Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана прес конференција поводом представљања пројекта „Успостављање Натура 2000 у Црној Гори“

Објављено: 07.10.2016. 21:12 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Пресс конференција поводом представљања ИПА пројекта „Успостављање Натура 2000 у Црној Гори“ одржана је данас у Министарству одрживог развоја и туризма.

На прес конференцији су говорили Далиборка Пејовић, државна секретарка за животну средину у Министарству одрживог развоја и туризма; Андре Лис, из Делегације ЕУ у Црној Гори; Ивана Војиновић, генерална директорица за животну средину у Министарству одрживог развоја и туризма; Лидија Шћепановић, помоћница директора Агенције за заштиту животне средине; и Золтан Гимеси, руководилац јединице за међународно пословање у ААМ Цонсултингу.

Такође, Светослав Чесмедјиев, тим лидер и кључни експерт на пројекту, представио је кључне информације везане за пројекат, компоненте из којих се пројекат састоји, најважније активности, као и очекиване резултате.

Пројекат реализује конзорцијум предвођен мађарском фирмом ААМ Цонсултинг, а финансира се из средстава Европске уније. Реализација ИПА пројекта „Успостављање НАТУРА 2000 у Црној Гори“ отпочела је крајем априла текуће године.

Током прес конференције, указано је на изузетан значај који ће реализација пројекта имати за Црну Гору када је ријеч о успостављању ефикасног механизма заштите врста и станишта, али и када је у питању испуњавање захтјева ЕУ. Такође, пројекат ће имати немјерљиве бенефите за све институције у области животне средине, нарочито у погледу јачања административних капацитета и јачања постојеће базе података.

Учесници конференције су више пута истакли да је успостављање Натура 2000 мреже услов који Црна Гора мора да испуни најкасније до дана уласка у ЕУ. Истовремено, то је и један од предуслова за затварање Поглавља 27 у преговорима са ЕУ.

Истакнуто је да се Натура 2000 мрежа темељи на Хабитат Директиви (Директива о стаништима), и Птичјој директиви, које чине темељ европске политике очувања природе. Та два прописа заједно постављају амбициозни високи стандард очувања природе за све државе чланице ЕУ и оне које теже да то постану, као што је случај и са Црном Гором. Посебно је наглашено да су поменуте директиве интегрисане у правни систем Црне Горе кроз недавно усвојени Закон о заштити природе.

Као један од предуслова за успјешну реализацију пројекта, истакнуто је и то што Црна Гора већ има добру основу, будући да су у претходном периоду спроведени бројни пројекти који ће значајно допринијети успостављању Натура 2000 мреже. Резултат тога је да је у Црној Гори скоро 13% територије већ под заштитом, чиме је премашен постављени циљ из стратешких докумената да 10% копнене територије буде под националном заштитом. Истакнуто је да у Црној Гори већ има 5 националних паркова, 1 регионални парк, неколико подручја која су под међународном заштитом, тако да ће се овим пројектом само наставити и интензивирати досадашњи теренски рад и истраживања.

Натура 2000 не значи и потпуну забрану свих активности у заштићеним подручјима, већ Натура почива на принципима одрживог развоја, очувања биолошке разноликости уз одрживе економске активности и значајно ће допринијети развоју еко-туризма и пољопривреде.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?