Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Генерални директор Петрушић на министарском састанку Дунавске иницијативе у Братислави

Објављено: 03.11.2016. 20:34 Аутор: Министарство науке
Генерални директор Министарства науке, др Дарко Петрушић, данас, 03. новембра 2016. године, учествује на министарском састанку у Братислави, у оквиру петог Годишњег форума ЕУ Стратегије за Дунавски регион. Захваљујући учешћу у овој иницијативи Црна Гора је равноправан учесник још једне велике приче у оквиру ЕУ стратегије, која отвара низ изузетних могућности за црногорске научнике и истраживаче.

Учесници министарског састанка данас су разговарали о четири важне теме у домену научне политике, и то: Координацији активности везаних за истраживање и иновације у Дунавском Региону; Иновацијама и трансферу технологија; Промоцији инвестирања у људске ресурсе и Изградњи капацитета у Дунавском региону кроз истраживање, образовање и обуку, као и о циљевима који ће се постићи израдом и примјеном Стратегије паметне специјализације у земљама поменутог Региона. Учесници састанка су посебну пажњу посветили младим истраживачима, повећању атрактивности научних каријера кроз шеме мобилности, иновативне приступе истраживању, интердисциплинарном научном раду, као и развоју оних инструмената који ће допринијети спрјечавању појаве „одлива мозгова“(браин драин).

Такође, на састанку се расправљало о развоју истраживања и иновација кроз израду Стратегије паметне специјализације у земљама Дунавског региона. Поједине земље, које су већ израдиле Стратегију паметне спецјалнизације, представиле су своје активности у том домену, након чега је услиједила размјена мишљења о достигнућима и циљевима који ће се достићи усвајањем овог документа И у другим земљама региона.

„Усмјеравајући пажњу на заједничке циљеве, сви смо посвећени и спремни да преузмемо одговорност за реализацију активности које ће развој и истраживање претворити у важан покретач раста и развоја у многим секторима привреде. У новој ери информационе револуције, дигиталне економије и глобализације, истраживање и развој су постали снажан фактор промјене, или прецизније речено - фактор који утиче на брзину промјене. Потписивање заједничке изјаве биће свједочанство наше посвећености у погледу ЕУ Стратегије за Дунавски регион, те подршке усмјерене на Европски истраживачки простор (ЕРА) и међународну сарадњу“- изјавио је Петрушић у свом излагању. Састанак је био прилика и да се размијене мишљења о новој стратегији Научно-истраживачке дјелатности, коју ЦГ наредне године треба да усвоји.

На крају састанка, како је и било планирано, представници земаља учесница потписали су Заједничку изјаву којом су дефинисане наведене заједничке активности за наредни период. На састанку су учествовали високи представници Аустрије, Бугарске, Босне и Херцеговине, Хрватске, Чешке Републике, Њемачке, Молдавије, Румуније, Србије, Словеније, Украјине, домаћина Словачке као и представник Европске комисије.

Стратегија ЕУ за регион Дувана усвојена је 08. децембра 2010. док је имплементација званично отпочела 24. јуна 2011. године. Дунавски регион обухвата 14 земаља, од којих кроз 10 протиче Дунав (Аустрија, Бугарска, Њемачка (покрајине Баден Виртемберг и Баварска), Мађарска, Румунија, Словачка, Хрватска, Србија, Молдавија и Украјина), а четири припадају овом басену (Чешка, Словенија, Црна Гора и Босна и Херцеговина). Од поменутих земаља, девет је у ЕУ, три су земље које су у процесу преговора са ЕУ (међу којима је Црна Гора), док су двије тзв. „сусједне земље” (Украјина и Молдавија). Наведених 14 земаља имају више од 115 милиона становника и укључују се у пројекат стварања друге макрорегије у Европи.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?