Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Резултати Свјетског конгреса за заштиту природе ИУЦН-а представљени на регионалном скупу у Будви

Објављено: 20.10.2016. 20:51 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Одјеци недавно одржаног Свјетског конгреса за заштиту природе ИУЦН-а се кроз наш регион шире из Будве, гдје се у периоду 20-21. октобра одржава годишњи скуп надлежних институција за заштиту природе. Наиме, скуп организује Међународна унија за заштиту природе – ИУЦН у сарадњи са Министарством одрживог развоја и туризма Црне Горе.

Осим договора о наставку регионалне сарадње и размјене идеја о заједничким приоритетима у области заштите природе, учесници су имали прилику да сазнају нешто више о водећим свјетским иницијативама које за циљ имају да преточе глобалне договоре за одрживу будућност из 2015. године у конкретне активности.

Министарство одрживог развоја и туризма поручило је да је Црна Гора премашила стратешки циљ и да се више од 12 одсто територије налази под националном заштитом. „Укључили смо све механизме који омогућавају предузимање мјера за очување биодиверзитета. У постизању тог циља, Црна Гора се ослања на велики број потписаних и ратификованих међународних споразума. Управо поштујући споразуме и слиједећи пут европских интеграција, у протеклих неколико мјесеци започели смо низ значајних активности од којих посебно истичемо Националну стратегију за транспозицију, те имплементацију и примјену правне тековине у области заштите животне средине и климатских промјена са Акционим планом 2016-2020 и имплементацију ИПА пројекта за успостављање НАТУРА 2000 мреже“, поручила је Ивана Војиновић, генерална директорица Директората за животну средину, отварајући скуп.

Овогодишњи ИУЦН Конгрес је најуспјешнији до сада, будући да је преко 10 000 учесника исцртало предлог пута којим би човјечанство требало да крене са тренутног раскршћа у оквиру Хавајских одлука. „Очување природе и људски напредак не искључују се међусобно и вјерујем да су за будућност региона кључни сарадња и заједнички циљеви заштите,“ навео је Борис Ерг, директор ИУЦН Регионалне канцеларије за Источну Европу и Централну Азију. „Хавајске одлуке и нови ИУЦН стандарди заштите биће нам водич на том путу, на који крећемо управо данас из Будве,“ закључио је Ерг.

Наредног дана учесници ће посјетити Улцињску солану, прво подручје од међународног значаја за боравак птица у Црној Гори (ИБА), а затим и Емералд станиште Бернске конвенције. Солана, наиме, има велики значај као станиште птица на међународном плану, будући да се готово половина од укупног броја гнијездећих парова водених птица у цијелом региону гнијезди управо овдје. Она заслужује заштиту и одговарајући начин управљања, у шта ће се учесници увјерити на терену. Састанак се организује кроз пројекат „Планирање заштите у југоисточној Европи“, уз подршку МАВА фондације.

Видео материјал можете наћи на хттп://www.инфобиро.тв.  

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?