- Влада Црне Горе
Пољопривредници Вранешке долине увидјели шансу за ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Пољопривредници Вранешке долине увидјели шансу за сопствени развој
Објављено: 04.10.2016. • 19:32 Аутор: Служба за односе с јавношћу
У Павином Пољу су завршени груби радови на изградњи мљекаре Милкрафт Лецхе, једног од пројеката у који су уложена кредитна средства из Абу Даби развојног фонда. Уколико временски услови буду наклоњени инвеститору фабрика ће бити завршена до краја ове, а почетак производње висококвалитетних мљечних производа планиран је за март наредне године.
Потпредсједник Владе Петар Ивановић, који ових дана обилази кориснике кредитних средстава из Абу Даби фонда за развој како би се увјерио у динамику реализације пројеката, посјетио је градилиште на којем се реализује пројекат који треба да повуче развој сточарског и мјекарског сектора на сјеверу Црне Горе.
Инвеститор Драган Бурић изразио је задовољство и понос јер је инвестиција дошла до ове фазе. „Срећан сам и поносан. Подигли смо објекат који се простире на 5.000 метара квадратних, који ћемо опремити по најсавременијим стандардима за прераду млијека. Ако нас послужи вријеме, завршићемо фабрику до краја године, а план је да до краја марта наредне године изађу и први производи“, казао је Бурић.
Фабрику су данас имали прилику да виде и мјештани Павиног Поља и околине, међу којима су били бројни пољопривредни произвођачи из овог подручја. Бурић истиче да му је било да задовољство што је разговарао са њима и што су поставили темеље будуће сарадње, за коју се нада да ће бити успјешна на обострану корист. „Били су позитивни и задовољни са свиме што су видјели и расположени за партнерски однос. И моја су очекивања врло позитивна“, казао је Бурић.
Потпредсједник Владе Петар Ивановић подсјетио је на честе критике на рачун финансирања пројеката у Црној Гори из Абу Даби развојног фонда и изразио задовољство што успјешна реализација ових пројеката представља најбољи одговор критичарима. „Доказујемо да се средства усмјеравају инвеститорима и предузетницима који су способни да реализују велике пројекте у Црној Гори. Данас можете да видите како изгледа један од таквих пројеката. Првог августа су почели радови и ово што видите резултат је рада од свега пар мјесеци“, казао је Ивановић.
Он је казао да је и реализација пројекта у Павином Пољу показала да и даље у Црној Гори инвеститори имају проблем са администрацијом, с обзиром да је прије почетка градње година изгубљена у администрирању. „Поставља се питање хоћемо ли у Црној Гори да се бавимо пословима и да радимо или да се кријемо иза папира, нарочито мотивисани изјавама оних који само сједе и криткују. Од Парламента, преко разних опозиционих партија, до невладиних организација наслушао сам се критика због тога што се у Павином Пољу гради мљекара. Мљекара је ту, сада у грубим радовима, а до прољећа наредне године радиће нормално. А гдје су сада критичари?“, поручио је потпредсједник, додајући да је у Црној Гори озбиљан проблем лакоћа са којом неко себи даје за право да критикује без агумената.
Друга порука потпредсједника односила се на потребу заједничког рада. „Драго ми је да се господин Бурић данас састао са мјештанима, посебно сточарима овог краја. Раније смо се договорили да ово буде заједнички пројекат у коме ће се наћи довољно простора за све вриједне пољопривреднике из Вранешке долине“, казао је Ивановић.
„Трећа моја порука је да од сједјења и чекања нема никакве користи. Морамо се латити посла. Увијек ће бити избора и државних и локалних, разних административних проблема, али ипак се живи само од рада. Зато молим пољопривреднике, не само из Вранешке долине, него из цијеле Црне Горе да раде оно што најбоље умију. Да раде још више и производе што квалитетније производе, јер једино тако као друштво можемо напредовати. Сви ми, заједно са медијима, треба да уложимо напор да објаснимо људима да ипак морамо радити заједно. Никаква изолација ни мудровање неће ријешити проблем. Треба повећати сточни фонд у Вранешкој долини, покренути све капацитете и правити најквалитетније производе који ће се продавати не само на домаћем тржишту, него и извозити. И то морамо ријешити заједно. Чини ми се да је један дио пољопривредника разумио концепт о којем говорим, али и да постоји добар дио који то још не разумије. Не разумије због неког отпора који ја код њих не разумијем. Изгледа да их више оптерећује политика, а мање жеља за радом“, оцијенио је Ивановић.
Дарко Лековић, пољопривредни произвођач из Павиног Поља који има фарму крава за производњу млијека сировог млијека, као и тов јунади, изразио је одушевљење посјетом Милкрафт комплексу. “Драго ми је да сам упознао власника Бурића и разговарао са њим. У потпуности подржавам овај пројекат јер сам увидјео да је ријеч о озбиљном пројекту за цијели крај, али и сјевер Црне Горе. Радујем се што ћу бити дио те приче, производње квалитетних мљечних производа за које је власник обезбиједио извоз у Америку. То је шанса за све нас који живимо поштено од свог рада”, рекао је Лековић.
“Искрено, до данас били смо скептични јер су колале приче да је ријеч о некаквом прању пара, од стране Владе и бизнисмена. Данас сам се увјерио да је човјек урадио праву ствар, да је уложио своја срефдства и да политици овдје нема мјеста”, казао је пољопривредник из Вранешке долине Милоје Бошковић. Бошковић који има фарму коза сматра да сви млади пољопривредни произвођачи из Павиног Поља и околине треба да пронађу себе у овом пројекту. “Охрабрен сам, не само због могућности пласмана наших производа, већ и што сам чуо да ће постојати могућност да кроз сарадњу са Милкрафтом лакше добијемо кредитна средства за проширење сопствене производње”, казао је Бошковић, истичући да сада има више оптимизма када је у питању будући развоја Вранешке долине.
Служба за односе са јавношћу
Везани чланци:
Саопштење потпредсједника Владе Алексе Бечића 01.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?