Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан састанак Борда Болоњске групе за праћење имплементације принципа Болоњске декларације

Објављено: 24.10.2016. 22:38 Аутор: ПР служба Министарства просвјете

Данас је у Подгорици одржан састанак Борда Болоњске групе за праћење имплементације принципа Болоњске декларације. Црна Гора је први пут у улози копредсједавајућег Борда заједно са Републиком Словачком која предсједава ЕУ.

Чланове Борда је у име Министарства просвјете поздравио Слободан Филиповић, секретар Министарства просвјете, који је присутне упознао са реформама које се у Црној Гори спроводе у области високог образовања. Он је рекао да је високо образовање окосница сваког друштва и да његов квалитет утиче на квалитет људских ресурса у земљи. “Високо образовање, само по себи је врло комплексан систем, област која је у посљедњој деценији континуирано изложена промјенама и реформама, јер се сразмјерно развоју науке и технике очекује да и образовни систем понуди другачије садржаје и начине рада и тиме оспособи студенте који ће имати компетенције за живот и рад у тако промјенљивој средини”, рекао је Филиповић додајући да је сваки аспект високог образовања донекле измијењен, допуњен и реконструисан и да све промјене које се дешавају имају за циљ унапређење квалитета образовања и наставе.

Филиповић је, током свог излагања, посебно нагласио посвећеност Црне Горе досљедном праћењу трендова у области Европског простора високог образовања и имплементацији Болоњске декларације. Према његовим ријечима привремено затварање поглавља 26 Образовање и култура представља потврду да је Црна Гора на правом путу када су интеграције у области образовања и културе у питању. “Затварање поглавља без додатних критеријума значи да је национална легислатива у области образовања, културе, младих и спорта усаглашена са прописима Европске уније, као и да Црна Гора активно учествује у отвореном методу координације који има за циљ размјену добре праксе са другим земљама, користи ЕУ програме и фондове који су јој на раполагању”, закључио је Филиповић.

Бологна Фоллоw уп Гроуп (БФУГ) се састаје најмање једном у шест мјесеци и њен задатак је да надгледа имплементацију принципа болоњског процеса у свих 48 земаља потписница Болоњске декларације. БФУГ, такође, израђује сва документа која представљају смјернице и упутства чланицама у болоњском процесу и периодично процјењује степен имплементације постављених задатака који су назначени у документу претходне министарске конференције.

У свом раду БФУГ има могућност да именује и оснива радне групе које се баве специфичним темама. БФУГ, поред представника земаља потписница Декларације, чине и представници Европске комисије, Савјета Европе, Еуропеан Университy Ассоциатион, Еуропеан Ассоциатион оф Институтионс ин Хигхер Едуцатион, Еуропеан Студент Унион, УНЕСЦО, Едуцатион Интернатионал, Еуропеан Нетwорк фор Qуалитy Ассуранце и БУСИНЕССЕУРОПЕ, као консултативни чланови.

 

 

ПР служба Министарства просвјете

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?