Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Одржан субрегионални састанак о имплементацији оквирне Конвенције о контроли дувана

Објављено: 28.10.2016. 22:49 Аутор: ПР служба
Субрегионални састанак о имплементацији оквирне Конвенције о контроли дувана, на којем су учествовали представници Министартсва здравља, Института за јавно здравље, Свјетске здравствене организације, здравствених установа, као и стручњаци у овој области из десет земаља региона и Израела, одржан је од 24. до 27. октобра 2016. године. Конвенција о контроли дувана, коју је ратификовало 180 земаља свијета, представља основу за израду законског оквира у области контроле употребе дувана, као одговор на чињеницу да око шест милиона људи годишње умре од посљедица конзумирања дуванских производа, са тенденцијом, да до 2030. године тај број нарасте на осам милона.
Скуп је окупио око 50 представника из сектора који могу имати утицаја на контролу дувана, како би уз помоћ свјетски признатих стручњака, на прави начин примјенили мјере из Конвенције и инкорпорирали их у националне законе.
Представници црногорског здравственог система указали су на проблем конзумирања дувана у Црној Гори и активности које се предузимају на заштити становништва од погубних утицаја дуванског дима. Нагласили су да је Црна Гора посебно заинтересована за имплементацију мјера Конвенције, јер се Регинални центар за праћење хроничних незаразних болести налази у оквиру Института за јавно здравље.
Фокал поинт за контролу дувана у Црној Гори, проф. др Агима Љаљевић представила је досадашање реализоване активности и мјере предузете у циљу ефикасније контроле дувана према одредницама Конвенције. Указала је да проблеми у имплементацији појединих мјера постоје, као што је примјена Закона о ограничавању употребе дуванских производа на јавним мјестима, продаја дуванских производа малољетницима, рекламирање дуванских производа, које није усклађено са препорукама, али и на планове којима се настоје постојећи проблеми превазићи.
На скупу је расправљано о значају адекватног обиљежавања упозорења о штетности дуванских производа, како би се и на тај начин, смањила потражња. Указано је колико је значајно водити рачуна о свим аспектима обиљежавања, као што су: текстуална и сликовна упозорења, величина простора који заузимају, језик на којем су написани, боја и друге карактеристике обиљежја. Врло значајних мјера за контролу доступности дуванских производа, посебно међу младима и сиромашним слојевима друштва је цјеновна политика.
Учесници скупа дискутовали су и о дуванској индустрији и начинима на које она регрутује нове кориснике из млађе популације, а посебно је назначено да се води рачуна о свим механизмима на које се ова индустријска грана може уврстити у активности које су повезане са контролом употребе дувана и компликацијама које настају због коришћења дуванских производа. Истакнуто је да је од посебног значаја спровођење сталне контроле састава дуванских производа, при чему је наглашено да се у њима налази 7000 различитих хемијских материја, врло шкодљивих по здравље.
Једна од сесија је била посвећена илегалним токовима дувана и статусу у примјени протокола, који је потписала и Црна Гора, а којим се настоји сузбити ова појава. На скупу су презентовани примјери добре праксе имплементације мјера Конвенције о контроли дувана у земљама Европе и свијета.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?