- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Интеграције будућност Западног Балкана
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Интеграције будућност Западног Балкана
Објављено: 05.10.2016. • 19:20 Аутор: Министарство економије
Земље Западног Балкана, кроз процес приближавања Европској унији, постале су свјесне важности регионалне сарадње и интеграције у цјелини, и наше развојне могућности леже у директним страним инвестицијама и заједничким регионалним пројектима у инфраструктури, казао је министар економије Владимир Каварић.
Министар Каварић је данас учествовао на петом Самиту ЕУ - Југоисточна Европа, који се на тему „Путеви до просперитета“ одржава у Бечу. У оквиру поменуте теме, он је говорио на панелу „Европа: На ивици“, и то на теме „Суочавање са мигрантском кризом“, „Након Брегзита: Шта очекује Европску унију?“ и „ЕУ и Балкан: Да ли и даље очекивати интеграције?“.
Као примјер успјешног пројекта не само регионалних, већ и европских размјера, поменуо је подморски кабал између Црне Горе и Италије који је ће представљати својеврсни енергетски мост између Европске уније и земаља Балкана, и тако позиционирати Црну Гору као важно енергетско чвориште.
„Уз снажење дистрибутивних капацитета региона, изградњом подморског кабла сви државни и регионални пројекти из области енергетике додатно добијају на значају, како у контексту производње, тако и у контексту транспорта електричне енергије према ЕУ“, казао је министар Каварић.
Он је подсјетио да је Црна Гора покренула, а ЕУ подржала, израду регионалне хидролошке карте Западног Балкана, што би требало, како је казао, да буде најважнији пројекат за овај регион.
Према његовим ријечима, управо ови пројекти показују важност сарадње земаља Западног Балкана која је још значајнија у контексту приступања ЕУ.
„Процес приступања ЕУ, прије свега, желимо да искористимо за стварање конкурентне привреде, усклађивање закона са правним тековинама ЕУ и привлачење нових инвестиција. У таквом окружењу свака земља, сваки регион свијета се такмичи у привлачењу нових инвестиција“, казао је министар Каварић.
У таквим околностима, како је рекао, земље региона треба да посматрају једни друге као партнере на свјетском тржишту, а не као конкуренцију на регионалном нивоу.
„Да би били конкурентнији, све земље региона морају да буду отворене, да унаприједе пословну регулативу и инфраструктуру, тако повећајући доступност наших економија“, казао је министар Каварић и подсјетио да, када је о општем пословном окружењу ријеч, Црна Гора има ефикасан, транспарентан и конкурентан порески систем, реформисан банкарски систем, једнак тратмент страних и домаћих инвеститора, еуро као званичну валуту и либерализован спољно-трговински систем.
„Инвестициона заједница се састоји од инвеститора који долазе из више од 90 земаља. У складу са тим, у посљедњих 10 година прилив страних директних инвесиција је близу 20% БДП-а“, казао је министар Каварић.
Поред министра Каварића, Самиту у Бечу је присуствовала и делегација Привредне коморе Црне Горе (ПКЦГ) коју је предводио њен предсједник Велимир Мијушковић.
Организатор петог Самита ЕУ - Југоисточна Европа је реномирана издавачка кућа Тхе Ецономист, а Самит је окупио водеће доносиоце одлука из свијета политике у земљама југоисточне Европе, али и бројне привреднике, менаџере и стручњаке из Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Европске инвестиционе банке (ЕИБ), академике, аналитичаре, представнике централних банака, истраживаче и друге.
ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи о нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о ус 30.12.2024.
Публикације 26.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?