- Влада Црне Горе
ЦИРТ Обиљежен Дан сигурног интернета
Обиљежен Дан сигурног интернета
Министарство за информационо друштво и телекомуникације и Министарство просвјете свечано су обиљежили данас Дан сигурног интернета у Подгорици.
Скуп је отворио потпредсједник Владе и министар за информационо друштво и телекомуникације проф. др Вујица Лазовић. Поздравну ријеч имали су министар просвјете Предраг Бошковић, извршна директорица Теленора Црна Гора Сандра Штајнер, извршни директор Мтел-а Владимир Лучић, помоћник извршног директора Црногорског Телекома Владимир Бератовић и чланица и едукатор на пројекту сузбијања говора мржње на интернету Волонтерског клуба Гимназије "Слободан Шкеровић", Андреа Мићановић.
- Обиљежавање Дана сигурног интернета постаје традиција у Црној Гори и већ неколико година Влада Црне Горе заједно са својим партнерима на један прикладан начин низом догађаја и манифестација обиљежава овај дан. Мото који је ове године промовисан у функцији онога што сви желимо као корисници интернета да остваримо, у суштини је један апел према данашњим свим судионицима глобалне интернет заједнице.
Када кажемо интернет, мислимо прије свега на његове кориснике и када говоримо о безбједности и сигурности интернета, мислимо у првом реду на све судионике интернет заједнице, односно на кориснике интернета којих данас има преко три милијарде. И с обзиром да један број економских стручњака потврђује да је интернет постао егзистенцијално добро, пројекције показују да ћемо убрзо имати интернет у сваком кутку земљине кугле. И оно што не воле оператори на тржишту Црне Горе и не само Црне Горе да ће то бити бесплатан интернет.
Дакле, тим прије да у овој фази развоја ми говоримо о сигурном и безбједном интернету. У том контексту оно што је обавеза модерне цивилизација нарочито нас старијих, јесте заштита дјеце на интернету.
Данас су дјеца најзахвалнији и највећи корисници интернета и то су дјеца дигитаног доба, нет генерација и масовно користе смарт уређаје који су моћна оруђа и који свакако помажу у образовању и едукацији . И оно што је недавно објавио Дигитал Футуре Репорт-у, 40% испитаника - родитеља сматра да су се оцјене њихове дјеце у школи знатно поправиле управо захваљујући коришћењу Интернета. С друге стране да погледамо и једну сурову реалност у ,нажалост још увијек подијељеном свијету пуног разних супротности. Па чињеница да 99% дјеце у западној Европи има приступ Интернету, а да само 2% дјеце у Етиопији користи интернет, говори да морамо много тога да урадимо. Кроз разне активности и манифестације желимо да укажемо и упозоримо да је сигуран интернет, безбједан интернет онај прави суштински интернет и да му се морамо максимално до краја посветити, а нарочито ми у Црној Гори на путу ка дигиталној, отвореној, али одговорној и сигурној Црној Гори, рекао је између осталог Лазовић.
У оквиру обиљежавања Дана сигурног интернета секретарка Министарства за информационо друштво и телекомуникације, Сандра Величковић и секретар Министарства просвјете, Слободан Филиповић поздравили су наставнике који су успјешно положили модул ИТ безбједност и уручили им ЕЦДЛ сертификате.
Док је у Гимназији „Слободан Шкеровић“ у Подгорици за професоре подгоричких школа одржана презентација "Сајбер култура и безбједност на интернету" ЦИРТ тима Министарства за информационо друштво и телекомуникације.
У ОШ“Павле Ровински“ у Подгорици у оквиру свечаности одржана је "Сурфуј паметно" представа за дјецу о сигурном интернету у извођењу Театра младих.
Дан сигурног интернета, под слоганом "Дајмо свој допринос за бољи интернет", обиљежава се широм свијета у организацији Европске мреже националних центара за сигуран интернет (ИНСАФЕ). Циљ ове међународне акције је промоција безбједног и одговорног коришћења интернета и савремених технологија, са посебним фокусом на дјецу и младе широм свијета.