- Влада Црне Горе
Министарство здравља Излагање генералне директорице др Мире Јовановски ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Излагање генералне директорице др Мире Јовановски Дашић на Првом конгресу превентивне педијатрије Црне Горе са међународним учешћем
Објављено: 21.10.2016. • 21:00 Аутор: ПР слузба
Поштоване колегинице, поштовани колеге,
Задовољство ми је што данас присуствујем Првом конгресу превентивне педијатрије Црне Горе са међународним учешћем, који се одржава у Бечићима од 21 - 23. октобра 2016. године и што могу да вас поздравим испред Министарства здравља Црне Горе.
Конгреси су увијек јединствена прилика да се стручњаци појединих области окупе, да разговарају, размијене знања и међусобно подрже у заједничком раду за очување и унапријеђење квалитета здравља, а овај први Конгрес превентивне педијатрије представља скуп стручњака из земље и региона чији је фокус здравље дјетета.
Здравствена заштита дјетета је наука темељена на холистичком приступу дјетету, с циљем развоја, промовисања и унапрјеђења здравља дјеце, од зачећа до адолесцентне доби, праћењем раста и развоја дјеце, те стручним усавршавањем и унапрјеђењем свих струка које се баве здрављем дјеце, било тјелесним, менталним, емоционалним или интелектуалним, а у складу с Конвенцијом о правима дјетета.
Промоција здравља и добробит, превенција несрећа и болести, сигурност дјеце у болници, и у породици, те у широј друштвеној заједници су главне области које се тичу здравља дјеце, а које су значајно заступљене у здравственој политици Црне Горе.
Превентивна педијатрија има за циљ превенцију болести код дјеце и умјесто да се фокусира само на изљечење болести даје акценат њеном спрјечавању.
Само превенцијом болести, дијете може да достигне свој генетски потенцијал.
Период детињства, као не мање важан аспецт, има кључни утицај на квалитет живота који ће то дијете имати као одрасла особа, па се фокус не може ставити само на дио који се односи на лијечење већ на превентивни дио здравствене заштите на здравствене детерминанте, на економске, еколошке и социјалне услове, на здравље и благостање у разним фазама живота дјетета, а ми педијатри то препознајемо на најбољи начин.
Већи дио морбидитета и морталитета код дјеце и младих се може спријечити.
Овај конгрес превентивне педијатрије има и циљ да се, размјеном искустава и стручног знања, помогне бољем разумијевању значаја превенције у педијатрији тј.
области превентивне педијатрије и сродних дисциплина. Сигурна сам да ће еминентни стручњаци из земље и иностранства, занимљивим и надасве корисним темама, дати изузетан значај овом међународном скупу и унапређењу науке на пољу педијатријске медицине.
Чињеница да ће се у оквиру овог Првог конгреса превентивне педијатрије Црне Горе током наредна три дана разматрати 24 теме од значаја за превентивну педијатрију довољно говори о обиму превентивне педијатрије као и о потреби за разменом знања из ових области у дечијем узрасту и дефинисању стручних ставова.
Континуирано унапрјеђење стручних знања и вјештина се намеће као императив савремене струке и науке, представља посебан изазов. Свима нама данас присутним овдје, добро је познато колико труда, учења,одрицања, као и свакодневне посвећености пацијентима, захтијева наша професија и то перменентно током трајања нашег радног вијека.
Министарство здравља подржава и наставиће да улаже напоре у јачању превентивних програма и обезбјеђивању извора добре праксе у циљу трансфера, дисеминације и пуне примјене знања и искустава, научно верификованих и у складу са међународним стандардима.
Драги учесници, на крају вам желим успјешан рад и надам се да ће Вам боравак у Бечићима и у Црној Гори остати у лијепом сјећању.
Везани чланци:
Усвојена Стартегија за дроге са акционим планом 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?