- Влада Црне Горе
Министарство правде Успостављен нови институционални механизам за спро...
Успостављен нови институционални механизам за спровођење политике родне равноправности
Национални Савјет за родну равноправност је и званично успостављен данас одржавањем конститутивне сједнице Савјета.Савјет за родну равноправност представља нови институционални механизам за постизање родне равноправности. Као стручно-савјетодавно тијело, формирано је ради разматрања питања спровођења политике родне равноправности на националном и локалном нивоу.
Рад Савјета односиће се и на разматрање и примјену прописа који се односе на родну равноправност и и вредновање тих прописа на положај жена и мушкарца.
Министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић, изразио је задовољство поводом конституисања националног савјета из ове области, будући да је остваривање политике једнаких могућности у савременом добу све већи изазов, па и у нашој националној политици.
Он је, у својству предсједавајућег Савјетом, упознао чланове и чланице са надлежностима овог радног тијела и Пословником о раду.
За разматрање питања у појединим областима од значаја за родну равноправност у оквиру Савјета формирана су савјетодавна тијела, њих осам, која ће детаљније пратити остваривање и унапређивање политике једнаких могућности у оквиру својих области. На данашњој сједници именовани су предсједници/е поменутих савјетодавних тијела, односно одбора.
Начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић, у својству чланице Савјета, информисала је присутне о спровођењу пројекта „Подршка антидискриминационим и политикама родне равноправности ИПА2014“, у оквиру којег је започет процес евалуације актуелног Плана активности за постизање родне равноправности, и припрема за израду новог стратешког документа за наредни четворогодишњи период.
У складу са резултатима поменуте евалуације о родној перцепцији, сензибилизацији, освијешћености, те анализом досадашњих законских и стратешких докумената, омогућиће се израда новог Плана активности који ће бити фокусиран на сетове конкретних активности усмјерене у правцу даљег унапређења политике једнаких могућности.
У Црној Гори, институционални механизми за спровођење политике родне равноправности су Министарство за људска и мањинска права, Одбор за родну равноправност Скупштине Црне Горе и институција Заштитника људских права и слобода Црне Горе, уз контакт особе из свих релевантних институција, које су у обавези да обављају послове у вези са постизањем родне равноправности, на националном и локалном нивоу.
Улога жена у црногорском друштву значајно се мијења, што потврђује и чињеница да је све већи број жена активан у политичком и јавном животу, економији, у сфери умјетности и културе и код нас у Црној Гори. Жене саме себи стварају претпоставке за еманципацију и подједнаку расподјелу ресурса и моћи у свим сегментима живота у Црној Гори. У циљу јачања подршке унапређењу положаја жена и квалитета њиховог живота у свим сферама и на свим нивоима, формиран је и овај институционални механизам.
На крају сједнице закључено је да је у процесу креирања свих политика потребно укључити и остале релевантне институције које раде на успостављању пуне родне равноправности. С тим у вези, предложено је да Савјет прошири састав и укључи представнике/це из ресора економија, финансија, одрживог развоја и туризма.
Министарство за људска и мањинска права