Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање на текст „Гвозденовић ухваћен у обмани“, објављен у НД „Вијести“ 28.10.2016.

Објављено: 29.10.2016. 19:48 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Поводом текста „Гвозденовић ухваћен у обмани“, објављеног у НД „Вијести“ 28.10.2016. године, који можете прочитати овдје, Министарство одрживог развоја и туризма издаје следеће реаговање:

Предметним текстом објављеним у НД „Вијести“ од 28. 10. 2016. године у коме се износе ставови невладине организације МАНС у вези развојне валоризације локалитета Буљарица и коментари новинара, „Вијести“ и МАНС настављају злоупотребу медијских слобода у циљу дискредитације Министарства одрживог развоја и туризма и министра Бранимира Гвозденовића. У том контексту, овај текст апсолутно занемарује чињенице које је Министарство навело у одговорима на питања из „Вијести“, по истој теми.

Текстом се читаоцима жели наметнути теза по којој министар лично израђује и доноси планска документа. Довољно је ту тезу суочити са елементарном логиком да би се разумјело до ког нивоа апсурда „Вијести“ политизују чак и елементарне факте.

Наиме, планске документе у форми нацрта припремају лиценциране планерске куће одабране путем тендера, затим их стручне службе Министарства или општина достављају на мишљење на преко 30 адреса институција надлежних за одређене сегменте конкретне планске цјелине. Осим тога, Влада, односно извршни орган локалне самоуправе у обавези је да нацрт сваког планског документа стави на јавну расправу и на тај начин упозна јавност са његовим садржајем. Након упознавања јавности са нацртом плана и након прикупљања коментара грађана и мишљења свих надлежних институција, приступа се изради предлога планског документа, које затим доносе скупштина општине, Влада, или Скупштина Црне Горе.

Наравно, то знају и МАНС и аутор текста, али им јасна политичка мотивација због које иницирају овакве кампање, не допушта чак ни елементарно уважавање чињеница. Поновићемо још једном, ни Влада Црне Горе, ни ово Министарство не могу забранити ниједном субјекту да своје пословне идеје обраде у форми у којој желе.

Са тог полазишта је, претпостављамо, и компанија ЦДЦ Интернатионал Цорпоратион (ЦДЦИЦ) наручила израду Мастер плана за Буљарицу. Ни на који начин се, дакле, не може констатовати да је у питању документ Владе, односно Министарства, нити да је рађен у договору или на основу било какве сагласности институција државе Црне Горе.

Фуснота из документа која се у предметном тексту наводи као „крунски доказ“ тобожњег обмањивања јавности, како се констатује тенденциозним и злонамјерним насловом, заправо потврђује супротно. У њој је назначено: „Наведени садржај је повјерљива информација која представља интелектуалну својину фирме „Пројецт Девелопмент Цомпанy Сал“ (ПДЦ), а која се ставља на увид у строгој повјерљивости и која не смије бити искоришћена, објављена, копирана или дистрибуирана дијелом или у цјелини без претходног писменог одобрења ПДЦ Сал. Овај садржај је намијењен искључиво Влади Црне Горе и ниједно лице не смије открити повјерљиве информације садржане у овом документу другим лицима, изузев ако је ријеч о службеницима и савјетницима у Влади Црне Горе који се директно баве садржајем приложеног материјала.“

Дакле, власник документа јасно декларише да је документ његова својина и да га је намијенио Влади. По свом нахођењу, а на што има право, власник опредјелјује степен тајности и начин располагања документом као његовом интелектуалном својином. Ниједном ријечју није назначено да постоји било какво учешће Владе, тј. Министарства у изради документа или сагласност са његовом садржином.

С обзиром на политичке околности у Црној Гори, јасан је циљ оваквог манипулативног новинског извјештавања. Треба камуфлирати сопствено незадовољство тако што ће се продуковати нова „открића“ и тобожња нова „афера“, чак и када оне представљају ноторну неистину. Већ виђено!

Уз пуно уважавање права на слободу изјашњавања и максималну толеранцију у односу на медијске слободе, Министарство задржава право да, и у регуларном судском поступку, затражи заштиту за себе и санкцију за оне који право на јавну ријеч користе као право на некажњено наношење штете другима.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?