10.2016. • 22:54 Аутор: Служба за односе с јавношћу
Квалитет живота мјештана Биоча, које се налази петнаестак километара надомак Подгорице, скоро да се више не разликује од оног у градској средини. Захваљујући активностима државе, локалне самоуправе и спремности мјештана да активно учествују у заједничким пројектима стање се брзо мијења на боље. Основну школу “18.октобар” на Биочу сваке године похађа више ђака, што се дијелом може приписати и напорима Министарства пољопривреде које је протеклих година помогло реконструкцију школске зграде и спортских садржаја. Биоче постаје интересантно и за развој бизниса. То показују већ започете инвестиције, а пољопривредна производња је перспективнија, поготово након што је ријешено питање водоснабдијевања.
Задовољство што је у континуитету пратио, подржавао и промовисао могућности које постоје у различитим областима како би квалитет живота грађана Биоча био што бољи, изразио је током посљедње посјете потпредсједник Владе Петар Ивановић. Он је том приликом, отворио другу фазу водовода Ријека Пиперска са којег се снабдијева 65 домаћинстава, затим обишао радове на изградњи фабрике за прераду дрвета која ће запослити 50 људи првенствено са овог подручја. Ивановић ни овај пут није заобишао школу на Биочу, гдје је учествовао у акцији садње садница аутохтоног воћа (шипка и смокве) које је донирао пољопривредни произвођача из Даниловграда Будимир Брајовић.
„Задовољан сам што током сваке посјете школи видим напредак. Морамо заједно наставити даље. Разговарали смо о наредним активностима које треба да иду у два правца. Један је обнова дома здравља, као би здравствене услуге учинили доступним старијој популацији. Други је отварање вртића, јер желимо да створимо боље услове за најмлађе. На тај начин заокружујемо цјелину: предшколски програм, школу која сада има 52 ђака за разлику од четири колико их је било прије неколико година, и боље услове за живот најстаријих мјештана“, казао је потпредсједник Владе.
Осим бољих услова за школовање дјеце са овог подручја, стварају се услови за отварање нових радних мјеста. На Биочу је у току изградња фабрике за прераду дрвета у којој ће шансу за запослење и стварање егзистенције имати 50 становника. „Већ сада треба размишљати, не само о организацији рада и концесијама, него и томе који људи са овог простора могу радити у фабрици која се гради и која ће почети са радом за мање од годину дана. У следећој фази планиран је погон за производњу пелета у које, ће радити додатних 25 запослених. Веома ми је драго да ће то бити десета пелетара у Црној Гори, а знамо да до прије неколико година није била ни једна“, казао је потпредсједник изражавајући задовољство што је и ова инвестиција показатељ да нове идеје које доприносе развоју наилазе на плодно тле.
Сувласник предузећа Бецом Петар Кљајевић истиче задовољство због сарадње са потпредсједником Ивановићем и партнерског односа са државом у дијелу подршке запошљавању радника и добијању концесија. Према његовим ријечима, планирана је производња квалитетних финалних и полуфиналних дрвних производа, а у наредној фази и производња пелета од отпада. Кљајић истиче да успјешну сарадњу са државом већ имају кроз рад предузећа Шик Лим у Бијелом Пољу чији су сувласници, а које се бави дрвопрерадом и запошљава 85 радника. „Ширимо се са производњом. Бецом је ћерка фирма у којој планирамо за почетак 50 радника у двије фазе. А у трећој, кроз фабрику за производњу пелета запослићемо још радника“, каже Кљајић.
Потпредсједник Владе посјету Биочу заокружио је отварањем друге фазе водовода Ријека Пиперска, са којим је ријешено питање водоснабдијевања за још 35 домаћинстава, те сада снабдијева њих 65. Ријеч је о још једном сеоском водоводу који је изграђен у троуглу између државе, општине и мјештана. Ивановић се посебно захвалио мјештанима на разумијевању концепта који је представио прије три године и доприносу да се посао заврши. „Након прве фазе која је завршена прије двије године, сада смо урадили и другу. Отворило се питање још пет домаћинстава, што ће бити завршено иако су та домаћинства на височијим котама, након чега на овом подручју неће бити ни једна кућа без воде. Осјећајући задовољство због завршеног посла, не могу а да се не осврнем на оне који, изгледа, никада нијесу осјетили такво задовољство, већ су из посланичких клупа упућивали „отровне стријеле“ да су ово некакве сламчице и цјевчице, и намјерно потцјењивали урађено. Без озбира на њихове критике, ми се не заустављамо. Вриједно радимо даље, са јасним планом да до 2020. године ријешимо питање водоснабидејавања у свим руралним крајевима Црне Горе, кроз пројекат који реализујемо са Међународним фондом за развој“, поручио је Ивановић.
Служба за односе са јавношћу
Везани чланци:
Саопштење потпредсједника Владе Алексе Бечића 01.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?