- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Црна Гора је велико енергетско градилиште
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Црна Гора је велико енергетско градилиште
Објављено: 10.10.2016. • 20:24 Аутор: Министарство економије
Црна Гора је данас велико енергетско градилиште. Недавно смо обиљежили почетак радова на постављању подземног дијела кабла са црногорске стране, који је са пратећом инфраструктуром дио пројекта који радимо са Италијом. Раде се вјетроелектране, мале хидроцентрале. Потписали смо уговор за блок ИИ Термоелектране Пљевља... казао је у интервјуу за Побједу министар економије др Владимир Каварић.Он је истакао и да земље окружења такође убрзано реализују своје енергетске пројекте.
-Сви пројекти у енергетици су, реализацијом подморског кабла са Италијом, добили на значају јер се обезбиједило тржиште за произведену енергију, и то управо тржиште ЕУ. Значај кабла не огледа се само у томе да Црна Гора има 20 одсто његових капацитета, а да при томе није имала трошкова за његово постављање, већ и у докапитализацији ЦГЕС-а, гдје су обезбијеђена средства за инфраструктуру на нашој територији. Бенефите кабла ће, свакако, највише осјетити наши грађани, али ни земље региона нијесу пропустиле прилику да валоризују све што овакав пројекат носи кроз изградњу нових капацитета на њиховој територији, каже Каварић.
ПОБЈЕДА: Које бенефите од изградње другог блока ТЕ "Пљевља може очекивати Црна Гора, посебно грађани Пљеваља?
КАВАРИЋ: Реализација пројекта изградње другог блока ТЕ "Пљевља је од вишеструког значаја за све нас, како у енергетском, тако и у економском и социјалном смислу. Поред тога што ћемо његовом реализацијом обезбиједити стабилно снабдијевање електричном енергијом које неће зависити од увоза, блок ИИ ће допринијети диверзификацији енергетских извора и омогућити наставак производње у два важна привредна субјекта Руднику угља и Термоелектрани, што заправо значи очување постојећих и отварање нових радних мјеста. Најзад, предвиђеном топлификацијом Пљеваља ријешиће се еколошки проблеми у овом граду. Осим тога, овако значајна инвестиција значи и нова радна мјеста не само у енергетици, већ и у грађевинском сектору током периода градње, као и читав репроланац који овакав пројекат обезбјеђује. Дакле, уговор је потписан и ускоро ће доћи вријеме када о позитивним ефектима овог пројекта нећемо само говорити, већ ћемо их и осјетити.
ПОБЈЕДА: Да ли су у плану било какве организационе промјене у статусу Рудника угља спајање Рудника, ЕПЦГ и ТЕП?
КАВАРИЋ: Рудник угља Пљевља експлоатише руду за потребе Термоелектране и пројектом блока ИИ ТЕ ,,Пљевља омогућава се наставак производне активности и у РУП-у и у Термоелектрани. На који начин ће ова два субјетка организационо дефинисати свој однос, то је свакако нешто о чему ће одлучити органи, односно акционари у ове двије компаније. Наравно, познато је да највећи дио производње РУП-а је за потребе Термоелектране, да највећи број рудника угља у земљама региона послује у саставу термоелектрана или као дио мјешовите корпорације, јер је пракса показала да два сујекта попут ЕПЦГ и РУП-а најбоље послују као једна технолошка цјелина. Дакле, сигуран сам да ће акционари двије компаније донијети одлуку која у потпуности заступа и штити њихове интересе који су евидентно заједнички.
ПОБЈЕДА: Када ће конзорцијум Ени Новатек почети истраживање нафте и гаса у подморју и на који начин ће то бити рађено?
КАВАРИЋ: Рокови су почели даном потписивања уговора са компанијама Ени и Новатек. Уговорима смо дефинисали да је прије сваке активности у нашем подморју инвеститор у обавези да припреми нову процјену утицаја на животну средину за планирану активност, након чега се врше 3Д сеизмичка истраживања.
ПОБЈЕДА: Када се и за које блокове очекује нови уговор за нафту и гас?
КАВАРИЋ: Влада је недавно прихватила Предлог уговора о концесији за производњу угљоводоника у подморју Црне Горе за још два истражна
блока са грчком компанијом Енергеан Оил & Гас. Оно што слиједи за ове уговоре је иста парламентарна процедура као за уговоре са Ени и Новатек, након чега добијамо пуни легитимитет да уговоре потпишемо и кренемо у њихову операционализацију.
ПОБЈЕДА: Када ће бити расписан тендер за градњу ХЕ на Морачи, Комарници и ко је све до сада показао интересовање?
КАВАРИЋ : Влада у овом тренутку води преговоре са неколико заинтересованих компанија у циљу добијања најбоље понуде за изградњу ХЕ на Морачи. У зависности од интересовања инвеститора и квалитета достављених понуда биће утврђен и даљи ред потеза. До овог тренутка двије компаније доставиле су понуде за пројекат изградње ХЕ на Мо рачи, и то Норинцо Интернатионал из Кине, а имамо и потписане меморандуме са више земаља и компанија. Свакако, при избору инвеститора за овај пројекат Влада ће се водити принципима који се односе на поштовање највиших стандарда у области енергетике, примјену најбољих техничких рјешења уз обезбјеђивање најбоље међународне праксе у области заштите животне средине.
ПОБЈЕДА:Да лије на било који начин било разговора око Бука Бијела, што у посљедње вријеме заговара дио опозиције?
КАВАРИЋ: Познато је да је управо опозиција усвојила Декларацију о заштити ријеке Таре 2004. године и Влада Црне Горе ниједним потезом није довела у питању одлуку највишег законодавног органа.
Мира ПОПОВИЋ-МИЛОВИЋ
Влада подржала пројекте вриједне 23 милиона који би требало да запосле 389 радника
ПОБЈЕДА: Какви су ефекти уредбе о подстицајима у индустрији?
КАВАРИЋ: Довољно је рећи да је у протеклих годину дана, по основу уредбе о подстицању директних инвестиција, Влада донијела одлуку о додјели средстава за девет инвестиционих пројеката укупне вриједности од скоро 23 милиона еура, а који предвиђају запошљавање 389 радника у наредне три године. Подсјетићу да су одлуке о додјели средстава донешене на основу два јавна позива која су била расписана ове и прошле године. Задовољни смо да су инвеститори из области дрвне индустрије, прехрамбене, фармацеутске, машинске индустрије и других области индустријске производње, али и туризма, којима је уредба намијењена, препознали њен значај и могућности које пружа, што охрабрује да наставимо са политиком директних подстицаја и убудуће.
Чека се регионална хидролошка карта Западног Балкана
ПОБЈЕДА: Да ли је било разговора око валоризације Билећког језера, ако није да ли су у плану?
КАВАРИЋ: Влада Црне Горе је кренула у процес рјешавања овог питања, али и других питања која се односе на водотоке које дијелимо са земљама у окружењу. То је разлог из којег смо покренули, а Европска комисија подржала, израду регионалне хидролошке карте Западног Балкана. Сматрам да би то требало да буде најважнији пројекат за овај регион. Овим пројектом прво можемо утврдити шта је заиста доступно за коришћење и потом заједно стратешки планирати шта се може изградити и користити у наредном периоду.
Националне бизнис зоне до краја октобра
ПОБЈЕДА: Када ће бити дефинисане националне бизнис зоне и у којим општинама ће бити?
КАВАРИЋ: У претходном периоду радили смо на измјенама и допунама Уредбе о бизнис зонама која ће направити јасну разлику између бизнис зона од стратешког значаја и бизнис зона од локалног значаја. Влада ће проглашењем појединих зона зонама од стратешког интереса знатно олакшати пословање како локалним самоуправама, тако и потенцијалним инвеститорима, и то кроз финансијску подршку за инфраструктурно опремање и унапређење програма промоције, уз учешће у управљављачкој структури зона. Очекивање је да ће нова уредба бити разматрана на некој од сједница Владе током октобра мјесеца, када ћемо прецизније моћи говорити о којим локацијама је ријеч.
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи о нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о ус 30.12.2024.
Публикације 26.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?