Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Нових 70 радних мјеста и могућност пласмана производа пољопривредника са сјевера

Објављено: 05.10.2016. 18:50 Аутор: Служба за односе с јавношћу
Služba za odnose s javnošćuSlužba za odnose s javnošću
                                        
Приводе се крају радови на изградњи нове фабрике за прераду меса компаније “Месопромет” у Бијелом Пољу. Покретањем производње у савременом простору који се простире на 5.000 метара квадратних, ствара се могућност за отварање 70 нових радних мјеста, али и даљи развој индивидуалних пољопривредних произвођача са сјевера, кроз систем откупа и кооператива.

Током обиласка новоизграђеног објекта, потпредсједник Владе Петар Ивановић изразио је задовољство брзином реализације пројекта. Ријеч је о једном од пет пројеката који су до сада финансирани из средстава Абу Даби развојног фонда. Ивановић је истакао да је свих пет пројеката усмјерено у сјеверни дио Црне Горе и да је ријеч о пројектима чијом ће реализацијом бенефите имати грађани, пољопривредници и економија сјевера Црне Горе. “Два од пет пројеката се реализују на простору општине Бијело Поље, овај и мљекара Милкрафт у Павином Пољу. Оба су усмјерена на развој прерађивачких капацитета. Тиме Црна Гора добија два модерна објекта за прераду млијека и меса смјештена на по 5.000 квадрата, изградјена по најсавременијим стандардима”, казао је Ивановић. 

Очекивања су, како је казао Ивановић, да се помоћу оваквих пројекта генеришу не само радна мјеста у фирмама Милкрафт и Месопромет, него и додатна по систему кооператива и коопераната. “Мислим да је господин Франца до сада показао колико је успјешан у сарадњи са кооперантима. Али, постоји простор да ојачамо прве кооперативе које су формиране у Бијелом Пољу, конкретно у области сточарства. Циљ је даље јачати примарну производњу, чиме стварамо услове за развој прераде. То је концепт пројекта прераде млијека у Павином Пољу, који ће имати капацитет 60.000 литара дневно. Све ово показује да је Бијело Поље центар пољопривреде сјевера и да развија своје потенцијале и пружа руку сусједним општинама како би са тих простора повукли вишак производа, попут млијека и меса”, казао је Ивановић.

Потпредсједник Ивановић је истакао да и овај пројекат демантује негативне коментаре који су се раније појављивали у јавности на рачун употребе средстава из Абу Дабија. “Осим ова два прерађивачка пројекта у Бијелом Пољу, из средстава Абу Даби Фонда финансирани су и два пројекта из примарне производње. То су фарма ангус говеда на Жабљаку и фарма оваца на Пишчу. Пети пројекат је пелетара Вектре Јакић у Пљевљима. Ово понављам и истичем јер се више пута у медијима говорило да је пројекат са Абу Даби Фондом промашен, додјела средстава се доводила у питање. Са задовољством и у континуитету, не само ових дана, већ годинама облазим градове у Црној Гори, и тражим људе попут господина Франце који су спремни да преузму дио ризика на себе и дају одговарајући колатерал држави како би новац могао бити повучен и употребљен на прави начин. Сигуран сам да ће пројекти попут овога бити подстицај за друге предузетнике у Црној Гори, да својим идејама и активностима дају доипринос развоју пољопривреде, а тиме и Црне Горе”, истакао је потпредсједник Ивановић. 

Власник Месопромета Хилмија Франца истиче да је посебан подстицај за реализацију ове инвестиције то што су кредитна средства била изузетно повољна. “Ово је добар пројекат. Завршили смо грубе радове и у току је опремање. Годишњи капацитет производње финалних месних производа биће 1.500 тона. Запослићемо 70 радника, али још вриједније је што ћемо бити добар сервис пољопривредницима са сјевера Црне Горе. Вјерујем да ћемо кроз откуп успјети да анимирамо што више пољопровредника да прошире и унаприједе своју производњу”, казао је Франца. Он је истакао да фабрика у фази завршетка изградње и изразио наду да ће капацитети бити у погону до краја године. 
                   
   
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?