Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање на критике житеља Њивица на нацрт ДСЛ-а Сектор 1 – рт Кобила – Њивице – Ушће Суторине, објављене у Побједи 25.10.2015.

Објављено: 26.10.2016. 17:24 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
По питању тврдњи да Државна студија локације “Сектор 1” – Рт кобила – Њивице – ушће Суторине иде на руку великим инвеститорима, а да се грађанима одузима право слободног располагања својом имовином, наглашавамо да се овај, као и сваки други плански документ, ради једнако за све кориснике простора, не бави се питањима својинских права и тежи да задовољи интересе свих власника предметног простора, али у оквирима поштовања хијерархије планске документације.

Наглашавамо да је плански документ вишег реда на основу којег се израђује Државна студија локације “Сектор 1” Просторни план посебне намјене за Морско Добро, који је усвојила Скупштина Црне Горе. Намјена површина у предметној ДСЛ усклађена је са планом вишег реда, па су примједбе које се тичу омогућавања стамбене изградње на парцелама намјењеним зеленилу законски и плански неутемељене.

Такође, захтјев грађана Њивица да се дозволи изградња стамбених и малих туристичких смјештајних капацитета на свим парцелама на којима је по Нацрту уцртана зелена површина у потпуној је супротности са њиховим другим захтјевом, да се преко приватних парцела не планира изградња нових саобраћајница. Нажалост, овакви опречни захтјеви, када се тражи урбанизација земљишта а спријечава изградња пратеће инфраструктуре су чести, али је јасно да не може бити квалитетне изградње без квалитетне инфраструктуре.

Текућа политика и развојна стратегија Црне Горе препознаје туризам као кључни привредни сектор, чији економски капацитет је претпоставка динамичног развоја и раста БДП-а у наредном периоду. Једна од кључних мјера дефинисаних у Агенди реформи у области туризма је развој нових и унапређење постојећих смјештајних капацитета, а најважнија препозната активност у том правцу је дефинисање модела подстицања изградње хотела са 4 и 5 звјездица. У том смислу наглашавамо важност израде овог државног планског документа у зони морског добра у општини Херцег Нови, којим се омогућава привлачење нових, мањих или већих инвестиција и изградња различитих типова туристичких садржаја високе категорије. Ово посебно истичемо имајући у виду чињеницу да општина Херцег Нови још увијек није испунила законску обавезу доношења Просторно урбанистичког плана, чиме је онемогућено започињање било какве озбиљније нове инвестиције ван зоне морског добра.

Што се тиче тврдњи да се планер само на једном мјесту осврнуо на питање фекалне канализације, упућујемо све заинтересоване да детаљно прочитају нацрт плана који је прецизно идентификовао постојеће стање и планирао да се за комплетно насеље Њивице планира нови систем канализације употребљених вода који се прикључује у постојећи градски приобални колектор у Игалу. Од Њивица па све до Игала, магистралним путем, планиран је гравитациони колектор фекалне канализације. На овај главни колектор планирано је прикључење читаве планиране мреже фекалне канализације из Зоне Б, што гравитационо, што преко црпних станица, потисним цјевоводима. Предметна ДСЛ добила је сагласност Јавног предузећа Водовод и канализација Херцег Нови.

Због специфичне конфигурације терена, планерски предлог био је да се пјешачка стаза на Њивицама планира у проширењу коридора постојеће колске саобраћајнице, што је цијењено као економично и прикладно рјешење. Разлог за овакву одлуку била је тежња за очувањем вриједних природних локација у подножју Њивица, прије свега локација игаљског блата и извора минералне воде. Министарство ће у сарадњи са обрађивачем плана и тимом који израђује Извјештај о стратешкој процјени утицаја на животну средину размотрити могућност постављања трасе шеталишта на начин како дио заинтересоване јавности предлаже, уз напомену да ће заштита природних и предионих вриједности бити приоритет.

По питању тврдњи изнијетих у тексту које се тичу дефинисања два веза: комуналног и комерцијалног, као и сумње да је у питању покушај да се на мала врата удовољи захтјевима одређене групе професионалних рибара, наглашавамо да је планирање комуналног веза проистекло из мишљења Министарства пољопривреде и руралног развоја на планско рјешење, којим се инсистирало на поштовању Стратегије рибарства 2015-2020 у циљу ефикасног затварања преговарачког поглавља 13. Рибарство у преговорима за приступање Црне Горе Европској унији. Међутим, Министарство остаје и даље отворено за конструктивне предлоге свих страна у циљу добијања што квалитетнијих рјешења по овом питању.

Напомињемо да је јавна расправа о овом документу још увијек у току и отворена је до 4.новембра 2016. након чега ће се приступити изради Извјештаја са јавне расправе и Предлога плана.





Да ли вам је садржај ове странице био од користи?