Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Стратешки приступити збрињавању радиоактивног отпада

Објављено: 25.10.2016. 22:32 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

У Министарству одрживог развоја и туризма данас је одржана јавна трибина у оквиру Јавне расправе о Предлогу стратегије заштите од јонизујућих зрачења, радијационе сигурности и управљања радиоактивним отпадом. Јавну расправу отворили су Ивана Војиновић, генерална директорица Директората за животну средину и Грегори Делакут из Института за радиоелементе Краљевине Белгије.

Војиновић је указала је на то да су заштита живота и здравља људи и животне средине од штетног дјеловања јонизујућег зрачења, сигурно и безбједно управљање радиоактивним отпадом, унапређење радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности важне активности Владе Црне Горе те да је стратешки приступ овој проблематици неопходан. „Неадекватно управљање искоришћеним радиоактивним изворима и радиоактивним отпадом може да проузрокује негативне посљедице по друштво и животну средину, а самим тим и на сусједне државе и цијелу међународну заједницу. Такође, неадекватна брига о безбједности радиоактивних извора и материјала и нуклеарних материјала може имати несагледиве посљедице на безбједност једне државе и шире, о чему имамо прилику да се информишемо често путем медија“, саопштила је Војиновић.

Она је подсјетила да обавеза израде ове стратегије проистиче из Закона о заштити од јонизујућих зрачења и радијационој сигурности те да је Влада Црне Горе на предлог Министарства одрживог развоја и туризма 22. септембра 2011. године усвојила прву Стратегију заштите од јонизујућег зрачења, радијационе сигурности и управљања радиоактивним отпадом са Акционим планом за њено спровођење за период од 2012 до 2016. године.

Како је истакла, ова стратегија детаљно разматра све радијационе дјелатности које се обављају у Црној Гори, стање у области нуклеарне и радијационе сигурности и безбједности, могућности потенцијалног стварања радиоактивног отпада као и то да стратегија уводи нове области које нису биле предмет претходне стратегије.

Грегори Делакут истакао је да се након ревизије ове Стратегије од стране њиховог Института може закључити да је овај стратешки документ комплетнији од претходног, да покрива неопходну проблематику заштите од јонизујућих зрачења, радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности. Такође се сагласио са концептом писања документа, тј. да су на свеобухватан начин описани: тренутни статус земље у овој области, захтјеви ЕУ и Међународне агенције за атомску енергију као и на који начин и којом динамиком ће се ти захтјеви испунити. Такође је нагласио да нацрт Стратегије узима у обзир све главне принципе међународних стандарда који се тичу заштите од јонизујућих зрачења, управљања радиоактивним отпадом као и радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?