- Влада Црне Горе
Министарство правде Начелница Пејовић учествовала на округлом столу о ...
Начелница Пејовић учествовала на округлом столу о едукацији запослених из области родне равноправности
Начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић учествовала је данас на округлом столу о едукацији запослених из области родне равноправности.
Начелница Пејовић говорила је о актуелним активностима које се спроводе на унапређењу родне равноправности у Црној Гори. У протеклој години усвојен је иновирани Закон о родној равноправности. Закон је поставио елиминацију дискриминације по основу пола и постизање родне равноправности као императив, с обзиром да је увођењем казнених одредби прописана врло јасна обавеза правних лица, одговорних лица у правном лицу, и предузетника и предузетница да морају поштовати антидискриминационе норме и норме које обезбјеђују пуно остваривање принципа родне равноправности.
Она је изразила очекивање да ће прописане санкције допринијети бољој имплементацији закона који представља најзначајнији механизам за елеминацију дискриминације по основу пола у свим областима и структурама друштва.
Пејовић је нагласила да је Закон о родној равноправности, између осталог, дефинисао и да родна равноправност, осим мушкараца и жена, подразумијева и особе другачијег родног идентитета. Законом је обавеза спровођења родне равноправности проширена и на привредна друштва, друга правна лица и предузетнике/це.
Поред унапређеног законодавног оквира, и задовољавајуће динамике реализације активностикоје прате стратешка документа из ове области, Пејовић је истакла да је ове године формиран и национални Савјет за родну равноправност, као нови институционални механизам за спровођење родне равноправности. Према ријечима начелнице Пејовић, за разматрање питања у појединим областима од значаја за родну равноправност у оквиру Савјета формирана су савјетодавна тијела – одбори (њих осам), који ће детаљније пратити остваривање и унапређивање политике једнаких могућности у оквиру својих области. Пејовић је подсјетила да је Министарство, заједно са осталим партнерима, у протеклом периоду, спровело је бројне кампање и едукације у циљу подизања свијести о важности питања родне равноправности и једнаких могућности. Кроз ове активности значајно је унапријеђено стање у скоро свим областима друштвеног живота у вези саостваривањем политике једнаких могућности, али и обухваћен велики број директних актера који се баве тим питањем.
Министарство за људска и мањинска права