Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај о јавној расправи у припреми Предлога закона о води за људску употребу

Објављено: 04.11.2016. 21:28 Аутор: Министарство здравља

На основу члана 12 став 3 Уредбе о поступку и начину спровођења јавне расправе у припреми закона („Службени лист ЦГ“, бр. 12/12), Министарство здравља, је сачинило

 

ИЗВЈЕШТАЈ

о јавној расправи у припреми Предлога закона о води за људску употребу

 

 

 

Министарство здравља је упутило Јавни позив заинтересованој јавности (грађанима, привредним друштвима и предузетницима, стручним и научним институцијама, здравственим установама, државним органима, органима локалне управе, невладиним организацијама, медијима и другим заинтересованим субјектима за  питања која се уређују овим законом) да се укључи у поступак припреме ПРЕДЛОГА ЗАКОНА О ВОДИ ЗА ЉУДСКУ УПОТРЕБУ.

 

Уз Јавни позив објављен је и Нацрт Закона о води за људску употребу.

 

Јавна расправа је спроведена достављањем предлога, сугестија и коментара у писаном и електронском облику, сагласно члану 9 став 1 алинеја 2 Уредбе о поступку и начину спровођења јавне расправе у припреми закона  и организовањем округлог стола у Подгорици  12. новембра 2015. године.

Округли сто је организован у сали Института за јавно здравље, на коме су  представници Предлагача биле Митра Ђуришић, самостални савјетник И у Директорату за здравствену заштиту и Славојка Шуковић, самостални савјетник И у Директорату за управљање здравством.

Такође, предлози, сугестије и коментари могли су се достављати Министарству здравља, на адресу: Подгорица, Римски трг бр. 46, на фаx 078/113-128 и на е-маил мздравља@гов.ме.

 

На округлом столу, као заинтересована јавност учествовали су представници: Института за јавно здравље, Д.О.О. „Водовод и канализација“ из Подгорице, Регионалног водовода „Црногорско приморје“ и Водовода Херцег Нови.

Након одржаног округлог стола, заинтересовани субјекти су доставили своје обједињене предлоге, сугестије и мишљења у писаном облику, као и Управа за инспекцијске послове и Министарство пољопривреде и руралног развоја.

 

Дати су следећи предлози:

1. Институт за јавно здравље

Предлог 1

Овај предлог се односи на „измјену појмовника, мјеста усаглашености параметара, предузимања активности усљед изненадног акцидентног загађења и обавезе обавјештавања Института за јавно здравље, ради давања препорука и упутстава, те одређивања овлашћене лабораторије, као и правно-техничке исправке.“ 

С тим у вези, предложено је да „у циљу спрјечавања и сузбијања заразних болести, а везано за обезбјеђивање здравствено – исправне воде за људску употребу, поред субјеката који производе воду буде прописана одговорност здравствене установе – Института који ће да врши надзор над здравственом безбједношћу воде за људску употребу.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата, уз неопходну правно – техничку дораду.

 

 

 

2. ДОО „Водовод и канализација“ Подгорица

 

Предлог 1

 

„Да се у члану 4 појасни значење појма „индикаторски параметри“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 2

 

Да се у члану 5 објасни израз „ремедијација“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата у модификованом облику.

 

Образложење

Након додатних консултација и појашњења, одлучено је да се овај појам не користи у Нацрту закона.

 

 

Предлог 3

 

„У члану 8 став 1 да гласи: „у случају из члана 7 овог закона, власник/корисник унутрашње водоводне мреже може да затражи мишљење од надлежног Института за јавно здравље или институције којој је јединица локалне самоуправе повјерила послове водоснабдијевања, санација водоводне мреже и обезбјеђивање квалитета и квантитета воде за људску употребу, која је усклађена са вриједностима параметара из члана 4 Закона“. Предложено је и брисање става 2 овог члана.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 4

 

„У члану 10  умјесто термина „комисије“, да се користи назив „стручни савјет“ са седам представника и представником акредитоване лабораторије.“

 

Мишљење

Предлог се дјелимично прихвата.

 

Образложење

Предлог за образовање савјета се не прихвата јер савјет, као стручно савјетодавно тијело образује Влада, а комисију образује министар, а предлог да члан комисије буде представник акредитоване лабораторије се прихвата.

 

 

Предлог 5

 

„Став 2 члана 12 да гласи: „Анализу узорака воде за људску употребу који су узети у објектима прије издавања употребне дозволе може да врши акредитована лабораторија. Акредитована лабораторија у саставу правног лица коју одржава, односно врши водоснабдијевање не могу узимати и испитивати узорке воде за људску употребу из дистрибутивног система под својим надзором, осим у сврху интерне контроле“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата, уз неопходну правно – техничку дораду.

 

 

Предлог 6

 

„Став 1 члана 13 да гласи: „Правно лице мора да има систем снабдијевања водом за људску употребу, уређено и заштићено водоизвориште/водозахват, резервоаре, црпне станице, главни доводни цјевовод, водоводну мрежу и систем за дезинфекцију. Уколико у одређеној води послије дезинфекције и упуштања у главни потодни цјевовод, квалитет воде за људску употребу није усклађен са параметрима, правно лице је дужно, да угради адекватну опрему за третман воде на којој ће се добити усклађени квалитет воде за људску употребу“. Предлог је да се овом члану дода нови став за регулисање обавезе правног лица који мора да има систем уколико се снабдијева водом из друге државе који као сировину користи површинску воду из вјештачког акумулационог језера“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата, уз неопходну правно – техничку дораду.

 

 

Предлог 7

 

„У члану 24 да се дода нови став који гласи: „Министар надлежан за послове здравља сваке године формира (оснива) Комисију за надзор овлашћених и акедитованих лабораторија које врше испитивања свих фаза воде за људску употребу. Уколико Комисија за надзор утврди неусклађеност у раду лабораторија и спровођењу анализа воде за људску употребу, министар доноси рјешење којим се утврђује да лабораторија више не испуњава прописане услове овлашћења“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата, уз неопходну правно – техничку дораду.

 

 

 

 

3. Регионални водовод „Црногорско приморје“

 

Предлог 1

 

„У члану 6 брисати тачку 1 (утврђивање максимално дозвољених вриједности параметара воде на изворишту), а додати нову тачку 6 - утврђивање ових параметара на мјесту предаје воде кориснику, а појам „корисник“ одредити у значењу израза.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 2

„У члану 11 став 1 тачка 1 да гласи: „даје стручно мишљење у поступку давања одобрења за одступање од вриједности параметара из члана 4 овог закона, уколико не постоји могућност снабдијевања са другог изворишта и ради се о параметру који не представља потенцијалну опасност за здравље људи“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 3

 

„У члану 13, став 1 да гласи: „правно лице мора да има систем снабдијевања водом за употребу, уређен и заштићен водозахват/изворишта, уређај за третман кондиционирањем, уколико квалитет воде на водозахвату захтијева тај тип обраде, резервоаре, црпне станице, главни доводни цјевовод и водоводну мрежу“.

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 4

 

„У члану 15 став 1, послије тачке 2 додати нову тачку која гласи: „обустави испоруку воде када се утврди да је дошло до неусклађености параметара из члана 4 овог закона и обезбиједи снабдијевање водом за људску употребу на други начин коришћењем резервног изворишта или на други начин уколико резервна изворишта не постоје“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 5

 

„Послије члана 20 додати нови члан 20 а) који треба да гласи: „У циљу обезбјеђивања здравствене исправности воде за људску употребу Министарство доноси План контрола квалитета воде на водозахватима – изненадне контроле у тајности, које спроводе здравствено – санитарни инспектори.

Ближу садржину, услове начин и обим контрола, мјесто и начин узимања узорака воде, методе и друга питања која су од значаја за спровођење плана прописује Министарство.

Рок за доношење Плана контроле квалитета воде на водозахватима – изненадне контроле у тајности, финансијска средства се обезбјеђују у складу са законом којим се одређује државни буџет – опредјелјена за Управу за инспекцијске послове“.

 

Мишљење

Предлог се прихвата, уз неопходну правно – техничку дораду.

 

 

Предлог 6

 

„У члану 21, став 1 треба да гласи: „Уколико се системом самоконтроле (ХАЦЦП), систематском контролом, мониторингом или инспекцијским надзором утврди да вода за употребу не испуњава вриједности параметара из члана 4 овог закона правно лице је дужно да извориште стави ван употребе, изврши анализу о откривање узрока таквих вриједности, као и предузме неопходне мјере за њихово отклањање и обезбјеђивање воде за употребу која испуњава вриједности параметара из члана 4 овог закона. У случајевима постојања алтернативног изворишта за водоснабдијевање оно се ставља одмах у употребу.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 7

 

„У члану 22 да се дода нови став који гласи: „Уколико се предузетим мјерама из члана 21 став 1 овог закона утврди да је до неиспуњења вриједности параметара из члана 4 овог закона дошло због промјене вриједности тих параметара на изворишту, поновно коришћење изворишта се успоставља након извршених анализа параметара из члана 4 овог закона“.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 8

 

„У члану 32 став 1 послије тачке 4 додати нову тачку која гласи: „Не обуставља испоруку воде када се утврди да дошло до неусклађености параметара из члана 4 овог закона и необезбиједи снабдијевање водом за људску употребу на други начин коришћењем алтернативног изворишта или на други начин уколико алтернативно извориште не постоји.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлог 9

 

Осим ових предлога дати су и коментари за преформулисање и појашњење предложених одредби члана 3, алнија 2, члана 4 став 1, 2 и 3, члана 5 став 1, члана 9 став 1, члана 12 став 2, члана 16 став 1, члана 17 став 3 и члана 27 став 1.

 

Мишљење

Предлози се прихватају, уз неопходну правно – техничку дораду.

 

 

4. Управа за инспекцијске послове

 

Предлог 1

 

„Потребно је извршити појашњење појединих појмова: системско испитивање вриједности параметара, системска контрола и сл. а у члану 31 да се пропише рок до 31 марта текуће године за претходну годину.“

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

 

5. Министарство пољопривреде и руралног развоја

Предлог 1

„Примједбе се односе на могућа преклапања одређених одредби између Закона о водама и Нацрта Закона о води за људску употребу, па је дат предлог за измјену става 3 члана 4, да исти гласи: „параметри њихове вриједности, провјеру њихове усаглашености, начин и обим испитивања параметара за провјеру усклађености прописује Влада Црне Горе, на предлог Министарства.

Приликом припреме наведеног подзаконског акта треба изврши његово усклађивање са Правилником о начину и обиму испитивања квалитета воде, у дијелу који се односи на воде за пиће, санитарне и технолошке потребе, при чему треба напоменути да остаје обавеза да Министарство здравља донесе Правилник којим ће се дефинисати начин и обим испитивања квалитета воде за наводњавање, када се за то стекну потребни услови.“  

 

Мишљење

Предлог се прихвата.

 

 

Предлагач је у складу са прихваћеним предлозима, мишљењима и сугестијама, као и  уз одређене правно-техничку дораду, припремио Предлог закона о обезбјеђивању здравствено исправне воде за људску употребу.

 

МИНИСТАР,

Проф. др Будимир Шегрт, с.р.  

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?